----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie dotyczące produktów do makijażu firmy Claire’s, których próbki dały pozytywny wynik na zawartość azbestu, znanego czynnika rakotwórczego. Sprzedawca kwestionuje te ustalenia.

Ostrzeżenie zostało wydane, ponieważ firma Claire’s nie zgodziła się na przeprowadzenie dobrowolnego wycofania produktów (tzw. recall), a agencja nie ma mocy prawnej, aby ją do tego zmusić.

W wydanym oświadczeniu Claire’s poinformowało, iż wycofało ze swoich sklepów trzy produkty zidentyfikowane przez FDA „zachowując dużą dozę ostrożności” oraz jest w trakcie usuwania innych produktów zawierających talk. Ale firma twierdzi, iż wyniki testów FDA błędnie „charakteryzują włókna w produktach jako azbest” i próbowała przedyskutować tę kwestię, ale agencja od razu wystosowała ostrzeżenie dotyczące produktów.

FDA przeprowadziła testy po zapoznaniu się z raportami na temat obecności azbestu w produktach oferowanych przez sprzedawców detalicznych Claire’s i Justice w 2017 roku. Przedstawiciel Justice poinformował, że firma szybko wycofała produkty w 2017 roku, ogłaszając tzw. recall. Justice twierdzi, że jedna runda testów nie wykazała żadnych śladów azbestu, a kolejna ich śladowe ilości. Claire’s zdecydowało się na wycofanie produktów ze sklepów, ale nie wprowadziła na nie recall. FDA poinformowało w ubiegły wtorek, iż testy przeprowadzone przez Administrację Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Occupational Safety and Health Administration – OSHA) oraz AMA Analitycal Services potwierdziły obecność azbestu w trzech produktach Claire‘s i jednym produkcie Justice.

Trzy produkty objęte ostrzeżeniem, to: Claire's Eye Shadows, batch/lot No: 08/17; Claire's Compact Powder, batch/lot No.: 07/15; and Claire's Contour Palette, batch/lot No.: 04/17.

Agencja poinformowała, iż nie posiada informacji na temat tego, by ktokolwiek zachorował po zastosowaniu tych produktów. Włókna azbestowe, jeśli są wdychane, mogą powodować poważne choroby. Schorzenia te są jednak niezwykle rzadkie wśród osób, które nie są narażone na działanie dużych ilości azbestu. Głównie rozwijają się u osób, które regularnie pracują lub pracowały przy azbeście.

Kosmetyki nie muszą być zatwierdzane przez FDA. W ubiegły wtorek agencja poinformowała, iż zamierza zebrać informacje na temat tego, jak firmy zapewniają, że talk, którego używają, jest wolny od azbestu.

FDA poprosiła również firmy o zarejestrowanie swoich produktów i list składników na swojej stronie internetowej, ale zauważyła, że nie jest to wymagane prawnie.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location