----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Po raz kolejny te popularne owoce uplasowały się na szczycie listy „12 najbrudniejszych” owoców i warzyw, opracowanej przez Environmental Working Group.

Od 2004 roku organizacja non profit ds. środowiska, tworzy ranking skażenia pestycydami w 47 popularnych owocach i warzywach w ramach poradnika dla kupujących.

Pestycydy obejmują szeroki zakres substancji chemicznych, które zabijają owady, niechciane rośliny, pleśnie i gryzonie.

Szpinak jest drugim, najbrudniejszym warzywem na liście „Dirty Dozen” (Brudna dwunastka), a następne to nektaryny, jabłka, winogrona, brzoskwinie, czereśnie, gruszki, pomidory, selery, ziemniaki i słodka papryka. Wszystkie z tych produktów żywnościowych dały pozytywne wyniki testów na obecność pestycydów i zawierały ich wyższe stężenie niż inne produkty.

W rzeczywistości prawie 70% produktów uprawianych metodami tradycyjnymi (nieekologicznymi) – zostało zanieczyszczonych – według wyników przeprowadzonych testów.

Przewodnik dla konsumentów opiera się na wynikach testów przeprowadzonych przez Departament rolnictwa Stanów Zjednoczonych i urząd ds. żywności i leków na ponad 38,000 próbek nieorganicznych. Analizowanych jest sześć miar skażenia, w tym średnia liczba pestycydów znalezionych na próbkach. Podczas testowania próbek, personel USDA myje lub obiera produkty, aby naśladować praktyki konsumenckie.

Pojedyncza próbka truskawek wykazała obecność 20 pestycydów. Ponad 98% truskawek, szpinaku, brzoskwiń, mandarynek, czereśni i jabłek uzyskało pozytywny wynik co najmniej jednej pozostałości pestycydów. Średnio próbki szpinaku miały 1.8 razy więcej pozostałości pestycydów niż jakiekolwiek inne uprawy.

W tym roku do listy dołączono 13 podejrzanego: ostrą paprykę. Okazało się, że według badań organizacji, są one skażone środkami owadobójczymi, działającymi toksycznie na ludzki układ nerwowy. Każdy, kto często je ostrą paprykę, powinien kupować produkty ekologiczne – ostrzegają autorzy.

„Jeśli nie możesz znaleźć lub pozwolić sobie na ekologiczną ostrą paprykę, ugotuj ją, ponieważ poziom pestycydów zazwyczaj zmniejsza się, gdy jedzenie jest gotowane” – zauważają autorzy raportu.

Dzieci są szczególnie narażone, ponieważ młode organizmy mają większą podatność na pestycydy niż osób dorosłych – podkreślono w raporcie.

Badania sugerują, że pestycydy mogą powodować przewlekłe komplikacje zdrowotne u dzieci, w tym problemy neurorozwojowe lub behawioralne, wady wrodzone, astmę i nowotwory – zauważyli autorzy raportu Amerykańskiej Akademii Pediatrów z 2012 roku, cytowanego przez Environmental Working Group.

Inne badania wskazują, że najwcześniejsze narażenie dziecka na pestycydy – poprzez matkę w czasie ciąży, może być również szkodliwe i niebezpieczne.

Klienci, którzy chcą jeść owoce i warzywa zamieszczone w raporcie „Dirty Dozen”, powinni kupować produkty organiczne.

Płukanie produktów pod bieżącą wodą jest skutecznym sposobem wyeliminowania pozostałości pestycydów z produktów – według Connecticut Agricultural Experiment Station, rządowej grupy naukowej. Naukowcy zalecają płukanie wszystkich świeżych warzyw i owoców pod bieżącą wodą przez co najmniej 30 sekund przed ich spożyciem. Woda wystarczy, jak mówią naukowcy, ponieważ łagodne detergenty lub komercyjne produkty do płukania warzyw nie wpływają na ilość pozostałości pestycydów, które można zmyć. Jednak ostatnie badania z University of Massachusetts, Amherst, sugerują, że moczenie produktów w roztworze sody oczyszczonej i wody, jest skutecznym sposobem na pozbycie się pestycydów z warzyw i owoców.

Tom Senzel, prezes i dyrektor generalny United Fresh Produce Association, twierdzi, że konsumenci nie powinni polegać na przewodniku zakupów przy podejmowaniu decyzji, które owoce i warzywa zakupić. Grupa ta reprezentuje hodowców, spedytorów, przetwórców, hurtowników, dystrybutorów i sprzedawców detalicznych.

„Konsumenci mają obecnie większy wybór niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli chodzi o owoce i warzywa” – powiedział Senzel. „Bezpieczeństwo żywności jest najwyższym priorytetem dla branży, od pól uprawnych, do stołu” – dodał. „Przemysł świeżych produktów dąży do zapewnienia bezpiecznego, wydajnego i terminowego łańcucha dostaw, umożliwiając konsumentom otrzymanie świeżych owoców i warzyw w najlepszym okresie do ich spożycia”.

Zachęca konsumentów do kontynuowania edukacji na temat bezpieczeństwa żywności i konsultowania się z witryną „Bezpieczne owoce i warzywa” (http://safefruitsandveggies.com/residue-research) organizacji Aliance for Food and Farming, która reprezentuje zarówno rolników ekologicznych jak i konwencjonalnych.

„Wzmocnienie konsumentów poprzez wiedzę, jest kluczem do umożliwienia im dokonywania zdrowych wyborów w zakresie ich diety i diety ich rodziny” – powiedział Stenzel.

Czysta 15

Grupa Environmental Working Grup opracowuje także pozytywną listę „Clean 15”, produktów zawierających najmniej pestycydów.

W 2018 roku prowadzi awokado, przed kukurydzą, ananasem, kapustą, cebulą, mrożonym groszkiem, papają, szparagami, mango, bakłażanem, melonem (honeydew melon), kwi, kantalupą (cantaloupe), kalafiorem i brokułami.

Awokado i kukurydza wykazały obecność pestycydów na poziomie mniej niż 1% badanych próbek. A ponad 80% ananasów, papai, szparagów, cebuli, kapusty nie wykazało w ogóle pozostałości pestycydów.

Organizacja ostrzega jednak, że niewielka część słodkiej kukurydzy i papai sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych, produkowana jest z genetycznie modyfikowanych nasion i każdy, kto chce uniknąć genetycznie zmodyfikowanych produktów, powinien kupować produkty organiczne.

Poprzez przypomnienia o zdrowej żywności, USDA zaleca, aby podczas posiłków połowa talerza wypełniona była owocami i warzywami.

„Wszystko, co jest i pijesz, ma znaczenie. Właściwy dobór produktów może pomóc ci zachować zdrowie, teraz i w przyszłości”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location