----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Na dorocznym spotkaniu opłatkowym w Konsulacie Generalnym RP w Chicago gościło blisko dwustu przedstawicieli różnych środowisk polonijnych. Gości powitał konsul generalny Piotr Janicki. Gospodarz podsumował rok miniony i mówił o planach i zadaniach na najbliższe miesiące.

Do najważniejszych wydarzeń minionego roku zaliczył majowe spotkania z Polonią polskiej pary prezydenckiej oraz listopadowe obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najważniejsze wyzwania, jakie czekają Polonię w tym roku to wybory do Europarlamentu oraz parlamentu krajowego, a także głosowanie na burmistrza Chicago. „Życzyłbym sobie, żeby nowy burmistrz z równie dużą atencją patrzył na Polonię jak dotychczasowy i żebyśmy mieli w nim oparcie. To wszystko zależy od nas, czy będziemy w stanie wybrać kandydata, który będzie nam sprzyjał.

Zachęcam wszystkich do tego, żeby w tym roku wyborczym rozważyli udział zarówno w tych polskich i amerykańskich wyborach” – zaapelował konsul generalny życząc Polonii, aby nadchodzący rok nie był gorszy, niż ten, który pożegnaliśmy. „Żebyście państwo zostali w zdrowiu, żeby nam wszystkim się tutaj szczęściło, żebyśmy mogli być z Polski dumni, bo ja jestem” – podkreślił na zakończenie.

Życzenia Polonii złożył obecny na spotkaniu biskup Andrzej Wypych. Duszpasterz życzył wszystkim świętości, a więc bycia szczęśliwymi, dużo zdrowia, żeby polonijna dziatwa miała okazję wychowywać się w dobrej, rodzinnej i bezpiecznej atmosferze bycia razem, ochoty do pracy, sukcesów i szeroko pojętego bezpieczeństwa. Jego Ekscelencja zachęcił do składania sobie życzeń oraz wspólnego kolędowania, które poprzedziło odczytanie przez ks. Marka Smółkę Ewangelii i poświęcenie opłatków.

Wśród grona gości obecna była między innymi Krystyna Kacperczyk, była rekordzistka świata w biegu na 400 m przez płotki, brązowa medalistka mistrzostw Europy, ośmiokrotna mistrzyni kraju wybrana w 1974 roku najpiękniejszą sportsmenką lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Rzymie. Dla sportsmenki święcącej obecnie sukcesy w polonijnych mistrzostwach świata weteranów oraz przy organizacji spotkań swoich imienniczek na forum krajowym oraz polonijnym miniony rok był bardzo udany. „Jestem szczęśliwa, bo jestem we wspaniałym związku małżeńskim z moim mężem już prawie 50 lat. Mam dwóch cudownych synów, dwoje wnucząt. Jestem szczęśliwa i zadowolona. Mieszkam trochę w Warszawie, trochę w Chicago, gdzie spędzam święta z rodziną.

W Warszawie uwielbiam spotkania z moimi seniorami sportowcami i czuję się perfekcyjnie” – powiedziała organizatorka zjazdu Krystyn w Chicago oraz uczestniczka tego forum w Polsce. Miniony rok do bardzo udanych może również zaliczyć popularny polonijny lekarz, prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, prof. Marek Rudnicki, który w listopadzie został powołany przez marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego w skład Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.

Nowy członek Rady wierzy, że poprzez pracę na tym forum będzie miał możliwość wpływać na promowanie Polonii, prezentację oczekiwań środowisk polonijnych względem kraju pochodzenia oraz umacnianie ich znaczenia zarówno w relacjach z ojczyzną jak i krajami zamieszkania. „Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć do wielu środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych, żeby znaleźć problemy, które są istotne dla naszych rodaków. Zarówno tych w San Diego, Nowym Jorku, Chicago czy z Florydy, żeby właściwie ich reprezentować na forum polskiego Senatu (…).

Wszyscy jesteśmy wielką Polonią patriotyczną, która chce dobrze Polskę reprezentować, pracować z Polską i mieć nadzieję, że zarówno kraj się rozwija, jak i my sami tutaj. Mamy przed sobą wiele różnych możliwości i myślę, że uda się je skoncentrować, żebyśmy byli bardziej widoczni zarówno tutaj, jak i w Polsce. Chicago jest sercem Polonii, Chicago jest duszą całego świata polonijnego”.

Do śpiewu kolęd zaprosiła uczestników opłatkowego spotkania Karolina Baran – KAEYRA – wokalistka młodego pokolenia odnosząca coraz większe sukcesy na scenie muzycznej w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. W finale koncertu z wokalistką wystąpił jej chórek. Po występie młodzieży do kolędowania zaprosili również chicagowscy górale. Na koniec części artystycznej gospodarz spotkania zaprosił gości do wspólnej wieczerzy serwowanej przez delikatesy „Montrose Deli”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location