----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Parki z trampolinami są popularnym miejscem rozrywki dla dzieci, ale lekarze i eksperci ostrzegają na temat poważnych obrażeń, do których coraz częściej dochodzi w takich miejscach.

Od skręconych i złamanych kostek, po obrażenia szyi i kręgosłupa, do nawet tak drastycznych sytuacji, jak obcięta stopa i poważne uszkodzenie mózgu – takie zgłoszenia coraz częściej przyjmują operatorzy numeru alarmowego 911.

Deslyn Audain pamięta krzyk swojego syna, Jeremiaha, kiedy złamał kość udową w jednym z parku trampolin latem ubiegłego roku.

„Widzialam, jak próbował wstać, ale nie był w stanie” – powiedziała. Musiał nosić gips od kostki aż do miednicy. „Jako rodzic myślisz sobie tylko, jak niebezpieczny może być park trampolin?”.

Dzięki ustawie o wolności informacji udało się ustalić, że w ostatnich trzech latach w 16 parkach trampolin znajdujących się w rejonie Chicago, doszło do 315 poważnych obrażeń. Liczba ta nie obejmuje dzieci z lżejszymi urazami oraz tych, które zostały zabrane na pogotowie bezpośrednio przez rodziców.

Ekspert ds. bezpieczeństwa, Don McPherson, doświadczony trener gimnastyki, jest otwartym krytykiem tej formy rozrywki, który był wielokrotnie świadkiem w sprawach, zeznając przeciwko parkom trampolin.

McPherson powiedział, że widział „złamane czaszki, urazowe uszkodzenia mózgu, którym towarzyszą krwawienia w mózgu, złamane nosy, złamane kości policzkowe, złamane szczęki, złamane szyje, które prowadziły do porażenia czterokończynowego, a nawet do śmierci”.

Pediatra, lekarz medycyny ratunkowej w szpitalu dziecięcym Advocate, doktor Charles Nozicka powiedział, że zaobserwował znaczny wzrost ilości pacjentów na oddziałach ratunkowych spowodowanych skakaniem na trampolinach. Niektóre z obrażeń mogą przyczynić się do większej ilości złamań w przyszłości, a nawet wpłynąć na wzrost w późniejszym życiu. Sześćdziesiąt do siedemdziesięciu procent z nich to urazy ortopedyczne, najczęściej w kończynach dolnych. Starsze dzieci mają tendencje do urazów kończyn górnych, obrażeń głowy i szyi, ponieważ próbują wykonywać salta i przewroty. Nie zawsze są nadzorowane w tym czasie przez dorosłych.

Amerykańska Akademia Pediatrii odradza używanie trampolin w celach rekreacyjnych i mówi, że pediatrzy powinni aktywnie zniechęcać rodziców do tego rodzaju aktywności ich dzieci.

10-letnia dziewczynka złamała nogę, gdy została „podwójnie podbita” przez starsze dziecko. Do takiego zjawiska dochodzi wtedy, gdy jedna skacząca osoba wpływa na odbicie drugiej. Pracownicy parków ostrzegają gości, aby tego nie robili, ale McPherson zauważa, że tak naprawdę trudno jest temu zapobiec.

We wszystkich parkach rozrywki należy w pierwszej kolejności podpisać dokument, w którym zrzekamy się praw w wypadku jakiegoś wypadku, poświadczając, że korzystamy z obiektu na własną odpowiedzialność. W niektórych przed wejściem należy także obejrzeć filmik na temat zasad bezpieczeństwa, który stwierdza, iż trampoliny „mogą być niebezpieczne i powodować poważne obrażenia, w tym złamania kości, a nawet śmierć”.

W środku łatwo zaobserwować osoby skaczące na tej samej trampolinie, wpływając na odbicie drugiej osoby, biegnące bez zwracania na innych przez wiele trampolin, dorosłych podskakujących w strefie dla kilkulatków i nastolatki skaczące na głowę. Chociaż w wielu miejscach znajdują się specjalne oznakowania informujące o zasadach i potencjalnym niebezpieczeństwie, a pracownicy twierdzą, iż nadzorują ogólne bezpieczeństwo parku” tak naprawdę nie wpływa to na zachowanie bezpieczeństwa.

International Association of Trampline Parks poinformowało, iż planuje wprowadzić bardziej rygorystyczne standardy w 2020 roku, w tym kontrole parków przez osoby trzecie.

„Bezpieczeństwo naszych patronów jest najwyższym priorytetem Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Trampolin. Dostępne dane CPSC wskazują, iż wskaźniki obrażeń parków trampolinowych są niższe niż porównywalne do innych powszechnych sportów młodzieżowych, takich jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka i znacznie niższe niż w przypadku sportów kontaktowych, takich jak lacrosse czy futbol”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location