----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Niektóre z popularnych soków mogą zawierać metale ciężkie – wynika z nowego raportu, opublikowanego w środę rano.

Consumer Reports przetestowało 45 popularnych soków owocowych pod względem obecności metali ciężkich, takich jak ołów, arsen i kadm i w każdym badanym produkcie stwierdzono mierzalne poziomy tych substancji. Długotrwałe narażenie na metale ciężkie może powodować poważne zagrożenie dla zdrowia, takie jak choroba nerek czy niektóre rodzaje nowotworów.

Metale ciężkie są substancjami, które trafiają do żywności, ponieważ występują naturalnie w powietrzu, wodzie i glebie. Mogą również dostać się do żywności podczas procesów produkcyjnych i pakowania.

Chociaż od czasu ostatnich badań przeprowadzonych przez Consumer Reports 8 lat temu wiele produktów zostało udoskonalonych, organizacja zaleca rodzicom ograniczenie ilości soków podawanych dzieciom.

Główny naukowiec Consumer Reports, James Dickerson i jego zespół przetestowali 45 różnych soków pod względem zawartości czterech metali ciężkich – nieorganicznego arsenu, ołowiu, kadmu i rtęci. Okazało się, że każdy pojedynczy produkt zawiera mierzalne ilości co najmniej jednego metalu ciężkiego, z wyjątkiem rtęci.

Dwadzieścia jeden próbek zawierało jeden lub kombinację kilku metali ciężkim, które osiągnęły poziom uznany przez naukowców za związany z codzienną konsumpcją. Naukowcy twierdzą, że metale znalezione w siedmiu z 21 próbek mogą potencjalnie szkodzić dzieciom, które piją tylko pół szklanki soku dziennie.

Według CDC długotrwałe narażenie na metale ciężkie może powodować u ludzi choroby nerek, cukrzycę, nadciśnienie, uszkodzoną zdolność uczenia się oraz niektóre rodzaje nowotworów.

Consumer Reports zaleca rodzicom obniżenie ilości soku podawanego dzieciom.

„Powinni być zaniepokojeni, ale nie panikować. Jednak częste narażenie na te metale ciężkie poprzez spożycie soku staje się problemem” – powiedział James Dickerson.

Stowarzyszenie producentów soków (Juice Products Association), którego w skład rady zarządu wchodzą przedstawiciele PepsiCo, Welch’s i wielu innych marek soków, stwierdziło, że nie zapoznało się z pełnym badaniem, ale określiło je jako „bezpodstawne” i poinformowało stację CBS News, że są oni zaangażowani w dostarczanie „bezpiecznych” i pożywnych produktów, które spełniają normy i standardy FDA.

Twierdzą również, iż nie ma dowodów naukowych wskazujących na to, iż śladowe ilości metali ciężkich spowodowały negatywne skutki zdrowotne.

Ale doktor Leo Trasande, dyrektor pediatrii środowiskowej na New York University School of Medicine, powiedział „Nauka wskazuje nam coraz bardziej na to, że są pewne szczególne momenty w życiu, kiedy nawet niewielka ekspozycja może na przykład zakłócić działanie hormonów, a tym samym przyczyniać się do rozwoju choroby”.

Zaleca on rodzicom zamianę soków na coś innego. „Moja sugestia jest taka, aby po prostu zjedli jabłko, najlepiej organiczne, i pili wodę jako substytut tych soków” – powiedział Trasande.

W 2013 roku FDA zaproponowała ograniczenie wymóg ograniczenia arsenu nieorganicznego arsenu w soku jabłkowym, ale nigdy nie wprowadzono tych regulacji. FDA nie udzieliła komentarza w tej sprawie.

Informacje z raportu dotarły do wszystkich firm produkujących sok. Dziesięć z nich odpowiedziało, iż ich produkty są bezpieczne i spełniają wszystkie wytyczne dotyczące bezpieczeństwa żywności.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location