----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Często pojawia się pytanie: "Czy mogę złożyć roszczenie przeciwko lekarzowi?" Odpowiedź, podobnie jak odpowiedzi w większości spraw prawnych, brzmi, że "to zależy."

Prawo dotyczące nieuwagi lekarskiej lub błędów w sztuce lekarskiej ma szczególne niuanse; jest to bardzo specyficzny oddział prawa dotyczącego obrażeń cielesnych.

Jedną z największych różnic między "normalną" sprawą dotyczącą obrażeń cielesnych, a przypadkiem nieuwagi lekarskiej lub błędów w sztuce lekarskiej jest to, że nie można złożyć roszczenia bez jakiegokolwiek dodatkowego dochodzenia oraz wysiłku. Roszczenia tematyki nieuwagi lekarskiej lub błędów w sztuce lekarskiej w Illinois muszą mieć w załączniku oświadczenie od lekarza praktykującego w tej samej specjalizacji, w której praktykuje lekarz oskarżony, w którym ten lekarz stwierdza, że po przeglądnięciu oraz analizie kartotek pacjenta uważa, że sprawa jest merytoryczna oraz że miała miejsce nieuwaga lub błąd w sztuce lekarskiej. Może zaistnieć sytuacja, w której roszczenie jest złożone bez oświadczenia w załączniku. W takiej sytuacji adwokat musi złożyć własne oświadczenie, w którym oświadcza, że oświadczenie lekarza zostanie złożone w przeciągu 90 dni po złożeniu roszczenia. Oświadczenie lekarza musi być złożone do sądu w przeciągu 90 dni po złożeniu roszczenia.

Jeżeli nie zostanie złożone oświadczenie lekarza jako część roszczenia o tematyce nieuwagi lekarskiej lub błędów w sztuce lekarskiej, to takie roszczenie zostanie usunięte lub wyrzucone.

Ograniczenie czasu w Illinois, w którym należy złożyć roszczenie o tematyce nieuwagi lekarskiej lub błędów w sztuce lekarskiej

W stanie Illinois, podobnie jak w większości przypadków roszczeń o tematyce obrażeń cielesnych, większość przypadków roszczeń o tematyce nieuwagi lekarskiej lub błędów w sztuce lekarskiej należy złożyć w ciągu dwóch lat od daty wystąpienia domniemanej nieuwagi lekarskiej lub błędów w sztuce lekarskiej.

Istnieją ograniczone wyjątki, które mogą przedłużyć czas możliwości złożenia roszczenia przed przedawnieniem. Istnieją również nieliczne przypadki, w których czas możliwości złożenia roszczenia jest przedłożony. Na przykład, jeśli nieuwaga lekarska miała miejsce, kiedy osoba poszkodowana była w wieku poniżej 18 lat, lub kiedy osoba poszkodowana miała niezdolność umysłową. W przypadku małoletniej osoby ta osoba ma dwa (2) lata po osiągnięciu wieku 20 lat do złożenia roszczenia.

Jeśli uważasz, że nieuwaga lekarska lub błąd w sztuce lekarskiej miały miejsce, należy natychmiast skontaktować się z prawnikiem. Uzyskanie wszystkich kartotek medycznych i sprawdzenie ich przez lekarza zajmuje czas.

Procedura roszczenia o tematyce nieuwagi lekarskiej lub błędów w sztuce lekarskiej w stanie Illinois

W przypadku roszczenia o tematyce nieuwagi lekarskiej lub błędów w sztuce lekarskiej musi być załączone oświadczenie lekarza, jak wspomniane powyżej. Po złożeniu roszczenia, pozew musi zostać doręczony oskarżonym (lekarzom) przez szeryfa. Każdy z pozwanych ma możliwość złożenia wniosku o usunięcie lub wyrzucenie sprawy lub może udzielić odpowiedzi na roszczenie.

Kiedy już wszyscy oskarżeni są pod jurysdykcją sądu, zaczyna się proces dochodzenia oraz wymiany dowodów („discovery”). W pierwszej kolejności każda strona odpowiada na pisemne pytania. Kiedy te są zakończone, zaczynają się zeznania pod przysięgą. W pierwszej kolejności zeznanie pod przysięgą zdaje osoba poszkodowana, następnie oskarżeni lekarze oraz personel szpitalny. Potem mają miejsce zeznania innych lekarzy prowadzących pacjenta. Na końcu zeznają eksperci – lekarze zatrudnieni przez każdą ze stron. Zazwyczaj koszt zatrudnionych ekspertów jest większością kosztów poniesionych przez oskarżającego w sprawie roszczenia o tematyce nieuwagi lekarskiej lub błędów w sztuce lekarskiej.

Tego typu roszczenia nie powinno się prowadzić bez adwokata

Prowadzenie sprawy o tematyce nieuwagi lekarskiej lub błędów w sztuce lekarskiej wiążę się z wysokimi kosztami. Adwokat może awansować koszty; lecz adwokat nie może pożyczać pieniędzy klientowi, więc klient może być ostatecznie odpowiedzialny za koszty. Wielu adwokatów odstąpiło od tego przepisu, w przypadku gdy nie ma żadnego odszkodowania, rozumiejąc, że wielu klientów nie jest w stanie zapłacić takich dużych sum.

Na dodatek tego typu sprawy wymagają specjalistycznej wiedzy. Wiele osób uważa, że rozumieją podstawy wypadku samochodowego, oraz obrażeń "kręgosłupa" lub "bólu i cierpienia." To jest dalekie od prawdy.

W przypadku takich spraw ma się do czynienia z bardzo skomplikowanymi procedurami medycznymi, pisemnymi procedurami szpitalnymi, grubymi tomami z zakresu wiedzy medycznej, oraz dosłownie tysiącami stron dokumentacji medycznej oraz transkrypcji zeznań pod przysięgą.

Wreszcie tego rodzaju sprawy rzadko kończą się polubownie – bez procesu lub poza sądem. Oznacza to, że jeśli nie jesteś w stanie przedstawić złożonej sprawy przed ławnikami podczas procesu sądowego, masz nikłe szanse na odzyskanie odszkodowania bez adwokata.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location