----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jeśli musisz wyjść, ubierz się ciepło! Odmrożenia mogą pojawić się już w ciągu kilku minut

Doktor Ernest Wang, lekarz z oddziału ratunkowego w NorthShore University HealthSystem w Evanston, powiedział, że najbardziej oczywistym niebezpieczeństwem związanym z ekspozycją na zimno, jest odmrożenie, które powoduje uszkodzenie tkanek. Charakterystyczne objawy, które mogą sugerować odmrożenia, to mrowienie, pulsowanie i drętwienie palców, uszu, nóg i nosa.

„Kiedy to poczujesz, oznacza, że najwyższy czas, aby wejść do środka ogrzewanego pomieszczenia” – powiedział, dodając, że temperatury poniżej zera połączone z silnym wiatrem mogą powodować odmrożenia w ciągu 30 minut. Zgodnie z wykresem opublikowanym przez National Weather Service, mroźne temperatury – 15 stopni poniżej zera, w połączeniu z wiatrem o prędkości 45 mil na godzinę – powodują, iż do odmrożeń może dojść w czasie nawet 5 minut.

Osobom, które muszą wyjść na zewnątrz przy takiej pogodzie, Wang zaleca założenie na siebie kilku warstw odzieży i zasłonięcie jak największej powierzchni skóry. Należy także unikać spożycia w tym czasie alkoholu.

 

Jeśli widzisz osobę, która potrzebuje schronienia, zadzwoń po pomoc

Doug Schenkelberg, dyrektor Chicagowskiej Koalicji na rzecz Bezdomnych, powiedział, że ludzie powinni dzwonić pod numer 311, jeśli obawiają się o zdrowie osoby bezdomnej lub narażonej na zimno. Operator numeru 311 może udzielić wskazówek dotyczących najbliższego centrum ocieplania lub wysłać pracownika opieki społecznej, aby sprawdzić stan zdrowia takiej osoby.

Miasto nie posiada wystarczającej przestrzeni do spania dla ponad 5 tysięcy bezdomnych osób. Kolejnych 75,000 mieszkańców Chicago i okolic  jest zagrożonych znalezieniem się na ulicy.

„Chociaż to wspaniale, że miasto otwiera centra ogrzewania w sytuacjach kryzysowych, ale ważniejsze jest, aby opracowano rozwiązania, które zaspokoją potrzeby mieszkaniowe mieszkańców” – powiedział.

 

Upewnij się, że Twój dom jest gotowy na tak niskie temperatury

Lou Manfredini, który w każdą sobotę udziela porad na temat prac remontowych i ulepszeń domów na antenie radia WGN, twierdzi, że właściciele nieruchomości mają wiele możliwości i sposobów na zabezpieczenie domów, kiedy temperatury spadają poniżej zera.

W takiej sytuacji należy sprawdzić filtry pieca i wymienić je, jeśli są zatkane, ponieważ zła filtracja może spowodować wyłączenie pieców, ostrzegł. Upewnienie się, że okna są szczelnie zamknięte ma na celu zmniejszenie przeciągów. Sprawdzenie, czy meble nie blokują otworów wentylacyjnych, może przyczynić się do podniesienia temperatury.

„Bez swobodnego przepływu powietrza blokujesz ciepło, które piec stara się wypompować” – powiedział. „Byłbyś zaskoczony, jak bardzo może zmienić się temperatura w domu poprzez przesunięcie kanapy do przodu”.

Manfredini dodał także, że krany powinny kapać, jeśli rury kanalizacyjne biegną wzdłuż ścian zewnętrznych, co powstrzymuje je przed zamarznięciem. Jeśli rury zamarzną, najlepiej ogrzewać je stopniowo, za pomocą suszarki do włosów lub grzejnika.

Na koniec powiedział, że farelki i niewielkie ogrzewacze powietrza są bardziej efektywnym sposobem nagrzania zimnego pomieszczenia, niż ogrzewanie całego domu. Ale właściciele nigdy nie powinni podłączać grzejników do przedłużaczy, trzymać ich w pobliżu materiałów łatwopalnych lub pozwolić im pracować bez nadzoru.

 

Ważne, aby przygotować samochody

Twój samochód nie lubi zimna tak samo, jak ty. Ale są pewne środki ostrożności, które można podjąć, aby zwiększyć szanse sprawnego funkcjonowania pojazdu w ekstremalnie niskich temperaturach.

Należy uzupełnić płyny w spryskiwaczach, używając specjalnych zimowych mieszkanek. Mają one większe stężenie alkoholu i mniej wody, a więc mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zamarzną.

Sprawdź poziom oleju i stan wycieraczek. Widoczność jest kluczowa podczas jazdy, ale złe warunki pogodowe mogą znacznie ją ograniczać. Jeśli twoje wycieraczki średnio radzą sobie ze śniegiem, będzie jeszcze gorzej, kiedy szyby zaczną zamarzać. Specjalne przystosowane do zimy wycieraczki lepiej radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci.

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest niezbędne do bezpiecznej jazdy. Zmiana temperatury o zaledwie 10 stopni może spowodować dziesięcioprocentową redukcję powietrza w oponach. Na ciśnienie może wpływać różnica temperatur w dzień i w nocy. Sprawdź optymalne ciśnienie w oponach pojazdu na nalepce znajdującej się w ramie drzwi kierowcy lub instrukcji obsługi.

Wymień akumulator. Mechanicy zalecają wymienianie go co 3 lata, ale często działają one do 5 lat, w zależności od tego, ile jeździmy i jak jeździmy. Warto jednak przed nadejściem ekstremalnych mrozów sprawdzić stan akumulatora i wymienić świece. Upewnij się, że kable nie są poluzowane.

Więcej o przystosowaniu samochodu do warunków zimowych można znaleźć na stronie: https://www.chicagotribune.com/classified/automotive/chi-subzero-car-care-story.html

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location