----- Reklama -----

Ważne i ciekawe tematy z życia Chicago i Polonii w USA.

 • Amerykański kryzys tożsamości

  Newsflash

  Stany Zjednoczone nigdy nie były ukończonym produktem, zawsze podlegały przeobrażeniom. Jednak ich mieszkańcy, niezależnie od pochodzenia, stanu posiadania i poglądów od dawna wierzyli w określony zestaw wspólnych wartości. Dziś mają one coraz mniejsze znaczenie, zastąpione polityczną i społeczną polaryzacją oraz

  ...
  Czytaj wiecej
 • Plany budowy lotniska w Peotone. Za i przeciw

  Newsflash

  Powróciły plany dotyczące budowy lotniska w pobliżu Peotone, na południowych przedmieściach, trzeciego, po O’Hare i Midway, w aglomeracji chicagowskiej. Mieliby z niego korzystać przede wszystkim giganci handlu w internecie, tacy jak Amazon.

  Projekt lotniska w Peotone, na terenach położonych ok. 44 mil na

  ...
  Czytaj wiecej
 • Dzieci nie lubią natury tak bardzo, jak dorośli

  Newsflash

  Miłość do przyrody niekoniecznie przychodzi naturalnie – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez University of Chicago, w którym przyglądano się temu, jak dzieci nawiązują relacje ze światem na zewnątrz.

  Liczne badania wykazały, że dorośli wolą przyrodę od bardziej rozwiniętych lub

  ...
  Czytaj wiecej
 • Życie w ciągłym strachu

  Newsflash

  We wtorek wieczorem, dwa dni po weekendowych, tragicznych atakach w El Paso i Dayton, na nowojorskim Times Square wybuchła panika. Odgłosy źle wyregulowanego silnika motocyklowego wzięto za strzały z broni palnej. Tysiące osób odwiedzających to miejsce rzuciło się do panicznej ucieczki. Chaos, krzyk, płacz

  ...
  Czytaj wiecej
 • Illinois przedłuża ulgi podatkowe dla filmowców

  Newsflash

  Gubernator J.B. Pritzker podpisał ustawę o przedłużeniu ulg podatkowych dla producentów filmów w Illinois. Przy okazji powrócił temat korupcji związanej z tym sektorem.

  Pritkzer podpis złożył zaledwie dwa dni po tym, jak John T. Coli, były szef związku zawodowego Teamsters Joint Council

  ...
  Czytaj wiecej
 • Mieszkalnictwo a recydywa

  Newsflash

  Stan może zmniejszyć zjawisko recydywy poprzez nową politykę mieszkaniową, ukierunkowaną na pomoc osobom wcześniej uwięzionym - wynika z wniosków zawartych w nowym raporcie Metropolitan Planning Council i Illinois Justice Project.

  Jego autorzy analizowali to, w jaki sposób nowa polityka

  ...
  Czytaj wiecej
 • Opróżniamy schroniska!

  Newsflash

  Już za kilkanaście dni odbędzie się piąta, ogólnokrajowa, doroczna akcja o nazwie Clear the Shelters. 17 sierpnia lokalne schroniska dla zwierząt z pomocą mediów, głównie NBC i Telemundo, zachęcać będą nas do odwiedzin i adopcji. Do tej pory udział w akcji zapowiedziało ponad 1,000 schronisk i organizacji

  ...
  Czytaj wiecej
 • Warto kupić samochód przed końcem roku

  Newsflash

  Na to wygląda. W ramach poszukiwań dodatkowych funduszy stan Illinois wprowadził wiele nowych opłat, podatków i podwyżek już istniejących. Już niedługo kupując nowy samochód i w ramach wymiany oddając swój stary, zapłacimy podatek za jeden i drugi. Będzie dużo drożej.

  Na razie Illinois nie

  ...
  Czytaj wiecej
 • Rodzice zrzekają się opieki nad dziećmi, by mogły uzyskać pomoc finansową w szkole

  Newsflash

  Najpierw przekazują opiekę prawną nad swoim nastoletnim dzieckiem komuś z rodziny lub przyjaciołom. Wówczas młody człowiek deklaruje niezależność finansową, a właściwie brak wsparcia ze strony rodziny, by zakwalifikować się na różnego rodzaju stypendia i pomoce finansowe.

  Setki, a może

  ...
  Czytaj wiecej
 • Ponad pół miliona Amerykanów narażonych na toksyczne zanieczyszczenie powietrza

  Newsflash

  Mieszkańcy ledwo zauważali szary budynek przemysłowy położony po drugiej stronie rzeki od centrum. Nazwa firmy na froncie zmieniała się kilka razy na przestrzeni lat. Do zakładu ciągle jeździły ciężarówki, ale jedynym powszechnie znanym zagrożeniem były pojawiające się wiele lat wcześniej informacje o

  ...
  Czytaj wiecej
 • Więcej utonięć w jeziorze Michigan

  Newsflash

  Michigan pozostaje najbardziej niebezpiecznym pośród Wielkich Jezior, a liczba utonięć w tym sezonie wzrosła aż o 80% w porównaniu z podobnym okresem roku ubiegłego.

  Według danych zebranych przez Great Lakes Surf Rescue Project, grupę która śledzi liczbę utonięć we wszystkich akwenach

  ...
  Czytaj wiecej
 • 77,000 gospodarstw domowych w Illinois może stracić znaczki żywnościowe

  Newsflash

  Proponowana zmiana federalnego programu pomocy żywnościowej może spowodować, że dziesiątki tysięcy mieszkańców naszego stanu straci swoje świadczenia, jeśli mają zbyt wysokie oszczędności.

  Amerykański Departament Rolnictwa dąży do zaostrzenia zasad kwalifikowania się do programu

  ...
  Czytaj wiecej
 • Mueller w Kongresie

  Newsflash

  Przez kilka miesięcy były specjalny prokurator powtarzał na wiele sposobów – w czasie prywatnych rozmów, w swoim publicznym oświadczeniu, w listach do Departamentu Sprawiedliwości - że nie chce zeznawać przed Kongresem, a jeśli to zrobi, jego zeznania nie wniosą niczego nowego. Demokraci byli więc

  ...
  Czytaj wiecej
 • Zabójczy upał w USA

  Newsflash

  W ciągu mniej więcej trzech dekad mieszkańcy Illinois będą mogli doświadczyć około 26 dni w roku z indeksem ciepła powyżej 105 stopni Fahrenheita, co stanowić będzie gwałtowny wzrost z obecnej średniej dwóch dni w roku – wynika z nowego raportu dotyczącego zmian klimatu.

  Raport,

  ...
  Czytaj wiecej
 • Podwyżka podatku dochodowego a kod pocztowy

  Newsflash

  Demokratyczny gubernator J.B. Pritzker promując swój plan zmiany systemu pobierania podatku dochodowego podkreślał, że niewielka część mieszkańców Illinois zapłaci więcej, jeśli wyborcy zatwierdzą go listopadzie 2020 roku.

  Proponowane zastąpienie stałej stawki podatkowej progresywną

  ...
  Czytaj wiecej
 • Więcej tornad na wschód od rzeki Mississippi

  Newsflash

  Teksas, Oklahoma i Kansas, które się określa “Aleją Tornad” (Tornado Alley) wciąż notują lwią część wszystkich tornad - wynika z danych za lata 1979-2017. Środkowy Zachód tymczasem nawiedzają częściej nawałnice z wiatrem w podmuchach osiągającym prędkość powyżej 86 mil na godzinę.

  Z badań

  ...
  Czytaj wiecej
 • Jak pracodawcy poradzą sobie z rekreacyjną marihuaną?

  Newsflash

  Rekreacyjna marihuana stanie się legalna w Illinois 1 stycznia 2020 roku. Wśród wielu pytań bez odpowiedzi są te dotyczące kwestii pracy. Czy pracodawcy będą traktować marihuanę jako alkohol, zabroniony w miejscu pracy, dozwolony w prywatnym czasie? Czy też niektórzy będą próbowali ograniczyć jej użycie?

  ...
  Czytaj wiecej
 • Akustyczny kot i inne wynalazki szpiegowskie

  Newsflash

  Pierwsza amerykańska agencja szpiegowska została oficjalnie powołana do życia w czasie II wojny światowej, tuż po ataku na Pearl Harbor, choć nieoficjalnie już wcześniej znajdywano kreatywne sposoby szpiegowania wrogów i sojuszników.

  Na początku II wojny światowej Stany Zjednoczone nie

  ...
  Czytaj wiecej
 • Fala gorąca. Padnie rekord?

  Newsflash

  Gorąco będzie do końca tygodnia, a słupki rtęci mogą przekroczyć 100 stopni Fahrenheita. Ostatnio taki odczyt odnotowano w Chicago 4 lipca 2012 roku. Władze miejskie apelują, aby nie lekceważyć ostrzeżeń przed wysokimi temperaturami.

  Z prognoz Krajowego Centrum Meteorologicznego wynika, że

  ...
  Czytaj wiecej
 • Kto zyska na kasynie w Chicago?

  Newsflash

  Powstanie pierwszego kasyna w Chicago to temat, który wzbudza wiele emocji. Władze stanowe i miejskie liczą na dochody do budżetu, a w tle pojawiają się niepokojące doniesienia związane ze wzrostem liczby uzależnionych od hazardu w Illinois

  Kasyno w Chicago ma generować do budżetu stanu

  ...
  Czytaj wiecej