Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
 • W Chicago gramy już dla Was od ponad 20 lat!

  Wiadomości z Chicago i okolic

  "Jazz to niebywała możliwość twórczego rozwoju, swobody, możliwość wyboru stylu, improwizowanie, szansa wyżycia się. To daje radość i satysfakcję”.(Zbigniew Namysłowski)

  Czy chcemy, czy nie, nadeszła jesień. Chyba trochę szybciej niż w ubiegłych latach, ale nadeszła. Ciepłym

  ...
  Czytaj wiecej
 • Tenisowe mistrzostwa Klubu „Tatry”

  Wiadomości z Chicago i okolic

  Tenisowe mistrzostwa Klubu „Tatry” zostały zorganizowane pod egidą Związku Podhalan w Ameryce Północnej przez prezesa KS „Bronek”, dr. Bronisława Orawca.

  Panowie rywalizowali na kortach tenisowych w Lions Park w Prospect Heights, przy Five Seasons Country Club oraz na kortach organizatora

  ...
  Czytaj wiecej
 • 7,400 dolarów od golfistów dla Amelki

  Wiadomości z Chicago i okolic

  Liga Golfowa Białka Tatrzańska po raz trzeci zorganizowała turniej, z którego dochód w kwocie 7m400 dolarów został przeznaczony dla walczącej z rakiem mózgu 3.5-letniej Amelki z Polski.

  W kończącym golfowy sezon turnieju “Białka Cup Open 2019” wystartowało ponad 50 golfistów z różnych

  ...
  Czytaj wiecej
 • Dzień Nauczyciela

  Wiadomości z Chicago i okolic

  W aglomeracji chicagowskiej działa ponad pięćdziesiąt polonijnych placówek szkolnych, w których naukę pobiera 17 tysięcy uczniów na poziomie od zerówki do klas licealnych. Nad nauką i wychowaniem polonijnej młodzieży czuwa ponad 1000 nauczycieli i katechetów. W minioną sobotę w większości polskich szkół

  ...
  Czytaj wiecej
 • W Chicago zwyciężyło PiS

  Wiadomości z Chicago i okolic

  Sejm dla koalicji prawicowej, Senat dla opozycji, tak najogólniej można podsumować wyniki niedzielnych wyborów do polskiego parlamentu. O tym, jak on będzie wyglądał najpóźniej przekonamy się 12 listopada. Póki co trwają polityczne targi i układanki.

  Swój udział w procesie wyłaniania

  ...
  Czytaj wiecej
 • Różowy bal polonijnych rowerzystek

  Wiadomości z Chicago i okolic

  Panie skupione w polonijnym klubie cyklistek „Women Adventure Bike Club” w Schamburgu zorganizowały trzecią edycję “Celebrate Pink”. W charytatywnej imprezie, z której dochód w kwocie 4 tys. dolarów zostanie przeznaczony dla organizacji Breast Cancer Foundation, wzięło udział blisko 150

  ...
  Czytaj wiecej
 • Sprawca gwałtu i napaści na studentkę z Polski chce procesu

  Wiadomości z Chicago i okolic

  18-letnia studentka z Polski, która doznała urazowego uszkodzenia mózgu po tym, jak została brutalnie zgwałcona ubiegłego lata na zachodzie Chicago, spędziła miesiące w ośrodku rehabilitacyjnym, w którym uczyła się na nowo chodzić i mówić. 

  Oskarżony o ten atak nie przyznał się do

  ...
  Czytaj wiecej
 • Śladami Polonii

  Ciekawostki

  W Caxias do Sul w Brazylii Polacy byli małą mniejszością. Mimo to zachowali swoje tradycje, miłość do ojczyzny i umiejętność mówienia po polsku.. Pierwsi Polacy zamieszkali w tam w 1890 roku.