Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Oczekuje się, że prezydent Donald Trump ogłosi w czwartek nowe rozporządzenie wykonawcze, aby doprowadzić do włączenia pytania o obywatelstwo do spisu powszechnego w 2020 roku, nawet po tym, jak Sąd Najwyższy tymczasowo zablokował te wysiłki.

Trump w czwartek rano zapowiedział zwołanie konferencji prasowej w tej sprawie.

Wszelkie działania mające na celu ominięcie orzeczenia Sądu Najwyższego prawdopodobnie spowodowałyby natychmiastowe wyzwania prawne, a urzędnicy wciąż starają się sfinalizować ich ostateczny język na kilka godzin po pojawieniu się zapowiedzi prezydenta.

Trump powiedział w ubiegłym tygodniu, że „bardzo poważnie” rozważa rozporządzenie wykonawcze, które ma na celu wymuszenie włączenia kwestii obywatelstwa, pomimo tego, iż rząd rozpoczął już długi i kosztowny proces drukowania kwestionariuszy spisy powszechnego bez niego.

Krytycy twierdzą, iż włączenie kwestii obywatelstwa po raz pierwszy od 1950 roku zniechęci wiele osób do udziału w spisie, nie tylko tych nielegalnie przebywających w kraju, ale także obywateli, którzy mogą obawiać się, że uczestnictwo narazi członków ich rodziny, przebywających tu nielegalnie, na różnego rodzaju reperkusje.

Kampania Trumpa z 2016 roku opierała się na jego zobowiązaniach do rozprawienia się z nielegalną imigracją, a on sam powiązał pytanie o obywatelstwo z tą kwestią, twierdząc, że Stany Zjednoczone muszą wiedzieć, kto tu mieszka

Administracja Trumpa stanęła przed licznymi wyzwaniami na drodze do dodania tego pytania, począwszy od orzeczenia Sądu Najwyższego, tymczasowo zakazującego jego włączenia, ponieważ uzasadnienie rządu było niewystarczające.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location