Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z nowego badania wynika, że picie niewielkiej szklanki słodkiego napoju dziennie, 100 ml, czyli około jednej trzeciej typowej puszki napoju gazowego, związane jest z 18-procentowym wzrostem ogólnego ryzyka zachorowania na raka i 22-procentowym wzrostem ryzyka raka piersi.

Badania, w których wzięło udział ponad 100,000 francuskich dorosłych, łącza spożywanie słodkich napojów ze zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów. Badanie pojawiło się po opublikowaniu niedawnych wyników innych testów, które łączą spożycie słodkich napojów z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci.

„Wyniki wskazują na statystycznie istotne korelacje między spożyciem napojów słodzonych cukrem, a ryzykiem występowania wszystkich nowotworów łącznie, a także raka piersi” – powiedział Ian Johnson, specjalista ds. żywienia, emerytowany z Quadram Institute Bioscience, który nie był zaangażowany w badanie.

„Co zaskakujące, zwiększone ryzyko zachorowania na raka wśród osób spożywających duże ilości słodzonych napojów, dotyczy w większym stopniu konsumentów czystego soku owocowego, co sugeruje przeprowadzenie kolejnych badań” – powiedział Johnson.

Mathilde Touvier, główna autorka badania opublikowanego w środę w czasopiśmie medycznym BMJ, powiedziała, że „zaobserwowaliśmy, iż głównym czynnikiem jest cukier zawarty w tych napojach”.

„Wysokie spożycie słodkich napojów jest czynnikiem ryzyka otyłości i przyrostu masy ciała” – powiedziała. „A otyłość sama w sobie jest czynnikiem ryzyka nowotworów”.

Inną możliwością jest także to, że dodatki, takie jak 4-metyloimidazol, który znajduje się w napojach zawierających barwniki karmelowe, może odkrywać rolę w powstawaniu komórek nowotworowych”.

Touvier zasugerowała, że ludzie powinni trzymać się wytycznych dotyczących zdrowia, które zalecają ograniczenie słodkich napojów do maksymalnie jednej szklanki dziennie.

W odpowiedzi na opublikowane badania, American Beverage Association podkreśliło bezpieczeństwo słodkich napojów.

„Ważne jest, aby ludzie wiedzieli, iż wszystkie napoje – zarówno z cukrem, jak i bez – można bezpiecznie spożywać w ramach zrównoważonej diety” – powiedziała Danielle Smotkn, rzeczniczka American Beverage Association.

„To powiedziawszy, czołowe amerykańskie firmy produkujące napoje współpracują ze sobą, aby wspierać wysiłki konsumentów zmierzające do zmniejszenia ilości spożywanego cukru z naszych napojów, zapewniając więcej możliwości wyboru z mniejszą ilością cukru lub bez cukru, mniejszymi rozmiarami opakowań i przejrzystymi informacjami na temat kalorii”.

Badania nie wykazały związku pomiędzy napojami dietetycznymi a nowotworami. Autorzy ostrzegli, iż to odkrycie powinno być interpretowane z ostrożnością, ponieważ ten rodzaj napojów był konsumowany przez stosunkowo niewielką ilość uczestników badania.

Badanie opublikowane na początku tego roku wykazało, że picie dwóch lub więcej sztucznie słodzonych napojów dziennie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem udarów, zawałów serca i przedwczesnej śmierci u kobiet powyżej 50. roku życia.

Jednak Catherine Collins, dietetyk z brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia, powiedziała, że brak powiązania ryzyka zachorowania na raka ze spożywaniem napojów dietetycznych, powinien być wiadomością, która dobrze do opinii publicznej.

„Zbyt długo mity o słodzikach stanowiących zagrożenie dla zdrowia pozostają w kulturze popularnej” – powiedziała w rozmowie z Science Media Centre w Wielkiej Brytanii.

„Wszystkie stosowane obecnie substancje słodzące przeszły rygorystyczne testy bezpieczeństwa, zanim zostały dopuszczone do użytku przez człowieka” – powiedziała Collins, która nie brała udziału w badaniu.

Jest jeszcze wiele do zrobienia

W ramach nowego badania zespół naukowców przeanalizował 101,257 zdrowych dorosłych Francuzów, 79% kobiet i 21% mężczyzn. Uczestnicy, którzy mieli średnio 42 lata, wypełnili co najmniej dwa kwestionariusze i byli obserwowani przez okres ponad 9 lat. Ich spożycie słodkich napojów było oceniane na podstawie co najmniej dwóch kwestionariuszy dotyczących 24-godzinnej obserwacji diety, w których pytano o ich zwykłe spożycie 3,300 różnych artykułów spożywczych i napojów.

Dzienne spożycie napojów słodzonych cukrem i 100-procentowych soków owocowych oraz sztucznie słodzonych lub dietetycznych napojów zostały obliczone, a pierwsze przypadki nowotworów zgłaszane przez uczestników zostały potwierdzone w dokumentacji medycznej i powiązane z krajowymi bazami danych ubezpieczenia zdrowotnego.

Średnio mężczyźni spożywali więcej słodkich napojów niż kobiety: 90.3 ml dziennie w porównaniu do 74.6 ml. W badaniu uwzględniono czynniki związane z nowotworami, takie jak wiek, płeć, poziom wyksztalcenia, wywiad rodzinny w kwestii występowania choroby, palenie i aktywność fizyczną.

W okresie kontrolnym, w którym rozpoznano 2,193 pierwszych przypadków raka, średnia wieku wynosiła 59 lat. Spośród nich 693 przypadki dotyczyły raka piersi, 291 raka prostaty, a 166 raka jelita grubego.

Jednak to badanie obserwacyjne i nie wykazuje przyczyny i skutku.

To poważne ograniczenie – twierdzą naukowcy, ponieważ nie można ustalić, czy związek jest spowodowany rodzajem napoju lub innym ukrytym problemem zdrowotnym.

„Chociaż badanie to nie daje ostatecznej odpowiedzi przyczynowej na temat cukru i nowotworów, stanowi ono ogólny obraz obecnego dążenia do zmniejszenia naszego spożycia cukru” – powiedziała Amelia Lake, ekspert ds. żywienia na Uniwersytecie Teeside.

„Najwyraźniej jest jeszcze wiele do zrobienia, a pomiar spożycia pokarmów jest wyzwaniem, jednak przesłanie ze wszystkich dowodów dotyczących nadmiernego spożycia cukru i różnego rodzaju skutków zdrowotnych, jest jasne – zmniejszenie ilości cukru w naszej diecie jest niezwykle ważne” – powiedziała Lake w rozmowie z Science Media Centre w UK. Nie brała ona udziału w badaniu.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location