----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dieta środziemnomorska, bogata w warzywa, owoce, orzechy i ryby – może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji – wynika z nowych badań.

W opublikowanych w środę wynikach przeanalizowano 41 badań na ten temat i znaleziono powiązania pomiędzy dietą ludzi, a ich szansami na rozwój depresji.

Osoby, które przestrzegały ścisłej diety śródziemnomorskiej miały o 33% mniejsze ryzyko zachorowania na depresję niż te, które w mniejszym zakresie przestrzegały tych nawyków żywieniowych.

Istnieją przekonywujące dowody na to, że istnieje związek między jakością diety, a zdrowiem psychicznym – powiedziała Camille Lassale, pracownik naukowy na wydziale epidemiologii i zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii. „Ten związek wykracza poza wpływ diety na rozmiar ciała czy inne aspekty zdrowia, które z kolei wpływają na twój nastrój”.

Osoby, których diety były bogate w substancje takie jak przetworzone mięsa, tłuszcze trans i alkohol, miały większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji.

„Dieta może wywoływać ogólnoustrojowe zapalenie, co bezpośrednio zwiększa ryzyko wystąpienia depresji” – powiedział Lassale, dodając, że nowe dowody wskazując na związek pomiędzy jelitem, a mózgiem, kontrolowany przez bakterie żołądkowo-jelitowe, na co wpływa nasza dieta.

Na podstawie przeprowadzonej analizy naukowcy odkryli, że kilka czynników powodujących uszkodzenia mózgu – takich jak stres oksydacyjny, insulinoodprność i stany zapalne – może być kontrolowanych przez dietę danej osoby. Czynniki te wskazują również na związki z depresją – wynika z badania.

Inne badania wykazały, że składniki odżywcze, takie jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, cynk i magnez, mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Stwierdzono również, że konwencjonalne leczenie depresji za pomocą leków przeciwdepresyjnych jest skuteczne w „jednym na trzy” przypadki – wynika z badania, a stan ustąpił w około 50% przypadków. Nowe odkrycia sugerują, że dieta może pomóc w leczeniu i zapobieganiu chorobie.

„Od pewnego czasu wiemy, że to, co jemy, może wpływać na nasze zdrowie fizyczne, ale wpływ na zdrowie psychiczne, a konkretnie na depresję, nie był wcześniej wszechstronnie oceniany” – powiedział Brendon Stubbs, wykładowca psychologii klinicznej i neurologii w King’s College w Londynie, który nie był zaangażowany w badanie. „Potencjalne skutki dla zdrowia publicznego są znaczne”.

Ale Stubbs ostrzegł również, że „nie można jednoznacznie stwierdzić na podstawie tych badań, że nasza dieta może przyczynić się do początku depresji”.

W wielu przypadkach dane opierają się na pamięci ludzi na temat tego, co spożywali, a ludzie stosujący dietę śródziemnomorską zazwyczaj mają inne, zdrowe nawyki związane ze stylem życia, takie jak ćwiczenia fizyczne lub niepalenie, które mogą również wpływać na prawdopodobieństwo wystąpienia u nich depresji, wyjaśnił Stubbs.

Naveed Sattar, profesor medycyny metabolicznej na Uniwersytecie w Glasgow powiedział, że „potrzebna jest duża ostrożność, ponieważ badanie dotyczy wyłącznie badań obserwacyjnych”.

„Obecne dowody nie są wystarczające, aby udowodnić, że diety bogate w rośliny mogą zapobiegać depresji, ponieważ większość dowodów pokazuje, że osoby z gorszym zdrowiem psychicznym jedzą gorzej, ale może być tak, że osoby bardziej podatne na depresję po prostu wybierają mniej zdrowe produkty” – powiedział.

Sattar dodał, że zdrowsze jedzenie jest dobre z wielu powodów, ale „potrzebujemy więcej dowodów, zanim będziemy mogli powiedzieć, że diety bogate w rośliny mogą poprawić zdrowie psychiczne”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Na depresję polecam pić sok z marchwi, jabłka, szpinaku i buraka wg. przepisu https://terapiasokami.pl/gdzie-szukac-witamin. Piję od jakiegoś czasu taki sok i zdrowie mi się znacznie polepszyło. Zgadzam się, że poprzez dietę można poprawić stan...

Na depresję polecam pić sok z marchwi, jabłka, szpinaku i buraka wg. przepisu https://terapiasokami.pl/gdzie-szukac-witamin. Piję od jakiegoś czasu taki sok i zdrowie mi się znacznie polepszyło. Zgadzam się, że poprzez dietę można poprawić stan emocjonalny, ale myślę, że jakieś działania relaksujące też dobrze wpłyną na nasze samopoczucie.

Czytaj więcej
Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location