----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W pewnym momencie prawie każdy z nas będzie uwikłany w kolizję samochodową. Prawdopodobieństwo kolizji samochodowej jest duże, bez względu na nasze próby unikania kolizji oraz naszą bezpieczną jazdę. Zbyt wiele jest pojazdów na drogach, zbyt wiele nieuważnych kierowców, oraz rozproszeń podczas jazdy, żeby kolizje zostały nieuniknione.

Analitycy przewidują, że kierowca składa roszczenie sądowe z powodu kolizji samochodowej raz na około 18 lat. Skoro nie wszystkie kolizje prowadzą do roszczeń sądowych, analitycy obliczają, że kierowca jest zawikłany w kolizję samochodową przynajmniej raz na 10 lat. Bardziej przerażające jest to, że szanse śmiertelnej kolizji samochodowej wynoszą średnio 1 na 600; te szanse różnią się w zależności od stanu w USA. Jazda samochodem wiąże się z ryzykiem obrażeń cielesnych lub śmierci. Zamiast ignorować te fakty i myśleć, że kolizja samochodowa jest niemożliwa, można spróbować przygotować się do możliwości kolizji samochodowej. Co należy zrobić po kolizji, aby udokumentować wszystkie szczegóły?

Zrób zdjęcia

Zaleca się zrobienie zdjęć wszystkich samochodów / pojazdów, które uczestniczyły w kolizji, uszkodzenia własnego samochodu / pojazdu (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz), oraz jakichkolwiek urazów na ciele. Oparzenia po uderzeniu przez poduszkę powietrzną zwykle powodują posiniaczenia; należy pamiętać o tym oraz zrobić zdjęcia. W przypadku zdjęć własnego samochodu / pojazdu, dobrze jest zrobić dużo zdjęć, oraz zróżnicować kąt zdjęcia. Sposób, w jaki na przykład maska jest wygięta, może być lepiej widoczny na zdjęciu zrobionym z boku samochodu patrząc na drzwi kierowcy, aniżeli na zdjęciu patrząc z przodu samochodu stojąc przed samochodem.

Zgłoś kolizję na policję

Jeśli po kolizji samochody / pojazdy mogą być nadal prowadzone, oczekuje się, że kierowcy zjadą samochodami / pojazdami z drogi ruchu – zwłaszcza kiedy kolizja ma miejsce na drodze szybkiego ruchu. Często zdarza się, że policja przyjeżdża na miejsce kolizji i spisuje raport. Aczkolwiek czasami trzeba udać się na komisariat, aby dokończyć raport. Jazda na komisariat może być uciążliwa, lecz należy to zrobić. Jest to jedyna szansa, aby udokumentować kolizję oraz jej uczestników. W stanie Illinois jest obowiązkiem kierowcy, aby wysłać raport kierowcy („Illinois Motorist Report”) do departamentu transportu w Illinois („Illinois Department of Transportation”) w przeciągu 10 dni. Prawo jazdy kierowcy może zostać zawieszone, jeżeli kierowca nie wyśle raportu kierowcy w przeciągu 10 dni po złożeniu raportu kolizji samochodowej. Raport policyjny jest ważny, aby można było udowodnić w przypadku złożonego roszczenia, że miała miejsce kolizja, kiedy ubezpieczenie rzekomo winnego kierowcy odmawia pokrycia twierdząc, że w ogóle taka kolizja nie miała miejsca.

Zgłoś kolizję do swojej ubezpieczenia

Nawet w przypadku, gdy kierowca ma pewność, że nie jest winny, należy zgłosić kolizję do swojego ubezpieczenia samochodowego. Generalnie należy zgłosić kolizję do swojego ubezpieczenia samochodowego – bez wyjątków. Być może kierowca nigdy nie będzie musiał złożyć wniosku o pokrycie przez własne ubezpieczenie. Ale jeśli kierowca nie zgłosi kolizji, miesiące miną, a następnie okaże się, że kierowca musiał złożyć wniosek o pokrycie przez własne ubezpieczenie, ubezpieczenie może odrzucić wniosek, opierając się na braku współpracy ze strony kierowcy. Często, gdy ma się do czynienia z ubezpieczeniami niższych rang po przeciwnej stronie kolizji, to naprawa samochodu musi zostać pokryta przez własne ubezpieczenie. Należy pamiętać o tym, że dużo polis ubezpieczeniowych ma także pokrycie na wydatki medyczne („Medical Payments Coverage”); jeżeli kierowca ma taką opcję oferowaną na własnej polisie, to może także to wykorzystać, aby zapłacić za rachunki medyczne.

Zgłoś kolizję do ubezpieczenia samochodowego drugiego kierowcy / pozostałych kierowców

Należy złożyć wniosek o pokrycie przez ubezpieczenie samochodowe drugiego kierowcy / pozostałych kierowców. Lecz bardzo ważne jest, aby nie poddać się nagranej rozmowie lub nagranym pytaniom zadawanym przez reprezentanta ubezpieczenia samochodowego drugiego kierowcy / pozostałych kierowców. Można zgłosić w raporcie, że się ma urazy cielesne oraz generalnie informacje o tym, jak doszło do kolizji (np. kolizja od tyłu, kolizja od strony kierowcy), lecz z udzielaniem jakichkolwiek informacji poza tymi podstawami kierowca powinien poczekać aż do rozmowy ze swoim adwokatem. Firmy ubezpieczeniowe mogą użyć stwierdzeń wygłoszonych przez kierowcę podczas takiej rozmowy przeciwko niemu. Jeżeli kierowca chce, aby jego samochód został naprawiony przez mechanika od ubezpieczenia drugiego kierowcy, może pozwolić na wycenę naprawy samochodu. Lecz nie powinien się wypowiadać na temat tego, jak się czuje, ani wdawać się w dalsze rozmowy na temat kolizji.

Uzyskaj pomoc medyczną

Jeżeli kierowca doznał obrażeń cielesnych lub odczuwa ból, powinien uzyskać pomoc medyczną tak szybko, jak to możliwe. Każda przerwa w leczeniu może zostać użyta przeciwko kierowcy przez ubezpieczenie po przeciwnej stronie, aby odmówić płatności odszkodowania. Jeżeli kierowca jest poważnie ranny lub martwi się, że może być poważnie ranny, nie powinien odmówić jazdy karetką do szpitala z miejsca kolizji. Kierowca powinien się zgłosić także do swojego lekarza, jak i lekarza ortopedy. Kierowca powinien uzyskać skierowanie na fizykoterapię od lekarza lub ortopedy. Należy się konsultować z lekarzami, a nie tylko siedzieć i łykać tabletki przeciwbólowe. Siedzenie i czekanie na działanie tabletek nie pomaga w udokumentowaniu bólu, niemożliwości pracy, ani braków przy codziennych czynnościach. Jeżeli lekarz lub ortopeda wyda rekomendacje, aby kierowca nie pracował, należy tego przestrzegać. Kierowca powinien za każdym razem prosić lekarza o pisemne zwolnienie z pracy („off work slip”), w przypadku, gdy istnieją zalecenia, aby kierowca nie pracował.

Porozmawiaj z adwokatem

Adwokat z wieloletnim doświadczeniem będzie mógł reprezentować kierowcę w celu osiągnięcia sprawiedliwego odszkodowania dla kierowcy. Firma ubezpieczeniowa nie jest twoim przyjacielem; nie wpadnij w tę pułapkę.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukalo
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location