----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Akcja „Kwiecień Miesiącem Wiedzy o Autyzmie” ma na celu pomoc w zrozumieniu tej chory oraz uwrażliwienie na problemy osób chorych na autyzm. Eksperci podkreślają, że ważna jest akceptacja. Osoby autystyczne nie chcą czuć się chore. Chcą być akceptowane.

W ramach ogólnoświatowej akcji - LIGHT IT UP BLUE, 2 kwietnia kolorem niebieskim oświetlonych zostanie kilka tysięcy budynków na świecie, w tym w Chicago. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.autismspeaks.org.

Wsparcie dla chorych na autyzm można okazywać cały rok, nie tylko w kwietniu - przypomina o tym charakterystyczny symbol - wstążeczka autyzmu z nadrukiem z kolorowych puzzli. Kupując tzw. wstążeczkę świadomości autyzmu (Autism Awareness Puzzle Ribbon) wspieramy organizacje pomagające osobom dotkniętym tą chorobą. (www.autism-society.org)

Jedno na 68 dzieci w Stanach Zjednoczonych cierpi na autyzm. Niemal pięć razy częściej choroba dotyka chłopców (1 na 42) niż dziewczynki (1 na 189). Prawie 46,000 dzieci w Illinois cierpi na autyzm.

Autyzm kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z liczącym zapałki i zapamiętującym książki telefoniczne Rain Manem z filmu z Dustinem Hoffmanem. Ludzie dotknięci tą chorobą mają trudności z wyrażaniem i odczytywaniem emocji, niektórzy boją się dotyku innej osoby, inni nie znoszą świetlówek czy dzwonka telefonu.

Jedni wymagają stałej opieki, innych stać na samodzielność. Wielu jest szczególnie utalentowanych - zwłaszcza, gdy chodzi o matematykę, muzykę czy znajomość komputerów. Niektórzy uważają, że zespół Aspergera - łagodną odmianę autyzmu - mieli Michał Anioł i Andy Warhol, a nawet Albert Einstein.

Autyzm jest jednak poważnym zaburzeniem w rozwoju mózgu, ujawniającym się przeważnie w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. Jest tajemniczym zaburzeniem. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie - podkreślają eksperci.

Bardzo ważne jest, żeby wykryć autyzm jak najwcześniej, gdy są jeszcze większe możliwości stymulowania rozwoju dziecka. Większa jest wtedy szansa, że w wieku dorosłym będzie ono samodzielne. Nie jest to jednak takie łatwe, gdyż dziecko autystyczne przez pierwsze 18. miesięcy życia może sprawiać wrażenie, że rozwija się zwyczajnie. Dopiero potem gwałtownie następuje regres. Dlatego choroba najczęściej wykrywana jest około 2. roku życia.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location