----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dzień Matki to wielki biznes dla firm detalicznych. W tym roku nie było inaczej – według prognoz kupujący wydali średnio 196 dolarów na każdą mamę.

Osoby, które nienawidzą komercjalizacji tego dnia, powinny wyobrazić sobie, jak czułaby się dzisiaj kobieta, która stworzyła ten dzień – Anna Jarvis. Przed swoją śmiercią nawet ona musiała przyznać, że żałuje, iż kiedykolwiek stworzyła to święto.

Dzień Matki początkowo był poświęcony tylko jednej osobie – Ann Reeves Jarvis, matce Anny Jarvis. Seniorka była adwokatem i poświęciła swoje życie tworzeniu klubów „Mothers Day Work Clubs”, które zachęcały młode kobiety do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka. Po śmierci Jarvis w 1905 roku, jej córka – Anna, zdecydowała się zrobić wszystko, by stworzyć święto dla uczczenia pamięci jej mamy. Stąd właśnie Dzień Matki. Pierwszy obchodzony był 9 maja 1906 roku, w majową rocznicę śmierci kobiety znanej powszechnie jako „Matka Jarvis”, w kościele metodystów w Zachodniej Wirginii. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się niemal na wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto narodowe.

Anna Jarvis była bardzo świadoma nazwy święta – to Dzień Matki – jako święto jednej matki. Według niej Dzień Matki to dzień „w którym uczcimy najlepszą mamę, jaka kiedykolwiek żyła, twoją”.

Ale Dzień Matki wkrótce stał się o wiele bardziej popularny, niż się spodziewała. Jarvis nie mogła znieść idei, że ludzie wydają wtedy tak dużo pieniędzy na ekstrawaganckie kompozycje kwiatowe, specjalne kartki z życzeniami i zbyt drogie czekoladki.

Anna Jarvis szybko zdała sobie sprawę, że święto się komercjalizuje. Była rozgoryczona faktem, że zbyt wielu ludzi idzie na łatwiznę i przesyła swoim matkom kartki z gotowymi życzeniami. "Gotowa kartka z życzeniami nie znaczy nic więcej, z wyjątkiem tego, że jest się zbyt leniwym, by napisać do kobiety, która zrobiła dla ciebie więcej niż ktokolwiek inny na świecie. To samo ze słodyczami. Bierzesz całe pudełko czekoladek dla matki, po czym sam zjadasz większość" - żaliła się. 

Najpierw próbowała protestować przeciwko marketingowi kwiaciarni. Wkrótce jednak jej protesty przerodziły się w pikiety, a ona sama została aresztowana za zakłócanie porządku publicznego. Jarvis nie poprzestała na tym. Zaczęła krytykować Pierwszą Damę, Eleanor Roosevelt, za wykorzystywanie Dnia Matki jako sposobu na promowanie zdrowia i dobrobytu kobiet i dzieci, chociaż sama „Matka Jarvis” była rzecznikiem ds. zdrowia i spraw społecznych.

Anna Jarvis zmarła w 1948 roku w sanatorium. Sama nigdy nie została matką i nie wyszła za mąż. Została pochowana obok swojej matki na cmentarzu West Laurel Hill w Filadelfii. Święto, które stworzyła, jest obchodzone do tej pory.

Dzisiaj więcej osób kupuje kwiatki i rośliny na Dzień Matki niż na jakiekolwiek inne obchody, z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia. Tylko w tym roku Amerykanie planowali wydać z okazji tego święta 25 miliardów dolarów. Większość miała zostać wydana na biżuterię: 5.2 mld.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location