----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

„Zrozumieli potrzebę jednoczenia rodaków pochodzących z tych samych stron”

22 września w sali bankietowej Lone Tree Manor w Niles odbył się bankiet z okazji 90. rocznicy założenia w Chicago Związku Klubów Małopolskich, która to organizacja w 1977 roku została przemianowana na Związek Klubów Polskich. Jej pierwszym prezesem był Marcin Koziarz. Od 4 lat organizacją kieruje Jan Kopeć.

„Nie miłujmy słowem, językiem, ale czynem i prawdą. W takim duchu chcemy uczcić ten piękny jubileusz Związku Klubów Polskich w USA, bo też w takim duchu związek został utworzony i działa do dziś. Już przed dziewięćdziesięciu laty emigranci z Polski, którzy przybywali do Chicago w XIX wieku, zrozumieli potrzebę jednoczenia rodaków pochodzących z tych samych stron w celu wzajemnej pomocy, a także pomocy ich małym ojczyznom – wsiom, a także ludziom, których pozostawili wyjeżdżając w poszukiwaniu lepszego życia. Niektóre z naszych klubów mają już niemal 120 lat. Jesteśmy dumni, że przez te wszystkie lata byliśmy w stanie kultywować polskie pochodzenie, kulturę, język, a także naszą katolicką wiarę” – powiedziała witając uczestników bankietu Łucja Mirowska-Kopeć, która wraz z Janem Batorem prowadziła uroczystość.      

Rozpoczęło ją wprowadzenie pocztów sztandarowych przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki oraz odśpiewanie przez Emilię Ptaszek hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych. Wśród gości byli obecni Jego Ekscelencja ks. biskup Andrzej Wypych, przedstawiciel archidiecezji ds. Polonii ks. Marek Smółka, miejscowy dziekan ks. Robert Łojek, kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek, konsul generalny Piotr Janicki, radny Ariel Reboyras, prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Mirosław Niedziński, przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz delegacja Związku Podhalan w Ameryce Północnej na czele z wiceprezesami Zofią Bobak-Ustupską i Zdzisławem Dorulą.

ZKP w ciągu 90 lat istnienia uczestniczył w wielu akcjach charytatywnych na rzecz rodzinnych stron. Od 27 lat organizuje doroczne obchody rocznicowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pod egidą związku Polonia zbudowała Pomnik Katyński autorstwa śp. Wojciecha Seweryna oraz Tablicę Smoleńską. Jest organizatorem dorocznych dożynek oraz wielu innych przedsięwzięć polonijnych. Dziękując obecnym za zaangażowanie w pracę organizacji prezes Jan Kopeć wręczył prezesom i przedstawicielom klubów i stowarzyszeń pamiątkowe dyplomy. Z okazji jubileuszu wydany został okolicznościowy pamiętnik. Obchody zakończyła niedzielna msza święta, którą w kościele pw. św. Konstancji odprawił kapelan związku, ks. Ryszard Miłek.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location