----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W niedzielę w centrum miasta zebrała się grupa protestujących wzywająca prezydenta Donalda Trumpa do ochrony nieudokumentowanych imigrantów, którzy zostali przywiezieni do Stanów Zjednoczonych jako dzieci.

Chodzi o program DACA, oferujący prawo pobytu nieudokumentowanym imigrantom, który przyjechali do USA jako dzieci.

Trump powinien podjąć decyzję odnośnie osób objętych programem DACA we wtorek. Program rozpoczęty za kadencji Baracka Obamy pozwalał dzieciom uzyskać numer ubezpieczenia społecznego Social Security i ubiegać się o pozwolenie na pracę.

Adeline Flores, która mieszka w Stanach Zjednoczonych od piątego roku życia, złożyła wniosek o uczestnictwo w programie DACA.

„Studiuję weterynarię. Pracuję w pełnym wymiarze godzin w szpitalu dla zwierząt i mam zamiar iść na uniwersytet, aby uzyskać stopień magistra” – powiedziała.

Ale czy będzie w stanie to zrobić?

Jako kandydat na prezydenta, Donald Trump zapowiadał zakończenie DACA, ale potem złagodził swoje stanowisko w tej sprawie. Nie podjął żadnych działań, ale podjęcie decyzji jest nieuchronne, ponieważ prokuratorzy generalni w 10 stanach domagają się odstąpienia od programu albo wystąpią do sądu.

Według pogłosek, Trump jest gotowy do zakończenia programu, co może mieć wpływ na około 800,000 osób, w tym 45,000 z Illinois, którzy już są nim objęci. Jego zakończenie sprawi, że zarówno oni jak i ich rodziny staną się zagrożeni deportacją, ponieważ rząd już posiada ich wszystkie dane i informacje.

„To zrujnuje moje szanse. Moi rodzice przyjechali tutaj, aby zapewnić mi lepszą przyszłość, a teraz jest mi to odbierane. Wychowałam się tutaj. W Meksyku nie mam już żadnej rodziny” – powiedziała Karen Gonzalez, objęta programem DACA.

Senator Dick Durbin przemawiał na niedzielnym marszu i wezwał Kongres o wprowadzenie ustawy, która będzie chronić beneficjentów DACA, twierdząc, że w jego przekonaniu może wystarczyć wsparcia republikanów, aby tak się stało.

DACA nie zapewnia drogi do obywatelstwa, a udział w programie musi być odnawiany co dwa lata. 

Monitor

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Skomentuj artykul jako pierwszy

Skomentuj

Komentuj jako gosc. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location