----- Reklama -----

Ważne i ciekawe tematy z życia Chicago i Polonii w USA.

 • Dlaczego dystrykty szkolne nie popierają wymogu godzin wf-u

  Newsflash

  Ustawodawcza propozycja wprowadzenia obowiązkowej liczby godzin wychowania fizycznego (PE) w szkołach w Illinois spotkała się ze sprzeciwem władz wielu dystryktów szkolnych w Illinois w związku z obawami o koszty takiego wymogu.

  Projekt ustawy przedłożyła demokratyczna stanowa senator z

  ...
  Czytaj wiecej
 • Ligi zawodowe chcą mieć udział w zakładach sportowych

  Newsflash

  Cubs, White Sox, Bulls i Blackhawks, chicagowskie zawodowe drużyny sportowe, są gotowe poprzeć legalizację zakładów sportowych w Illinois, pod warunkiem, że reprezentowane przez nich ligi będą miały zagwarantowany odpowiedni z tego dochód.

  Nawet $200 milionów dochodów do budżetu mogłaby

  ...
  Czytaj wiecej
 • Kobiety nie powinny lekceważyć mięśniaków

  Newsflash

  Mięśniaki są poważnym problemem zdrowotnym, z powodu którego wiele kobiet cierpi w milczeniu. Niektóre mogą myśleć, że ich objawy są normalne, a inne w nieskończoność odkładają leczenie.

  30-letnia Joanne przygotowuje się do operacji, która – ma nadzieję – pomoże jej zmienić

  ...
  Czytaj wiecej
 • Zwycięzca loterii. Anonimowy czy nie?

  Newsflash

  Kolejne stany zmierzają do tego, by zwycięzcy loterii z dużą wygraną mogli pozostać anonimowi. Pod uwagę brane są obawy o naruszenie prywatności w związku z używaniem ich wizerunku do zwiększenia sprzedaży.

  Arizona może być kolejnym stanem i dołączyć do co najmniej dziewięciu, które

  ...
  Czytaj wiecej
 • Chiny, mocarstwo lotnicze?

  Newsflash

  Jeszcze nie, ale niedawne katastrofy Boeinga i związane z tym problemy wizerunkowo-handlowe mogą ten proces znacznie przyspieszyć. Przez dziesięciolecia Airbus i Boeing dominowały na rynku samolotów służących do przewozów pasażerskich. Eksperci zgodni są, że duopol ten zakończą Chińczycy i stanie się to

  ...
  Czytaj wiecej
 • Imigranci z granicy trafią do miast sanktuariów?

  Newsflash

  Prezydent Donald Trump przyznał, że rozważa plan, by nielegalnych imigrantów zatrzymanych na granicy z Meksykiem przewozić później do miast sanktuariów.

  Taki plan Biały Dom rozważał w lutym, by "ukarać politycznych rywali za brak poparcia dla bardziej restrykcyjnej polityki imigracyjnej, w

  ...
  Czytaj wiecej
 • Sondaż: podatki za wysokie i niesprawiedliwe

  Newsflash

  Prawie połowa mieszkańców tego kraju uważa, że podatki są zbyt wysokie. Zdanie takie w badaniu Instytutu Gallupa wyraziło 45 procent respondentów, najwięcej od 1956 roku.

  38 procent ankietowanych stwierdziło, że stawki podatkowe są do przyjęcia. Sześciu na dziesięciu Amerykanów (61

  ...
  Czytaj wiecej
 • Rekordowa ilość zachorowań na odrę

  Newsflash

  Liczba zachorowań na odrę w Stanach Zjednoczonych osiągnęła jeden z najwyższych poziomów notowanych od 25 lat. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia zgłoszono 90 nowych przypadków – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób.

  W sumie w

  ...
  Czytaj wiecej
 • Dietetyczne napoje a ryzyko udaru i zawału serca

  Newsflash

  Kolejna zła wiadomość dla miłośników dietetycznych napojów gazowanych – picie dwóch lub więcej sztucznie słodzonych napojów dziennie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia udarów mózgu, zawałów serca i przedwczesną śmiercią u kobiet po 50. roku życia – wynika z najnowszego badania prowadzonego przez

  ...
  Czytaj wiecej
 • Dolar w opałach?

  Newsflash

  W amerykańskiej polityce obawy dotyczące zadłużenia narodowego często powiązane są z obawami o globalną reputację amerykańskiej waluty. Dzieje się tak, gdyż pełni ona w świecie wyjątkową rolę: praktycznie cały handel i rozliczenia finasowe realizowane są przy użyciu dolara. Daje to USA wyjątkowe korzyści.

  ...
  Czytaj wiecej
 • Radni przegłosowali dotacje na Lincoln Yards i The 78

  Newsflash

  Kilka godzin po tym, jak burmistrz-elekt Lori Lightfoot oświadczyła, że zrezygnuje ze sprzeciwu wobec dwóch kontrowersyjnych projektów deweloperskich, które mają być subsydiowane z pieniędzy podatników, zostały one zatwierdzone przez radnych.

  Rada Miasta w środę stosunkiem głosów 31-14

  ...
  Czytaj wiecej
 • Więcej samobójstw wśród uczniów

  Newsflash

  W podmiejskiej szkole średniej doszło w poniedziałek do nadzwyczajnego spotkania, po tym, jak 15-letnia dziewczyna, uczennica szkoły, popełniła w ubiegły piątek samobójstwo. To trzeci przypadek ucznia w tym wieku, który targnął się na własne życie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

  Zanim

  ...
  Czytaj wiecej
 • Lightfoot o rozmowie z prezydentem Trumpem

  Newsflash

  Prezydent Donald Trump pogratulował Lori Lightfoot zwycięstwa w wyborach na burmistrza i wyraził chęć współpracy z nią, aby "pomóc Chicago".

  Informacje o rozmowie telefonicznej Trumpa i burmistrz-elekt potwierdziło biuro prasowe Białego Domu, a także sama Lighffoot. “Rozmawiałam z

  ...
  Czytaj wiecej
 • Czy jajka są zdrowe?

  Newsflash

  Najnowsze amerykańskie badania dotyczące jajek nie spodobają się osobom, które bez nich nie wyobrażają sobie zjedzenia śniadania.

  Dorośli, którzy jedli około 1.5 jajka dziennie, mieli nieco wyższe ryzyko wystąpienia chorób serca niż ci, którzy nie jedli jajek. Badanie wykazało, że im

  ...
  Czytaj wiecej
 • Nie tylko awokado!

  Newsflash

  Jeśli Meksyk nie powstrzyma migrantów z Ameryki Południowej, Stany Zjednoczone zamkną granicę z tym krajem – tak w wielkim uproszczeniu brzmi groźba prezydenta Trumpa. Choć jej realizacja wiąże się z poważnymi konsekwencjami ekonomiczno-politycznymi dla obydwu krajów, to na pierwszy plan wysuwają się

  ...
  Czytaj wiecej
 • Historyczne zwycięstwo - burmistrz elekt Lori Lightfoot

  Newsflash

  Po zaprzysiężeniu 20 maja Lori Lightfoot zostanie 56. burmistrzem Chicago i będzie pierwszą w historii Wietrznego Miasta czarnoskórą kobietą na tym stanowisku. Będzie także pierwszym burmistrzem reprezentującym otwarcie środowisko gejowskie.

  W swoim przemówieniu po ogłoszeniu wyborczego

  ...
  Czytaj wiecej
 • 12-latka walczy o zapewnienie bezpieczeństwa swojemu tacie

  Newsflash

  Jest duża szansa, że Lucy Kuelper przyczyni się do uratowania ludzkiego życia, co jest dużym wyczynem jak na 12-latkę.

  Jej ojciec pracuje w policji stanowej Illinois. Dziewczynka codziennie martwi się o niego, a kiedy dowiedziała się o liczbie policjantów, którzy w tym roku padli ofiarami

  ...
  Czytaj wiecej
 • Mandaty za telefony, smsy i brak uwagi

  Newsflash

  Nadszedł czas, aby skupić swoją całą uwagę na prowadzeniu samochodów - apelują eksperci ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rozproszenie uwagi, spowodowane używaniem w trakcie jazdy telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych, ciągle jest jedną z głównych przyczyn wypadków

  ...
  Czytaj wiecej
 • Badania DNA ws. gwałtu pod większą kontrolą

  Newsflash

  Ofiary napaści gwałtów w Illinois wkrótce będą mogły sprawdzać w internecie, na jakim etapie są badania zebranych materiałów DNA bez naruszania ich prywatności.

  Internetowy system śledzenia pakietów kryminalistycznych ofiar gwałtów (tzw. rape kit) jest tworzony przez stanowy wydział usług

  ...
  Czytaj wiecej
 • Południowa granica. Mamy tam kryzys, czy nie?

  Newsflash

  To, czy na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku rzeczywiście panuje sytuacja wymagająca wprowadzenia tam stanu wyjątkowego i natychmiastowej budowy muru, zależy od punktu widzenia i interpretacji statystyk oraz liczb. Spróbujmy więc informacje na ten temat nieco uporządkować.

  Obecna

  ...
  Czytaj wiecej