----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Mieszkańcy Chicago w nadchodzący wtorek, 26 lutego, wybierać będą następcę Rahma Emanuela, który od 2011 roku zajmował stanowisko burmistrza. Aż 14 kandydatów rywalizuje o ten urząd.

W tym wydaniu Monitora przedstawiamy ich sylwetki w kolejności, w jakiej znajdują się ich nazwiska na karcie do głosowania.

 

20. JERRY JOYCE

Urodzony: 6 maja 1969 r.
Rodzina: żona - Jannine Joyce, czworo dzieci
Zawód: adwokat i właściciel małej firmy
Doświadczenie polityczne: nigdy nie kandydował na urząd
Strona internetowa: jerryjoyce2019.com

49-letni Jerry Joyce jest adwokatem w kancelarii prawniczej Bizzieri oraz właścicielem małego biznesu. Od urodzenia mieszka w dzielnicy Beverly na południowym wschodzie Chicago. Ojciec Joyce'a, Jeremiah Joyce, przez 19-lat był radnym w 19. okręgu i stanowym senatorem, a jego brat Kevin Joyce jest byłym stanowym kongresmenem.

"Najbardziej palącym problemem, przed którym stoją mieszkańcy Chicago, jest brak zaufania do tych, którzy są odpowiedzialni za rządzenie miastem i rozwiązywanie naszych problemów. Chciałbym, aby była to bardziej przejrzysta, odpowiedzialna administracja, reagująca na głosy mieszkańców naszych ponad 200 dzielnic” - powiedział Joyce.

 

21. PAUL VALLAS

Urodzony: 10 czerwca 1953 r.
Rodzina: żona - Sharon Vallas, syn - Paul Vallas, syn - Gus Vallas
Zawód: Dyrektor Stanowej Komisji Gospodarczej i Skarbowej (1985-1990),
Dyrektor ds. Budżetu Miasta Chicago (1990-1993),
Kurator oświaty Chicago Public Schools (1995-2001),
Kurator szkół publicznych w Filadelfii (2002-2007 r.),
Kurator ds. rekrutacji w dystrykcie szkolnym w Nowym Orleanie (2007-2010 r.),
Doradca w Interamerican Developmental Bank (siostrzanej agencji Banku Światowego) (2010-2012 r.),
Kurator szkół publicznych Bridgeport w Connecticut (2012-2014 r.),
Doradca Departamentu Sprawiedliwości USA (2016 r.)

Doświadczenie polityczne: kandydat na gubernatora Illinois (2002 r.), kandydat na wicegubernatora Illinois (2014 r.).

Strona internetowa: vallasforallchicago.com

65-letni Paul Vallas urodził się i wychował w dzielnicy Roseland na południu Chicago. Pełnił szereg funkcji w strukturach władzy miejskiej i stanowej. Był dyrektorem budżetowym miasta Chicago, dyrektorem wykonawczym ds. ekonomicznych i budżetowych stanu Illinois. 

W latach 1995-2001 był kuratorem chicagowskich szkół publicznych (CPS). Stanowisko zwolnił w 2001 roku, by rok później kandydować na gubernatora Illinois. Przegrał w demokratycznych prawyborach z Rodem Blagojevichem. Vallas opuścił Illinois i w ciągu kilku lat zasłynął w kraju jako reformator systemu oświaty w Filadelfii, Nowym Orleanie i Bridgeport w stanie Connecticut. W 2009 roku wrócił do rodzinnego Chicago, by walczyć o stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu Cook. Wystartował jako kandydat republikański.

W 2014 r. Vallas powrócił na kartę wyborczą demokratów jako kandydat na wicegubernatora u boku Pata Quinna, który przegrał z Brucem Raunerem. To nie powstrzymało republikańskiego gubernatora od poparcia Vallasa na stanowisko dyrektora ds. finansów na stanowym Uniwersytecie Chicago na dalekim południu miasta. Ze stanowiska zrezygnował w marcu ub. roku.

"Głosujący muszą traktować te wybory jak rozmowę o pracę - bo tak właśnie jest. Moją wizją jest integracja - a nie wykluczenie - które historycznie od dziesięcioleci utrzymywało tę samą dzielnicę. Moja wizja to solidne, kompetentne i uczciwe zarządzanie. Chcę zapewnić sprawiedliwość i możliwości rozwoju każdej dzielnicy" - zapowiada Vallas.

 

22. DR WILLIE L. WILSON

Urodzony: 16 czerwca 1948 r.
Zawód: Biznesmen / prezes zarządu - Omar Medical Supplies, Inc. piosenkarz, filantrop
Doświadczenie polityczne: prace nad projektami ustaw i wprowadzaniem nowych przepisów
Strona internetowa: williewilsonformayor.com

70-letni Willie Wilson urodził się w Gilbert w stanie Luizjana i przeniósł się do Chicago w 1965 roku. Jest biznesmenem, filantropem i przedsiębiorcą, który był jednym z pierwszych czarnoskórych właścicieli restauracji McDonald's, wspinających się po szczeblach swojej pierwszej pracy jako dozorca. W 1997 roku Wilson założył Omar Medical Supplies. Uzyskał tytuł doktora w Seminarium Teologicznym Mt Carmel i jest autorem dwóch książek. Jako kandydat w ostatnich wyborach na burmistrza Wilson uzyskał prawie 11% głosów.

“Stworzyć ludziom miasto, w którym każda dzielnica ma szansę na rozwój gospodarczy, jest bezpieczna, z niższymi podatkami i lepszą jakością życia" - mówi Wilson o swojej wizji Chicago.

 

 

  • 23. TONI PRECKWINKLE

Urodzona: 17 marca 1947 r.
Rodzina: dwoje dzieci i troje wnucząt
Zawód: Przewodnicząca Rady Powiatu Cook
Doświadczenie polityczne: przez 19 lat była radną w 4. okręgu, stanowisko przewodniczącej Rady Powiatu Cook zajmuje od 8 lat
Strona internetowa: toniforchicago.com

71-letnia Toni Preckwinkle urodziła się w St. Paul w stanie Minnesota i przeniosła się do Chicago, aby studiować na University of Chicago. Ma tytuł magistra. Preckwinkle jest przewodniczącą Rady Powiatu Cook od 2010 roku, a w listopadzie ub. roku wygrała bez problemów reelekcję.

Musiała zmierzyć się z krytyką w związku z kilkoma niepopularnymi decyzjami, które uderzyły po kieszeni podatników. Preckwinkle w listopadzie 2016 r. zatwierdziła nowy podatek od sprzedaży słodzonych napojów, który później został odwołany.

Od 1991 do 2010 roku była szefową partii demokratycznej w 4. okręgu, a w latach 1992-2018 Preckwinkle została wybrana na przewodniczącą partii demokratycznej w powiecie Cook po tym, jak były asesor Joseph Berrios został pokonany w prawyborach demokratów.

"Jeśli zostanę wybrana, będę twardym przywódcą, w tym starym męskim klubie, który sprawi, że Chicago będzie bezpiecznym miastem, gdzie wszyscy nasi uczniowie będą mogli dorastać i wykorzystać swój potencjał” - stwierdziła w wywiadzie dla telewizji WTTW kanał 11. Jeśli wygra wybory, stanie się pierwszą czarnoskórą kobietą na stanowisku burmistrza Chicago.

 

25. BILL DALEY

Urodzony: 9 sierpnia 1948 r.
Rodzina: żona (Bernadette Keller), czworo dzieci
Zawód: prawnik, finansista, współwłaściciel jednego z funduszy hedgingowych
Doświadczenie polityczne: były szef Kancelarii Białego Domu w administracji Baracka Obamy (2011) i sekretarz Departamentu Handlu za prezydentury Billa Clintona
Strona internetowa: daleyformayor.com

70-letni Bill Daley jest siódmym i najmłodszym dzieckiem legendarnego 38. burmistrza Richarda J. Daleya (urzędującego w latach 1955-1976) oraz bratem długoletniego 43. burmistrza Richarda M. Daleya (1989-2011), po którym władzę w mieście przejął Rahm Emanuel.

Bill Daley jest byłym szefem Kancelarii Białego Domu w administracji Baracka Obamy (2011) i byłym sekretarzem Departamentu Handlu za prezydentury Billa Clintona. Finansista obecnie jest współwłaścicielem jednego z funduszy hedgingowych.

Chociaż związany był z waszyngtońską polityką, Bill Daley nigdy sam wcześniej nie ubiegał się o urząd w wyborach. Sześć lat temu był przez cztery miesiące kandydatem na gubernatora.

Jest bankierem i finansistą. Zajmował różne stanowiska: w tym prezesa Amalgamated Bank of Chicago, prezesa SBC Communications, prezesa na Midwest J. P. Morgan Chase, partnera zarządzającego Argentiere Capital, był partnerem w firmie Mayer, Brown & Platt.  Daley był w radzie dyrektorów Boeing, Merck & Co., Boston Properties i Loyola University Chicago. Obecnie jest w radzie powierniczej Northwestern University i jest członkiem Rady ds. Stosunków Zagranicznych.

"Nie mogę wygrać wyborów będąc kandydatem-finansistą. Biznes i sektor prywatny mają kluczowe znaczenie dla przyszłości tego miasta i muszą być wspierane, ale wiem, gdzie są głosy, i wiem, gdzie mieszkają ludzie"- powiedział Daley. “Większość mieszka w dzielnicach poza centrum miasta. Mam nadzieję, że zdobędę ich głosy” - zapowiadał w kampanii.

 

26. GARRY McCARTHY

Urodzony: 4 maja 1959 r.
Rodzina: żona (Kristen Barnett McCarthy), troje dzieci
Zawód: kariera w organach ścigania
Doświadczenie polityczne: 17 lat w kierownictwie w największych departamentach policji miejskiej
Strona internetowa: garryformayor.com

59-letni Garry McCarthy jest były komendantem departamentu policji w Chicago. Został zatrudniony przez burmistrza Rahma Emanuela w 2011 roku i zmuszony przez niego do rezygnacji ze stanowiska w grudniu 2015 r. w reakcji na protesty po upublicznieniu nagrania wideo z policyjnej interwencji zakończonej śmiercią czarnoskórego 17-letniego Laquana McDonalda, zastrzelonego w październiku 2014 r. przez byłego funkcjonariusza CPD. Jason Van Dyke został ostatnio skazany za to morderstwo.

Wcześniej McCarthy w Nowym Jorku zajmował stanowisko szefa operacji tamtejszego departamentu w czasie ataków z 11 września 2001 r., a później w Newark w stanie New Jersey, gdzie był też komendantem. McCarthy był wiceprzewodniczącym zrzeszenia komendantów policji największych amerykańskich miast (Major Cities Chiefs Police Association).

Po odejściu z policji przeszedł do sektora prywatnego.

Pokazuje się także w krajowych mediach, w tym w telewizji CNN jako komentator ds. związanych z przestępczością.

"Zatrzymanie brutalnej przestępczości jest naszym priorytetem, ponieważ ma wpływ na wszystkie ważne aspekty życia mieszkańców Chicago. Przestępczość hamuje nasz wzrost gospodarczy, zmniejszając naszą populację i bazę podatkową. Gdy mieszkańcy Chicago uciekają z miasta, spada nasza zdolność do wychowania kolejnego pokolenia lokalnych przywódców. Co najważniejsze, to nasza nadzieja i szansa” - zapowiadał Garry McCarthy.

 

28. GERY CHICO

Urodzony: 24 sierpnia 1956 r.
Rodzina: żona, cztery córki i syn
Zawód: adwokat
Doświadczenie polityczne: szef sztabu burmistrza Daleya (1992-95),
prezydent Rady Chicago Public Schools (1995-2001),
prezes Zarządu Chicago Park District (2007-2010),
przewodniczący Illinois State Board of Education (od 2011 roku)
Strona internetowa: chicoformayor.com

62-letni Gery Chico pochodzi z meksykańsko-amerykańskiej rodziny ze strony ojca, a jego matka miała korzenie grecko-litewskie. Wraz z dwoma młodszymi braćmi dorastał w dzielnicy McKinley Park w Chicago.

Jest adwokatem, który pełnił funkcję szefa administracji burmistrza Richarda M. Daleya, przewodniczącego chicagowskich szkół publicznych (CPS) oraz prezesa zarządu Chicago Park District i przewodniczącego Stanowej Rady Edukacji (Illinois State Board of Education). Chico wcześniej ubiegał się o stanowisko burmistrza w 2011 roku.

„Myślę, że doświadczenie razem z moją wizją tego, czym może być to miasto – stwarzając możliwości w każdej części tego miasta ma kluczowe znaczenie” – powiedział, dodając, że jednym z najwyższych priorytetów burmistrza musi być ograniczenie przemocy.

„To musi być coś, na punkcie czego będziemy mieć obsesję” – powiedział Chico. Jego zdaniem miasto może wykorzystać swoje wielkie projekty, takie jak ekspansja lotniska O’Hare, by poradzić sobie z poważnymi problemami, takimi jak ubóstwo.

„Ubiegam się o stanowisko burmistrza, ponieważ wierzę, że najlepsze dni Chicago są jeszcze przed nami, ale to nie stanie się samo” – powiedział Chico.

 

29. SUSANA MENDOZA

Urodzona: 13 maja 1972 r.
Rodzina: mąż David Szostak, syn
Zawód: rewident stanu Illinois
Doświadczenie polityczne: była sekretarz miasta Chicago, była stanowa kongreswoman w 1. okręgu wyborczym Illinois
Strona internetowa: susanamendoza.com

46-letnia Susana Mendoza urodziła się i mieszkała w dotkniętej przemocą z bronią palną dzielnicy Little Village w Chicago zanim jej rodzina przeniosła się do Bolingbrook.

Jej polityczna przeszłość jest bogata. Mendoza w stanowej Izbie Reprezentantów zasiadała przez sześć kadencji w latach 2001-2011 jako demokratyczna kongreswoman z 1. dystryktu Illinois, obejmującego chicagowskie dzielnice Brighton Park, Little Village, Gage Park i Back of the Yards.

W lutym 2011 roku wygrała wybory na sekretarza miasta Chicago i zasiadała na tym stanowisku przez pięć lat. W 2016 r. wygrała wyborczą walkę o stanowisko rewidenta Illinois, pokonując ubiegającą się o reelekcję kandydatkę republikanów, Leslie Munger. Mendoza była jednym z najgłośniejszych krytyków byłego republikańskiego gubernatora Bruce’a Raunera.

"Kocham to miasto - jest wiele wyzwań, ale możemy jej wspólnie przezwyciężyć. Kwestie, które mają wpływ na mieszkańców Chicago - przemoc, wysokie podatki od nieruchomości, niedofinansowane szkoły - traktuję jako osobiste wyzwanie” - zapowiada Mendoza.

 

30. AMARA ENYIA

Urodzona: 5 marca 1983 r.
Rodzina: pięcioro rodzeństwa
Zawód: konsultant ds. polityki publicznej, dyrektor Izby Handlowej dzielnicy Austin
Doświadczenie polityczne: ogłosiła start w wyborach na burmistrza Chicago, ale wycofała swoją kandydaturę w grudniu 2014 r.
Strona internetowa: amaraenyia.com

35-letnia Amara Enyia (Amarachuku C. Enyia) urodziła się w Baltimore w stanie Maryland w rodzinie imigrantów z Nigerii. Wychowywała się później w University Park w Illinois. Ukończyła studnia na University of Illinois na wydziale dziennikarstwie i politologii. Posiada tytuł magistra w dziedzinie edukacji, dyplom z prawa międzynarodowego i prawa ochrony środowiska oraz tytuł doktora w dziedzinie polityki edukacyjnej.

Amara Enyia jest konsultantem ds. polityki publicznej i założycielem Instytutu Gospodarki Spółdzielczej i Innowacji Gospodarczej. W 2014 roku ogłosiła start w wyborach na burmistrza, po czym zrezygnowała z wyścigu i poparła radnego Boba Fiorettiego. W tych wyborach poparła ją sekretarz sądu okręgowego powiatu Cook Dorothy Brown, która odpadła z wyścigu o to stanowisko. Uzyskała także głosy poparcia od znanych czarnoskórych muzyków Chance’a the Rappera i Kanye’a West.

Enyia przestawia siebie jako „outsidera”, osobę z zewnątrz, która chce obalić polityczne status quo.

"Jestem tu, żeby cię lepiej poznać i dać silniejszą obecność tym, którzy są niewidzialni... To jest nasz moment " - powiedziała.

 

32. LA SHAWN K. FORD

Urodzony: 28 lutego 1972 r.
Rodzina: córka
Zawód: stanowy kongresman, inwestor nieruchomości
Doświadczenie polityczne: od 2007 roku stanowy kongresmen w 8. dystrykcie
Strona internetowa: fordforchicago.com

46-letni La Shawn Ford urodził się w miejskim kompleksie mieszkaniowym dla biednych rodzin Cabrini-Green i wychował się w dzielnicy Austin. Od 2007 r. jest stanowym kongresmenem w 8. dystrykcie, który obejmuje zachodnią dzielnicę w Chicago. Jest również inwestorem nieruchomości i nauczycielem.

"Pomimo mojego sukcesu, byłem doskonale świadomy problemów społecznych, ekonomicznych, edukacyjnych i politycznych, które negatywnie wpłynęły na pozbawione praw obywatelskich społeczności w Chicago. Zbyt wielu zostało w tyle. Czułem, że dzięki odpowiedniemu kierownictwu możemy stworzyć system, który będzie działał dla wszystkich. To właśnie sprawiło, że wystartowałem w tych wyborach” - stwierdził Ford.

 

33. NEAL SALES-GRIFFIN

Urodzony: 28 maja 1987 r.
Zawód: biznesmen branża IT, wykładowca
Doświadczenie polityczne: nigdy nie kandydował na urząd
Strona internteowa: nealformayor.com

31-letni Neal Sáles-Griffin, urodzony i wychowany w chicagowskiej dzielnicy Kenwood, jest prezesem CodeNow, krajowej organizacji non-profit, która uczy młodych ludzi umiejętności kodowania i technologii. Jest współtwórcą i byłym właścicielem programu edukacyjnego The Starter League, który nawiązał współpracę z Chicago Public Schools i City Colleges of Chicago. Jest także profesorem adiunktem na Northwestern University i wykładowcą na University of Chicago. W wywiadzie w programie telewizyjnym „Chicago Tonight" Sales-Griffin powiedział, że wystartował na burmistrza Chicago po tym, jak stracił członków rodziny z powodu przemocy z użyciem broni.

“Zdałem sobie sprawę, że musimy wprowadzić prawdziwe reformy, aby przekształcić władze w Chicago w rząd, do którego będzie można mieć zaufanie” - powiedział Sales-Griffin.

 

34. LORI LIGHTFOOT

Urodzona: 4 sierpnia 1962 r.
Rodzina: żona (Amy Eshleman), córka
Zawód: prawnik, ekspertem od reform policyjnych i była szefowa kilku departamentów miejskich
Doświadczenie polityczne: brała udział w kampaniach wielu kandydatów, była zastępcą szefa kampanii Phelana na gubernatora na początku lat 90. ub. wieku
Strona internetowa: lightfootforchicago.com

56-letnia Lori Lightfoot dorastała w Massillon w stanie Ohio. Przed jej przyjściem na świat jej ojciec, pracownik fabryki i dozorca, stracił słuch i przez rok był w śpiączce. Aby móc studiować na Uniwersytecie Michigan, Lightfoot była zatrudniona w siedmiu miejscach. Na studiach prawniczych na University of Chicago zorganizowała protesty na kampusie przeciwko dyskryminacyjnym praktykom zatrudniania w firmie prawniczej Baker McKenzie. Protesty zakończyły się zakazem rekrutacji firmy na terenie kampusu U. of C.

Po ukończeniu studiów Lightfoot dołączyła do biura prokuratora federalnego. Asystentem prokuratora była w latach 1996-2002. Była jednym z finalistów do objęcia stanowiska prokuratora federalnego w Dystrykcie Północnego Illinois.

U byłego burmistrza Richarda M. Daleya w latach 2002-2005 pełniła funkcję głównego administratora Biura Standardów Zawodowych, znanego obecnie jako Cywilne Biuro ds. Odpowiedzialności Policji (Civilian Office of Police Accountability - COPA). W 2015 roku burmistrz Rahm Emanuel nominował Lightfoot na przewodniczącą zarządu rady chicagowskiej policji. Z tego stanowiska odeszła w maju 2018 r. Lightfoot jest jedynym kandydatem, który otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu.

„Zamierzam kontynuować moje wysiłki i być gorącym orędownikiem rozwiązywania problemów, które mają kluczowe znaczenie dla podniesienia jakości życia wszystkich mieszkańców Chicago" - zapewniała w swojej kampanii Lightfoot.  

 

35. BOB FIORETTI

Urodzony: 8 marca 1953 r.
Rodzina: żona (Nicki Fioretti)
Zawód: prawnik
Doświadczenie polityczne: były radny w 2. okręgu (2007-2015 r.)
Strona internetowa: bobforchicago.com

65-letni Robert "Bob" Fioretti ma polskie korzenie. Urodził się 8 marca 1961 roku w Chicago i wychował w dzielnicy Pullman/Roseland na południu miasta. Jego matka pochodziła za rodziny polskich imigrantów, a ojciec był imigrantem z Włoch. Fioretti studiował na University of Illinois sztukę i nauki polityczne, a następnie ukończył prawo na Northern Illinois University College of Law. Jego praktyka obejmowała sprawy z zakresu prawa publicznego i cywilnego. Robert Fioretti wielokrotnie pełnił stanowisko specjalnego asystenta Prokuratora Generalnego Illinois. Obecnie jest konsultantem kancelarii prawniczej Wolin, Kelter & Rosen w Chicago. Fioretti radnym z 2. okręgu wyborczym był od maja 2007 r. do 2015 r. Cztery lata temu rzucił wyzwanie wyborcze burmistrzowi Rahmowi Emanuelowi. Wybory w 2015 r. zakończył na czwartym miejscu z poparciem 7.39 proc.

W listopadzie 2017 r. ogłosił start w demokratycznych prawyborach na przewodniczącego Rady Powiatu Cook, ale przegrał w marcu 2018 r. z zajmującą to stanowisko Toni Preckwinkle.

"W krótkim okresie epidemia przestępstw kryminalnych w Chicago dotyka mieszkańców w każdej części miasta. Mój program polega na zatrudnieniu odpowiedniej liczby policjantów i detektywów, ponownym otwarciu klinik zdrowia psychicznego, ponownym inwestowaniu w nasze dzielnice w celu zapewnienia dobrej pracy, aby doskonałe szkoły nie znajdowały się tylko w obszarze śródmiejskim” - powiedział Fioretti.

 

36. JOHN KOZLAR

Urodzony: 1990 r.
Zawód: prawnik, pracuje dla firmy Aon w Chicago (Professional Risk Solutions)
Doświadczenie polityczne: były kandydat na radnego w 11. okręgu (2015 r.)
Strona internetowa: www.johnkozlar.com

30-letni John Kozlar pochodzi z dzielnicy Bridgeport. Jest najmłodszy w gronie 14 kandydatów na burmistrza Chicago. Kozlar wystartował na radnego w 11. okręgu w 2011 r., gdy miał 21 lat, prawie doprowadzając do drugiej tury z radnym Jamesem Balcerem, który sprawował urząd przez 13 lat. Kozlar miał wtedy na swoją kampanię tylko $520 - wspomina na swojej oficjalnej stronie internetowej. W 2015 r. ponownie wystartował na radnego w swoim 11. okręgu. Przegrał w drugiej turze z bratankiem byłego burmistrza Richarda M. Daleya, Patrickiem Daleym Thompsonem. “Czas przejąć z powrotem Chicago” - głosi jego hasło wyborcze.

“Pierwszymi ludźmi, których musimy deportować, są skorumpowani politycy. Chicago powinno pozostać przyjaznym miastem dla wszystkich osób przestrzegających prawa. Nie powinniśmy usuwać żadnych rodzin, które przestrzegają prawa w naszych społecznościach. Potrzebujemy lepszego procesu federalnego, aby stworzyć naszą politykę imigracyjną. Jako burmistrz będę współpracował z naszymi społecznościami w kompleksowy i skuteczny sposób” - powiedział Kozlar.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location