Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Korty, parki dla psów i program artystyczny prowadzony przez żonę przewodniczącego stanowej Izby Reprezentantów, Michaela Madigana, znalazły się na długiej liście projektów, na których finansowanie zgodzili się stanowi ustawodawcy.

W budżecie przeznaczyli na ten cel 45 miliardów dolarów, które będą pochodzić z ekspansji hazardu i podwyżki podatku od sprzedaży wyrobów tytoniowych i parkingi.

Madigan odegrał dużą rolę w ustalaniu tych wydatków. W ustawie jest zapis o przeznaczeniu 50 milionów dolarów dla Illinois Arts Council, którą zarządza Shirley Madigan, żona wpływowego demokraty.

Steve Brown, rzecznik Madigana, powiedział, że wielu ustawodawców od dawna popiera inicjatywy tej komisji artystycznej.

Skorzysta również 13. okręg wyborczy Madigana w Chicago. W budżecie zapisano na przykład 9 milionów dolarów na ulepszenia w Hancock College Preparatory High School. W zakres wpływów Madigana na południowym zachodzie naszego miasta wpisuje się również 31-milionowa dotacja na nowy budynek Academy for Global Citizenship, niezależnie działającej szkoły czarterowej w systemie Chicago Public Schools. Ma powstać przy 44th Street i Laporte Avenue, dzielnicy, którą w niższej Izbie stanowego Kongresu reprezentuje demokratyczny kongresmen Aaron Ortiz z Chicago.

Ortiz wygrał wybory z pomocą Jesúsa „Chuy” Garcíi, obecnie demokratycznego kongresmena USA, który niedawno sprzymierzył się z Madiganem. Rzecznik przewodniczącego Izby Reprezentantów powiedział, że Mike Madigan popiera rozbudowę tej szkoły czarterowej, ponieważ jest to “renomowana grupa i mają działkę”.

Sarah Elizabeth Ippel, dyrektor wykonawczy szkoły, powiedziała, że plany zakładają utworzenie nowego laboratorium edukacyjnego, budynek szkolny ma być zasilany energią słoneczną, a przy szkole powstanie 3-hektarowa farma miejska, z której produktów będzie korzystać stołówka.

Część okręgu wyborczego Madigana obejmująca przedmieścia otrzyma $98 milionów dolarów na zatrzymanie hałasu generowanego przez pociągi z zajezdni Yard Railway Belt w Bedford Park.

Mieszkańcy skarżą się na ich hałas przekraczający 90 decybeli - powiedział przewodniczący miasteczka Dave Brady.

Inne wydatki to miliony dolarów na programy sportowe i boiska do gry baseball, piłkę nożną, koszykówkę i tenisa, place zabaw, ścieżki rowerowe i inne obiekty rekreacyjne w całym stanie. W Springfield o takich wydatkach mówi się jako „spork”.

Stanowi ustawodawcy zgodzili się na finansowanie z budżetu także obiektów do gry w pickleball, który jest połączeniem tenisa, badmintona i częściowo ping-ponga. Demokratyczny senator Terry Link z Vernon Hills wywalczył $100,000 dla Buffalo Grove Park District na osiem kortów do gry w pickleball i inne remonty. Kolejne $20,000 przeznaczone na korty w Gwendolyn Brooks Park w chicagowskiej dzielnicy North Kenwood. Demokratyczny stanowy senator Robert Peters powiedział, że wydatki były konsultowane z ekspertami i przedstawicielami lokalnej społeczności.

Plan wydatków z budżetu obejmuje również $400,000 na parki dla psów. W tym $50,000 na budowę jednego z nich na terenie chicagowskiej publicznej szkoły średniej (CPS) z programem rolniczym (Chicago High School for Agricultural Sciences) w dzielnicy Mount Greenwood. Chicagowski Dystrykt Parków otrzyma $200,000 na parki dla psów w Nicholas Park w dzielnicy Hyde Park i jeszcze jedną lokalizację, która nie jest na razie ustalona.

Na przedmieściach Fox Valley Park District otrzyma 150,000 dolarów na budowę parku dla psów na północnym wschodzie Aurory i ulepszenie istniejących parków dla czworonogów w kompleksie sportowym Stuart w Montgomery i Lincoln Park w Aurorze.

Projekty religijne, etniczne

W Springfield popularne są także projekty dla instytucji etnicznych i religijnych. Stanowa demokratyczna senator Jacqueline Collins z południa Chicago wywalczyła $370,000 dla Inner City Muslim Action Network, aby pomóc przy remontach sklepów ze zdrową żywnością przy 63rd Street i Racine Avenue.

Grupa otrzyma także $30,000 na oświetlenie i zakończenie prac przy pomniku pastora Martina Luthera Kinga Jr. w dzielnicy Marquette Park.

Ponadto w budżecie stanu wyasygnowano także $200,000 na kościół Another Chance w dzielnicy Roseland na dalekim południu Chicago. Z kolei Lubavich Chabad dostanie $50,000 na renowację muzeum historii żydowskiej, a Jewish United Fund w Chicago na renowację Ark, agencji non-profit działającej na rzecz społeczeństwa. Katolickie organizacje charytatywne Archidiecezji Chicago otrzymają $20 milionów na projekt mieszkań dla ubogich rodzin i weteranów w Waukegan.

Stanowy senator Ram Villivalam, demokrata z północnego zachodu Chicago, powiedział, że zabezpieczył w planie wydatków z budżetu kilka milionów dolarów na budowę centrum dla seniorów pochodzenia azjatyckiego, osób niepełnosprawnych i młodzieży z tej szybko rosnącej populacji.

Celem jest pomoc Hindusom, Pakistańczykom, Japończykom, Koreańczykom i Chińczykom - powiedział Villivalam, pierwszy przedstawiciel Hindusów w stanowym Kongresie. Centrum prawdopodobnie powstanie w Skokie.

Wydatki na północne dzielnice Chicago

Zapisane wydatki w stanowym budżecie pokazują, jakie wpływy w stanowej legislaturze mają ustawodawcy z północy Chicago. Plan obejmuje prawie $1.5 miliona na AIDS Garden, projekt który ma upamiętnić walkę Chicago z HIV i AIDS.

„AIDS Garden ma powstać w historycznym miejscu przy Belmont Rocks, gdzie społeczność LGBT niegdyś zbierała się” - powiedziała sponsorująca zapis demokratyczna stanowa kongreswoman Sara Feigenholtz.

Demokratyczna senator Heather Steans i lider demokratycznej większości w stanowej Izbie Reprezentantów Greg Harris wywalczyli $1.5 miliona na budowę TimeLine Theatre w dzielnicy Uptown, która ma już wsparcie prywatnych darczyńców.

Harris powiedział, że drogi, mosty i szkoły nie są jedynymi projektami, które mają znaczenie dla podatników. „Wiele różnych dzielnic walczyło o lokalizację tego projektu. Cieszę się więc, że powstanie w Uptown” - dodał.

Wydatki kontra zadłużenie

Źródłem finansowania tych wszystkich wydatków zapisanych w budżecie mają być wpływy z ekspansji hazardu i podwyżki podatku od sprzedaży wyrobów tytoniowych i parkingi.

Stan musi sięgać do kieszeni podatnika, bo nie ma nawet środków na spłacanie zaległych rachunków i zadłużenia systemów emerytalnych stanowych pracowników szacowanego na $134 miliardy. Budżet został przegłosowany w obu izbach stanowego Kongresu głównie dzięki wsparciu demokratów, którzy mają w nich większość. Niektórzy republikanie także go poprali. Inni wyrazili swój sprzeciw.

Republikański stanowy kongresmen David McSweeney z Barrington Hills powiedział, że nie miał problemu z podjęciem decyzji - głosował przeciwko, ponieważ “ten budżet wiąże się ze wprowadzeniem znacznie wyższych podatków i zbyt rozległą ekspansją hazardu w Illinois”.

Stanowy kongres przyjął także kilkuletni plan inwestycji w stanową infrastrukturę zaproponowany przez gubernatora, który będzie finansowany z podatków z podwyżki stanowego podatku od sprzedaży benzyny i rejestrację samochodów.

Stanowa kongreswoman Mary Flowers z południa Chicago powiedziała, że każdy z demokratycznych ustawodawców otrzymał od 3 do 4 milionów dolarów na inwestycje w swoich dzielnicach, na szkoły, drogi, mosty i inne projekty. “Po latach blokady w Springfield, pieniądze odpowiedzą na lokalne potrzeby” - dodała Flowers.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Moze w koncu Stan wyda na Suboxone zamiast methadone dla narkomanow w darmowych klinikach.

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location