----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Słownik Tematyczny Branży Nieruchomości w Ameryce, część 348

BEARING CAPACITY OF SOIL – nośność gruntu: zdolność gruntu do utrzymania obciążeń, np. ciężaru fundamentów i budynków.

BOGUS SALE (inna nazwa: PHONY SALE) – fałszywa sprzedaż: transakcja, w której cena sprzedaży nieruchomości jest celowo zawyżona lub zaniżona w celu osiągnięcia nielegalnych korzyści, za obopólną wiedzą sprzedającego i nabywcy.

BOOM – gwałtowny wzrost: okres szybkiego wzrostu koniunktury i ożywienia gospodarczego, charakteryzujący się w branży nieruchomości gwałtownym wzrostem sprzedaży nowych domów.

BRACKETING – ustalanie przedziału cenowego: proces, w którym rzeczoznawca dokonujący wyceny ustala przedział cenowy dla danej nieruchomości na podstawie analizy porównawczej.

BUYER’S MARKET (inna nazwa: soft market) – rynek preferujący kupujących: rynek, w którym kryzys ekonomiczny znacznie osłabił popyt na nieruchomości i doprowadził do spadku cen, sprawiając, że kupujący ma duży wybór i jest w stanie wynegocjować atrakcyjne ceny; rynek charakteryzujący się wysokim procentem sprzedaży bez pokrycia (short sales) oraz dużą ilością nieruchomości odebranych przez banki (foreclosures). Przeciwieństwem tego typu rynku jest rynek sprzyjający sprzedającym (seller’s market), którzy mogą dyktować zawyżone ceny dzięki wysokiemu popytowi.

BACKUP CONTRACT – kontrakt zapasowy / umowa zastępcza: dodatkowy kontrakt na zakup nieruchomości, który staje się ważny w chwili, kiedy pierwszy kontrakt zostaje rozwiązany; stosowany w sytuacji, kiedy jest wiele ofert na zakup danej nieruchomości i właściciel jest gotowy na przyjęcie dodatkowej oferty na wypadek, gdyby pierwszy kontrakt nie został do końca zrealizowany.

BAD title – zły tytuł własności: tytuł własności, który jest obciążony nieuregulowanymi roszczeniami, co może uniemożliwić właścicielowi nieruchomości przeprowadzenie pomyślnej transakcji jej sprzedaży.

BARGAIN AND SALE DEED – akt kupna-sprzedaży własności: typ aktu przeniesienia własności, w którym darczyńca (grantor) przekazuje nowemu właścicielowi (grantee) swoje prawa do nieruchomości bez zagwarantowania ważności tytułu własności. Nabywca powinien uzyskać ubezpieczenie tytułu własności chroniące go przed roszczeniami osób trzecich.

BROOM CLEAN CONDITION – w czystym stanie: wyrażenie występujące w kontrakcie kupna / sprzedaży nieruchomości, w którym sprzedający zobowiązuje się do przekazania nieruchomości nowemu właściwielowi w czystym stanie i bez jakichkolwiek rzeczy osobistych nieuwzględnionych w kontrakcie. Jak sama nazwa wskazuje (dosłownie „pozamiatane na czysto”) sprzedający, po usunięciu śmieci i wszystkich zbędnych rzeczy, powinien pozamiatać i odkurzyć budynek przed przekazaniem go nowemu właścicielowi.

BUILDER WARRANTY – gwarancja od firmy budowlanej: gwarancja udzielana przez firmy budowlane nabywcom nowych domów zapewniająca pokrycie kosztów napraw defektów strukturalnych oraz wad systemów mechanicznych i elektrycznych.

BUSINESS VALUATION – wycena biznesu: ocena bieżącej wartości przedsiębiorstwa.

BASE LINES  – linie główne: w rządowym systemie pomiaru gruntów (government survey system), równoleżnikowe linie główne biegnące w kierunkach wschód-zachód, przecinające się z głównymi południkami (principal meridians), biegnącymi w kierunkach północ-południe. Linie równoległe do linii głównych określane są jako township lines, i tworzą pasy gruntów o nazwie township tiers.

BUILDING PERMIT – zezwolenie budowlane: pozwolenie uzyskane od władz miejskich po zatwierdzeniu projektu remontowego lub budowlanego spełniającego wymagania miejscowego kodeksu budowlanego, wydawane w formie dokumentu, który należy powiesić w widocznym miejscu na czas przeprowadzanych robót.

Zbigniew Pieńkowski – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 20-letnim doświadczeniem. Realtor®, Real Estate Managing Broker, właściciel firmy Caret Realty Inc. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645       
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location