----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W niedzielę, 21 października, na scenie Domu Podhalan odbył się doroczny konkurs par tanecznych. Do konkursu o góralskie Oskary przystąpiło ponad 150 tancerek i tancerzy. Rywalizacja odbywała się w 7 kategoriach wiekowych. Taneczne popisy oceniało wieloosobowe jury. Pracą jurorów kierował choreograf i kierownik zespołu „Ślebodni” Marian Bryja. Konkurs prowadzili Kamila Wilczek i Łukasz Kaczmarczyk.

Laureaci odbiorą nagrody podczas zaplanowanego na 10 i 11 listopada Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Na góralską nutę”.

„Jest to impreza poniekąd związana z Festiwalem „Na góralską nutę”. Zawsze na trzy tygodnie przed tą imprezą odbywa się konkurs par tanecznych. Wszyscy uczestnicy, którzy zdobędą dzisiaj lokaty od pierwszego do trzeciego miejsca, na festiwalu będą nagrodzeni góralskimi Oskarami oraz dyplomami. W tym roku troszeczkę gorzej wygląda udział weteranów góralskiego tańca, ale mamy kategorię do 35 lat więc na pewno będzie ciekawie” – podsumował konkurs wiceprezes Związku Podhalan d/s kultury Zdzisław Dorula. Zdaniem instruktorki zespołów „Kościeliscanie” i „Mali Kościeliscanie”, Anny Stopki-Kurtyki, konkurs par tanecznych jest znakomitą okazją do zaprezentowania przez dzieci i młodzież tego, czego podczas prób się nauczyli. „Przygotowują się przez cały rok, żeby później mogli w tym konkursie wystąpić. Z młodszej grupy tańczą dzisiaj od nas trzy pary, a ze starszej sześć”.

Z poziomu artystycznego prezentowanego przez uczestników zadowolony był prezes związku Józef Cikowski. „Jest to kolejny konkurs na wysokim poziomie. Trzeba pogratulować dzieciom i instruktorom, kierownikom zespołów, którzy te dzieci uczą tej pięknej kultury, tańca i śpiewu góralskiego”. Podczas konkursowych przesłuchań liczne grono publiczności miało również okazję zapoznać się z wyrobami odlewnika i ludwisarza Stanisława Kulawiaka, który jest autorem i sponsorem statuetek góralskich Oskarów.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location