----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nawet 200,000 osób odwiedzi Illinois, by na południu naszego stanu w poniedziałek 21 sierpnia doświadczyć całkowitej ciemności w samym środku dnia podczas pierwszego od prawie 40 lata całkowitego zaćmienia słońca.

"The Great American Eclipse" jak naukowcy nazwali to rzadkie pełne zaćmienie słońca, będzie widoczne w pasie od Oregonu po Karolinę Północną. W Illinois nastąpi około godz. 1.20 po południu w poniedziałek i jak poinformowała NASA, najlepiej będzie można je obserwować w południowych miastach - Carbondale i Makanda - jeżeli oczywiście pogoda dopisze.

To całkowite zaćmienie Słońca w południowym Illinois różni się od częściowego zaćmienia widocznego dla reszty kraju. Eksperci NASA przewidują, że w Makandzie i Carbondale, będzie wystarczająco ciemno, by gwiazdy były widoczne na niebie, do tego dojdzie też spadek temperatury.

W Carbondale zaćmienie ma być widoczne przez 2 minuty i 41.6 sekundy i rozpocznie się o godz. 1.20 po południu; w Murphysboro przez 2 min. 40 s. o godz. 1.19 po południu; w Makandzie przez 2 min. 40 sek. o godz.1.20 po południu; a w Marion przez 2 min. 38 sek. o godz. 1.20 po południu.

Ci, którzy w 21 sierpnia nie wyjadą na południe od Chicago, w mieście i na przedmieściach będą mogli obserwować tarczę słońca zaciemnioną w 87 procentach ok. godz.1.19 po południu.

Patrzenie na słońce nieosłoniętymi oczami może być powodem poważnego uszkodzenia wzroku. Szczególnie niebezpieczne dla naszego wzroku jest promieniowanie UV i to głównie przed nim powinniśmy się zabezpieczyć - alarmują naukowcy i lekarze.

Dlatego prawdziwie poszukiwanym towarem były w ostatnich tygodniach specjalne okulary. Okuliści ostrzegają, by do obserwacji zaćmienia słońca nie używać okularów przeciwsłonecznych, kliszy fotograficznej, płyt CD, ani okopconego szkła. Tego rodzaju materiały nie chronią przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem UV.

Inne stany, w których będzie także obserwować całkowite zaćmienie słońca to Oregon, Idaho, Montana, Wyoming, Nebraska, Kansas, Iowa, Missouri, Kentucky, Tennessee, Georgia, Karolina Północna, Karolina Południowa.

Całkowite zaćmienie słońca zdarza się co roku, ale ostatni raz było widoczne w Stanach Zjednoczonych w 1979 roku.

Zaćmienie słońca występuje wtedy, gdy księżyc znajdzie się pomiędzy słońcem a ziemią i całkowicie lub częściowo zablokuje dochodzące do ziemi światło słoneczne.

Może to wystąpić tylko wówczas, gdy księżyc znajduje się w nowiu (z punktu obserwacyjnego na ziemi księżyc i słońce ustawione są w jednej linii).

W przypadku zaćmienia całkowitego księżyc całkowicie przesłania tarczę słońca. W przypadku zaćmienia częściowego lub obrączkowego zasłonięta jest tylko część tarczy słonecznej.

Południowe Illinois na ścieżce następnego całkowitego zaćmienia Słońca znajdzie się w kwietniu 2024 roku.

"Niektórzy ludzie dosłownie przez dekady czekali, aby to zobaczyć" - powiedziała Michelle Nichols, wykładowca z Adler Planetarium. Wejście do tej placówki w Chicago będzie darmowe w poniedziałek.

Lokalne hotele i ośrodki wypoczynkowe już przyjęły tysiące rezerwacji właśnie w okolicach 21 sierpnia. W Carbondale i jego okolicach przebywać będzie 150 członków Towarzystwa Astronomicznego z Naperville.

"Wiele osób traktuje to jako niezwykłą przygodę, być może jedyną taką okazję w życiu" - powiedział Eric Claeyes rzecznik prasowy Naperville Astronomical Association. Co ciekawe, miejsca w hotelach rezerwują też obcokrajowcy, nawet Japończycy. Władze miasta przewidują, że do Carbondale przybędzie nawet 50,000 osób.

"Czekamy na gości z bliska i z daleka, którzy chcą doświadczyć całkowitego zaćmienia słońca na południu Illinois" - powiedział dyrektor stanowego departamentu ds. turystyki Cory Jobe. 

JT

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Skomentuj artykul jako pierwszy

Skomentuj

Komentuj jako gosc.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location