----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nie jest łatwo być kierowcą miejskiego autobusu w Chicago. Pracownicy CTA nie tylko narażeni są na wyzwiska pasażerów, ale także na fizyczne ataki.

Od oplucia, obrzucania jajkami i okładania pięściami, po postrzelenia - każdego roku dochodzi do blisko 150 napaści na kierowców, z czego średnio 30 kończy się pobytem poszkodowanego w szpitalu. Kierowcy musieli zmierzyć się z gazem łzawiącym, byli oblewani wybielaczem, a jednego uderzono w głowę torbą z zamrożonym kurczakiem.

Przedstawiciele związku zawodowego pracowników przedsiębiorstwa transportu publicznego Amalgamated Transit Union (ATU) w Chicago domagają się zapewnienia większego bezpieczeństwa kierowcom autobusów CTA.

Związki zawodowe chcą między innymi wprowadzenia dodatkowych kamer w autobusach, instalacji kabin całkowicie izolujących kierowców od pasażerów i zwiększenia kar dla osób naruszających nietykalność cielesną pracowników CTA.

Prezes Amalgamated Transit Union Local 241, Keith Hill, powiedział, że obserwuje wzrost liczby ataków na kierowców, za który obwinia też brak usług w zakresie zdrowia psychicznego w mieście i brak szacunku dla ludzi po prostu wykonujących swoją pracę.

"Musisz przyjrzeć się temu, co dzieje się w naszym mieście, wraz z zamknięciem instytucji psychiatrycznych i wieloma bezdomnymi na ulicy, czasami spory o opłatę lub problemy z kartą Ventra mogą doprowadzić do wrogiej sytuacji” - stwierdził.

CTA wskazuje, że liczba poważnych ataków w ostatnich latach pozostaje na podobnym poziomie, ale podziela obawy związku i pracuje nad wprowadzeniem środków mających na celu ochronę kierowców. "Jeden incydent to o jeden za dużo" - powiedział rzecznik CTA, Brian Steele.

W 2014 roku 35 kierowców trafiło do szpitala, w 2015 r. - 29, 2016 r. - 27, 2017 r. - 26, a od początku tego roku do końca czerwca - 12. CTA zatrudnia około 4,000 kierowców.

Związek zawodowy zwraca uwagę na wzrost liczby ataków, które nie wymagają pomocy medycznej. Od zeszłej jesieni, kiedy zaczęto gromadzić dane, odnotowano więcej takich incydentów. Od października do lutego dochodziło średnio do 8.6 takich napaści na kierowców w miesiącu, a od marca do sierpnia - 16.3.

Jeden poważny incydent na tle seksualnym został zgłoszony na początku tego miesiąca. Pasażer, który palił w autobusie papierosy, nie reagował na upomnienie kierującej autobusem kobiety. Mężczyzna w pewnym momencie podszedł do niej, złapał ją za piersi i zażądał seksu - podała policja.

Kobieta zatrzymała autobus przy 8600 South Damen Avenue i uciekła. Sprawca próbował bezskutecznie nim jechać. Mężczyzna oskarżony o napaść z 12 września trafił do aresztu. Postawiono mu trzy zarzuty związane z wykorzystywaniem seksualnym, przejęciem autobusu i napaścią na pracownika miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego.

Zarówno CTA, jak i związek zawodowy, zgadzają się, że należy zrobić więcej, aby powstrzymać ataki na kierowców, ale różnią w swoich propozycjach.

Steele powiedział, że większość autobusów jest wyposażona w osłony, które chronią kierowcę, które wykonane są z mocnego, przezroczystego poliwęglanu o nazwie Lexan. Starsze autobusy mają częściowe osłony, a nowsze mają pełne drzwi, ale nie są zamykane. Niektóre autobusy nie mają żadnych barier.

Każdy autobus wyposażony jest w 10 kamer bezpieczeństwa - powiedział Steele. CTA dodaje również kamery bezpieczeństwa i dodatkowe oświetlenie na przystankach autobusowych. Agencja zaktualizowała swoje systemy komunikacji autobusowej w 2014 r., zapewniając kierowcom bezpośredni kontakt z centralą.

Hill powiedział, że obecne bariery są niewystarczające i mogą być łatwo sforsowane przez pasażerów. "Chcemy być całkowicie zamknięci" - podkreślił.

Związek zawodowy opowiada się za rozwiązaniami wprowadzonymi w pociągach miejskich, w których motorniczy jest całkowicie zamknięty. Kierowcy powinni być całkowicie oddzieleni i mieć tylko otwierane okno, które pozwoli na interakcję z pasażerami, ale może być szybko zamknięte w razie niebezpieczeństwa - dodał prezes Amalgamated Transit Union Local 241.

Związek chce także większej pomocy policji na problematycznych trasach w dzielnicach o wysokiej przestępczości, takich jak Englewood, Garfield i Lawndale. Rzecznik policji Anthony Guglielmi powiedział, że w departamencie jest jednostka ds. transportu publicznego poświęcona wyłącznie bezpieczeństwu CTA, a poszczególne dystrykty współpracują z agencją.

Związek dąży także do wprowadzenia szkolenia kierowców, aby nauczyć ich, jak lepiej rozładowywać sytuacje, i chce, aby CTA najbardziej uciążliwym i agresywnym pasażerom na stałe zabroniło korzystania z transportu publicznego. "Jeśli możesz zakazać osobie wejścia do sklepu lub biznesu, to możesz zakazać im korzystania z autobusu" - powiedział Hill.

Na początku ubiegłego lata prezes CTA, Dorval Carter, utworzył nową komisję w agencji w celu ograniczenia napadów na pracowników, która zbada, czy należy wprowadzić surowsze kary dla sprawców.

Podobne propozycje znalazły się także w petycji ATU skierowanej do członków Kongresu USA. Związkowcy domagają się wprowadzenia nowego prawa skutecznie chroniącego pracowników przedsiębiorstw transportu publicznego w całym kraju.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location