----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Słownik Tematyczny Branży Nieruchomości w Ameryce, część 371

GARDEN APARTMENT– mieszkanie z wyjściem do ogrodu: mieszkanie znajdujące się na parterze, zwykle posiadające taras (patio), z bezpośrednim dostępem do terenów zielonych; często termin „garden apartment” odbierany jest negatywnie, ponieważ jest błędnie kojarzony wyłącznie z rodzajem mieszkania położonym kilka stóp poniżej poziomu terenu (below ground level).

GATED COMMUNITY – strzeżone osiedle: ogrodzone osiedle mieszkaniowe, do którego dostęp jest ograniczony, posiadające zwykle systemy zabezpieczeń i zatrudniające strażników kontrolujących wjazd przez główną bramę.

GENTRIFICATION – gentryfikacja: zmiana charakteru części miasta polegająca na tym, że dana dzielnica zostaje zdominowana przez mieszkańców o wysokich dochodach, którzy wykupują wiele nieruchomości, inwestują w ich renowację i podwyższają ogólny status okolicy.

GEORGIAN-STYLE HOUSE – dom w stylu georgiańskim: typ domu czerpiącego elementy architektoniczne z brytyjskiego stylu georgiańskiego popularnego w krajach angielskojęzycznych w latach 1720-1840; zwykle dwukondygnacyjny, zbudowany na planie prostokąta lub kwadratu, w kształcie sześcianu, o symetrycznym wyglądzie.

GOODWILL – wartość firmy: wartość niematerialna przedsiębiorstwa, która obejmuje takie elementy jak reputacja firmy, lista klientów, lokalizacja, nazwa, itp.

GOVERNMENT MORTGAGE – rządowa pożyczka hipoteczna: pożyczka hipoteczna, która jest ubezpieczona przez Federalną Agencję Mieszkaniową (Federal Housing Administration – FHA) lub gwarantowana przez Departament d/s Weteranów (Department of Veterans Affairs – VA).

GROSS LEASABLE AREA – całkowita powierzchnia wynajmowanej nieruchomości: ogólna powierzchnia wynajmowanego lokalu do wyłącznego użytku lokatora / najemcy, na podstawie której zwykle oblicza się kwotę czynszu.

GROSS LEASE – umowa wynajmu typu brutto: typ umowy, w której najemca / lokator odpowiedzialny jest tylko za ustalone opłaty za wynajęcie nieruchomości. Właściciel budynku ponosi wszystkie opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości (operating expenses), takie jak podatki, koszty napraw i ubezpieczenia. Opłaty za wynajem stanowią zatem dla właściciela dochód brutto (gross income). Ten typ umowy stosowany jest głównie w przypadku wynajmu nieruchomości mieszkalnych.

GROSS RENT MUPLIPLIER (w skrócie: GRM) – mnożnik czynszu brutto: jedna z metod używanych przez inwestorów do określania wartości rynkowej nieruchomości komercyjnej, którą uzyskuje się poprzez przemnożenie przewidywanego rocznego dochodu czynszowego przez określony mnożnik czynszu brutto. 

GROSS RENTAL INCOME – dochód brutto z najmu: maksymalny dochód, który może przynieść najem danej nieruchomości w ciągu roku. Załóżmy, że w budynku apartamentowym znajduje się 6 mieszkań jednosypialniowych o takiEJ samej powierzchni użytkowej i podobnym standardzie, które mogą być wynajęte za $800 miesięcznie. Maksymalny dochód brutto z najmu wszystkich mieszkań w budynku wyniósłby zatem $57,600 rocznie (6 mieszkań x $800 x 12 miesięcy). 

GROUND LEASE – dzierżawa ziemi: typ kontraktu, w którym najemca dzierżawi niezabudowaną działkę, na której zgadza się postawić budynek; kontrakty tego typu zawierane są na długi okres, zwykle 50-99 lat, oraz określają oddzielną własność ziemi i wzniesionych na niej budynków.

GROUP BOYCOTTING – bojkot grupowy: do bojkotu grupowego dochodzi w sytuacji, kiedy dwie firmy lub więcej postanawiają działać na szkodę innego biznesu w celu ograniczenia konkurencji. W branży nieruchomości takie działania mogą przejawiać się np. w odmowie pokazywania potencjalnym klientom nieruchomości wystawionych przez firmę będącą celem grupowego bojkotu.

Zbigniew Pieńkowski – magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 20-letnim doświadczeniem. Realtor®, Real Estate Managing Broker, właściciel firmy Caret Realty Inc. Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.
Tel.: 773-719-3645       
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Web: www.CaretRealty.com

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location