----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Co to jest intercyza?

Intercyza jest to umowa pomiędzy potencjalnymi małżonkami, wykonana przed zawarciem małżeństwa. Intercyza zazwyczaj określa, jak para będzie zarządzać majątkiem, długami, oraz innymi kwestiami finansowymi podczas małżeństwa oraz w przypadku rozwodu. Umowa wchodzi w życie, kiedy para zawiera związek małżeński.

Kto powinien sporządzić intercyzę?

Wiele osób uważa, że intercyzy nie są romantyczne; lecz intercyzy mogą pomóc małżonkom uniknąć sporów o mienie. Coraz więcej par decyduje się zawrzeć umowy przed zaręczynami małżeńskimi, aby usunąć wątpliwości, co stanie się z ich własnością oraz mieniem osobistym, jeśli dojdzie do rozwodu.

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć intercyzę. Jeśli masz dzieci z poprzedniego małżeństwa, intercyza może pomóc w ochronie ich przyszłego dziedzictwa. Jeśli posiadasz firmę, konta emerytalne, lub jakiekolwiek inne mienie osobiste, możesz tę własność chronić przed potencjalnym podziałem. Możesz także wcześniej określić, co stanie się z mieniem nabytym podczas małżeństwa.

Własność oraz długi zostaną podzielone przez sąd podczas rozwodu, bez względu na to, czy masz intercyzę czy nie; jeżeli istnieje intercyza, to jest także wzięta pod uwagę przez sędziego. Stworzenie własnej umowy pozwala przyszłym współmałżonkom zdecydować, kto dostanie co, a nie pozostawia decyzji tylko i wyłącznie sędziemu.

Jakie kwestie może poruszyć intercyza?

Intercyza w stanie Illinois może dotyczyć wszystkich następujących kwestii:

 • czy jeden małżonek płaci drugiemu alimenty - w tym kwotę i czas trwania płatności;
 • posiadanie majątku przez każdego z współmałżonków po rozwodzie;
 • prawo każdego współmałżonka do używania, sprzedaży, przekazu, lub zarządzania mieniem;
 • obowiązek współmałżonka do sporządzenia testamentu i realizacji warunków umowy;
 • prawa własności współmałżonków do świadczeń z polisy ubezpieczeniowej na życie drugiego współmałżonka;
 • którego stanu (np. Illinois) prawo będzie zastosowane w przypadku sporu;
 • inne kwestie a propos których dwie osoby mogą legalnie zawrzeć umowę.

Współmałżonkowie mogą zmieniać intercyzę w dowolnym momencie po zawarciu małżeństwa. Każda zmiana intercyzy musi być pisemna oraz musi być podpisana poprzez obydwojga współmałżonków. Współmałżonkowie mogą także wycofać się z umowy; umowa także musi być na piśmie oraz podpisane poprzez obydwojga współmałżonków.

Czy intercyza może ustalić opiekę nad dzieckiem oraz alimenty dziecka w stanie Illinois?

Intercyza nie może mieć wpływu na prawo dziecka do otrzymania alimentów.

Prawo do otrzymania alimentów na dziecko należy do dziecka; rodzice nie mogą z wyprzedzeniem umówić się, ile dziecko będzie potrzebowało zasiłku w chwili rozwodu. Podobnie rodzic nie może zabrać dziecku prawa do otrzymania alimentów od drugiego rodzica.

Ponadto nie można wcześniej wyznaczyć prawa do opieki nad dzieckiem poprzez intercyzę. Para lub sąd może zdecydować, kto ma opiekę nad dzieckiem w chwili rozwodu. Decyzje dotyczące opieki nad dzieckiem muszą opierać się na tym, co jest najlepsze dla dziecka w chwili rozwodu.

Jak mogę upewnić się, że moją intercyzę można wyegzekwować w stanie Illinois?

Wszystkie intercyzy muszą być sporządzone pisemnie. Współmałżonkowie muszą również podpisać umowę, aby można umowę wyegzekwować.

Intercyzy nie muszą być podpisanie przez dodatkowych świadków. Także nie muszą być rejestrowane u urzędnika sądowego.

Chociaż intercyza nie musi prawnie zawierać harmonogramu aktywów i długów każdego współmałżonka, warto załączyć te listy. Sąd jest bardziej skłonny do egzekwowania umowy, jeśli zawiera taki rodzaj dowodu i każdy z współmałżonków zna sytuację finansową drugiej strony przed podpisaniem umowy.

Kiedy sąd odmówi wyegzekwowania intercyzy?

W większości przypadków, intercyzy są egzekwowane przez sąd. Sam fakt, że jeden współmałżonek otrzymuje nieproporcjonalny udział w majątku nie spowoduje, że sąd odmówi wyegzekwowania intercyzy. Lecz w następujących okolicznościach sędzia odmówi wyegzekwowania intercyzy:

 • Jeden ze współmałżonków nie podpisał umowy dobrowolnie (podpis pod przymusem);
 • Warunki finansowe umowy sprawiłyby, że jeden ze współmałżonków potrzebowałby zapomogi / świadczeń publicznych;
 • Warunki umowy są bardzo nieuczciwe lub niesprawiedliwe;
 • Jeden ze współmałżonków nie ujawnił swojego prawdziwego majątku oraz długów przed podpisaniem umowy;
 • Współmałżonek, który nie otrzymał szczerej informacji finansowej drugiego współmałżonka, nie zrzekł się prawa do jej otrzymania;
 • Współmałżonek, który nie otrzymał szczerej informacji finansowej drugiego współmałżonka, nie był w stanie zdobyć tej informacji w inny sposób.

Sędzia rozstrzygający sprawę rozwodową podejmie decyzję lub odmówi wyegzekwowania intercyzy ze względu na przymus albo z powodu nieuczciwości.

Aby udowodnić przymus nie wystarczy, aby jeden współmałżonek powiedział drugiemu, że nie będzie małżeństwa bez intercyzy. Jeden ze współmałżonków musiałby zagrozić drugiemu do takiego stopnia, że zagrożony współmałżonek nie ma wyboru, poza podpisaniem intercyzy. Sąd może wziąć pod uwagę okres czasu pomiędzy umową a ceremonią małżeństwa przy ustalaniu, czy została intercyza podpisana pod przymusem.

Sąd generalnie nie unieważni intercyzy z powodu nieuczciwości, chyba że intercyza spowodowałaby katastroficzne okoliczności dla jednego ze współmałżonków.

Czasami małżeństwo nie jest prawomocne, ponieważ jeden współmałżonek jest za młody, jest jeszcze w związku małżeńskim z inną osobą, lub jest psychicznie niezdolny do zawarcia związku małżeńskiego. W takich przypadkach sąd zwykle unieważnia intercyzę.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

 1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location