----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Burmistrz Rahm Emanuel zwiększył w poniedziałek naciski na Bruce’a Raunera, aby podpisał ustawę dotyczącą wymogu posiadania licencji dla dealerów broni palnej, sugerując, że gubernator unika problemu przed prawyborami, które mają odbyć się w przyszłym tygodniu.

Gubernator ma czas do końca kwietnia, aby podjąć działania legislacyjne w sprawie ustawy nr 1657, która wymagałaby od wszystkich dealerów broni palnej w Illinois, uzyskania licencji od stanu. Rauner może ją podpisać, zawetować, albo nie zrobić nic, co pozwoli jej stać się prawem bez jego podpisu.

„Ma obowiązek powiedzieć ludziom, jakie jest jego stanowisko. Może uciekać, ale nie może schować się przed tą kwestią” – powiedział Emanuel na poniedziałkowym spotkaniu w komendzie głównej policji w Chicago.

Burmistrz dodał, że nie widzi powodu, aby gubernator czekał, kiedy inne stany o bardziej konserwatywnych populacjach, zareagowały w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących kontroli broni, po strzelaninie, do której doszło w szkole średniej w Parkland na Florydzie.

„W czasie, kiedy nie możemy uzyskać prostej odpowiedzi, czy gubernator podpisze ustawę, czy nie, Floryda właśnie uchwaliła ustawę o kontroli broni, Południowa Karolina zakazała używania tzw. bump stocks. A tu w Illinois? Cisza z biura gubernatora” – powiedział burmistrz.

„To nie jest czas na ukrywanie się, to nie jest pora na spanie. To trwa już od 15 lat. Tak czy nie? Licencje dla sklepów czy nie?" – pytał Emanuel.

Komentarze burmistrza pojawiły się niecały tydzień po tym, jak osobiście dostarczył Raunerowi list, wzywając go do podpisania ustawy regulującej kwestie licencji dla sprzedawców broni.

Rauner twierdził, że „był krystalicznie czysty” w kwestiach kontroli broni, ale wielokrotnie odmówił odpowiedzi na pytanie, czy podpisze ustawodawstwo dotyczące przyznawania licencji. Burmistrz zasugerował, że zbliżające się prawybory mogą być powodem tego, że Rauner unika zajęcia stanowiska w tej sprawie i ujawnienia, co zamierza zrobić.

„Wiem, że na gubernatora wpływa kwestia prawyborów, ale jednocześnie na nim spoczywa główna odpowiedzialność, jako gubernatora, aby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo, a jego wybory – prawybory – nie powinny być ważniejsze niż nasza główna troska dotycząca bezpieczeństwa publicznego” – powiedział Emanuel.

Do burmistrza dołączyło kilku ustawodawców, adwokatów kontroli broni i komendant policji, Eddie Johnson, który wcześniej uczestniczył w rozprawie mężczyzny oskarżonego o zabójstwo komandora chicagowskiej policji, Paula Bauera.

„Wprowadzenie licencji dla sprzedawców broni spowoduje, że nasz stan będzie lepszy i bezpieczniejszy. To nie przywróci naszych bliskich ani komendanta Bauera, ale przynajmniej to możemy zrobić, aby pokazać ich rodzinom, że pamiętamy i że walczymy w imię ich pamięci” – powiedział Johsnon.

Emanuel i Johnson zwrócili uwagę, że około 40 procent broni palnej, skonfiskowanej przez departament policji w Chicago pochodzi ze sklepów sprzedających broń.

„Czy zamierzamy wprowadzić licencje dla dystrybutorów broni w Illinois, w taki sam sposób, w jaki licencjonujemy sklepy monopolowe, sklepy z artykułami tytoniowymi czy fryzjerów? W jaki sposób można wymagać licencji na prowadzenie działalności gospodarczej, gwarantując bezpieczeństwo publiczne, a sklepów z bronią nie objąć taką gwarancją? To luka, która musi zostać wypełniona” – powiedział Emanuel.

Burmistrz dodał, że przepisy mogą pomóc w ograniczeniu nielegalnych zakupów, kiedy dana osoba kupuje broń dla kogoś, kto nie może jej legalnie nabyć.

„Byłoby miło, gdyby Springfield wzmacniało nasze cele bezpieczeństwa publicznego, zamiast je podważać. Nikt nie mówi, że to wszystko rozwiąże. Są rzeczy, które jeszcze musimy zrobić, związane z podniesieniem wieku i prawodawstwem dotyczącym tzw. bump stock, ale to jest kluczowy składnik”.

Prawo dotyczące licencji na sprzedaż broni wymagałoby od dealerów posiadania systemów nadzoru wideo w każdym stałym punkcie sprzedaży, a pracownicy byliby zobowiązani do poddania się tzw. „background check”, czyli sprawdzenia przeszłości pod względem karalności.

Podczas gdy ta ustawa znajduje się wciąż biurku Raunera, kilka innych zatwierdzonych przez stan jeszcze nie przeszło przez senat, w tym zakaz sprzedaży bump stocks, zakaz sprzedaży broni szturmowej osobom poniżej 21. roku życia, oraz 72-godzinny okres oczekiwania na zakup broni o dużej mocy.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location