----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Polonijne organizacje Polish American Chamber of Commerce oraz Polish Women in Business po raz kolejny zaangażowały się w zbiórkę funduszy dla Domu Artysty Weterana w Skolimowie. W przeprowadzonej w piątek w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Chicago aukcji uczestniczył znany polski aktor Olgierd Łukaszewicz, który przyleciał do Wietrznego Miasta, by osobiście podziękować Polonii za okazywane artystom w Polsce wsparcie. Podczas wieczoru odbyło się również otwarcie wystawy “Polska – kraj wybitnych kobiet”.

Z inicjatywą wyszła Grażyna Skoczeń, która dwa lata temu wraz z Anną Tukiendorf-Wilhite odwiedziła ośrodek i dowiedziała się o niecierpiącej zwłoki konieczności budowy nowej windy dla mieszkańców tego domu. “Ona była tym spiritus movens, że raptem tylu ludzi z Chicago zechciało zauważyć tę potrzebę, przypomnieć sobie polskich aktorów. Ja ogromnie dziękuję wszystkim w Chicago, którzy się zaangażowali w pomoc dla tych wysłużonych artystów scen polskich” - mówił Olgierd Łukaszewicz, były prezes Związku Artystów Scen Polskich, organizacji sprawującej pieczę nad ośrodkiem w Skolimowie.

Jednym z jego mieszkańców jest znany Polonus, Andrzej Szopa, aktor Teatru Kwadrat i współautor programu radiowego “Pół żartem, pół serio”, który po operacji kręgosłupa porusza się na wózku inwalidzkim.

Do tej pory dzięki działaniu Polonii udało się już zebrać 15 tysięcy dolarów, ale na budowę windy potrzeba 60 tysięcy dolarów. Piątkowa aukcja ma pomóc sfinalizować zbiórkę. Na licytację wystawiono m. in. koszulkę z autografem Jakuba Błaszczykowskiego, którą za 1,750 dolarów wywalczyła Barbara Martin. Na aukcji pojawiła się również piłka tenisowa, którą podpisały same siostry Radwańskie i wiele innych darów otrzymanych między innymi z chicagowskiej Galerii Swarovskiego.

Imprezę charytatywną połączono z otwarciem wystawy “Poland – A Country of Remarkable Women”, którą z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowało Polish Women in Business z prezesem organizacji Anną Tukiendorf -Wilhite na czele. W przygotowanie zaangażowała się również wicewojewoda Opola Violetta Porowski. Ekspozycja poświęcona jest wybitnym Polkom, których dokonania oraz polski rodowód są często mało znane.

“Mamy stulecie odzyskania niepodległości. Po 123 latach zaborów odzyskaliśmy niepodległość, ale nie tylko. Kobiety uzyskały prawo do głosowania. Kto się do tego przyczynił? Aleksandra Piłsudska. Właśnie takie kobiety jak Maria Skłodowska-Curie, Irena Sendlerowa, “Matka dzieci Holocaustu”, Maria Kaczyńska (...), Pola Negri, Helena Modrzejewska, matka słynnego inżyniera Rudolfa Modrzejewskiego, który wybudował ponad 40 mostów w Stanach Zjednoczonych (…), wszystkie te osoby pokazujemy i chcemy przypomnieć, że to były niezwykłe polskie kobiety” - powiedziała prezes Polish Women in Business, Anna Tukiendorf-Wilhite.

Organizatorki akcji charytatywnej na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie mają zamiar zrealizować projekt budowy nowej windy jeszcze przed upływem bieżącego roku.

Tekst: Emilia Sadaj
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Skomentuj artykul jako pierwszy

Skomentuj

Komentuj jako gosc. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location