----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Naukowcy z Loyola University Medical Center w Chicago mogą być na dobrej drodze opracowania sposobu na walkę z wirusem Zika.

Naukowcy wygenerowali sześć przeciwciał wirusa Zika, które można wykorzystać do testowania i prawdopodobnie leczenia choroby przenoszonej przez komary, która zainfekowała ponad 1.5 miliona osób na całym świecie.

Przeciwciała mogą „mieć podwójne zastosowanie jako diagnostyki zdolnej do rozpoznawania podtypów wirusa Zika, które mogą być dalej rozwijane w celu leczenia infekcji wirusem Zika” – powiedział Ravi Durvasula, jeden z twórców badania opublikowanego w czasopiśmie PLOS ONE.

Doktor Durvasula jest profesorem i przewodniczącym wydziału medycyny Loyola Medicine i Loyola University Chicago Stritch School of Medicine. Pierwszym autorem jest doktor Adinarayana Kunamneni, profesor nadzwyczajny w dziale medycyny Loyola.

Zika rozprzestrzenia się głównie przez komary. Większość zarażonych osób nie odczuwa żadnych objawów lub doświadcza łagodnych, typu wysypka, lekka gorączka i zaczerwienienie oczu. Jednak zarażenie podczas ciąży może powodować poronienia, martwe porody i ciężkie wady wrodzone, takie jak małogłowie.

Wirus Zika jest podręcznikowym przykładem choroby, która pojawia się szybko, często w odległych obszarach z niewielką lub żadną infrastrukturą zdrowia publicznego. Obecnie nie ma skutecznej szczepionki ani leku na Zika.

„Niedawny wybuch epidemii wirusa Zika to kryzys zdrowotny o globalnych reperkusjach” – doktor Durvasula, Kunammeni i ich koledzy piszą w opublikowanym badaniu. „Szybkie rozprzestrzenianie się choroby w regionach epidemicznych w połączeniu z migracją osób zakażonych, podkreśliło potrzebę opracowania szybkich, solidnych i niedrogich narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych”.

Przeciwciała mogą być kluczem do diagnozowania i leczenia wirusa Zika. Ponieważ wirus Zika ewoluuje, bardzo przydatne może okazać się posiadanie sześciu różnych przeciwciał. W przypadku mutacji wirusa najprawdopodobniej przynajmniej jedno z przeciwciał będzie nadal pasowało do wirusa, a zatem może być w dalszym ciągu stosowane w diagnostyce i leczeniu.

Test oparty na przeciwciałach wirusa Zika byłby prawdopodobnie tani i szybki, a zatem mógłby być z łatwością wykorzystywany do monitorowania populacji komarów pod kątem Zika. Jeśli wirus jest obecny na danym obszarze, urzędnicy mogą odpowiednio zareagować, zwiększając wysiłki na rzecz ochrony przed komarami. Można także edukować społeczeństwo – zwłaszcza kobiety w ciąży lub mogące zajść w ciążę na temat tego, jak unikać narażenia na ugryzienia komarów przez stosowanie środków odstraszających owady, noszenia długich spodni i bluzek z długim rękawem, eliminując źródła stojącej wody, itd.

Opublikowane wyniki będą wymagały dalszych badań w celu potwierdzenia potencjału przeciwciał do diagnozowania i leczenia Zika – poinformowali naukowcy.

Więcej o badaniach można przeczytać na stronie: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181129131029.htm

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location