----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zdrapki w cenie od $20 do $30 za los rozprowadzane przez Stanową Loterię jeszcze w ubiegłym tygodniu były w sprzedaży chociaż gracze nie mieli już szans na najwyższe wygrane. 

"WYGRAJ DO $15,000,000! NAJWYŻSZĄ NATYCHMIASTOWĄ WYGRANĄ W HISTORII LOTERII ILLINOIS! - taki slogan zachęcał do zakupu 30-dolarowego kuponu Illinois Lottery’s World Class Millions. Jednego za najdroższych w historii Stanowej Loterii.

Chociaż losy przez ostatnich pięć tygodni były w sprzedaży, żadna z trzech głównych nagród w wysokości $15 milionów nie była dostępna. Gracze kupili w tym czasie około 26,000 losów, wydając około $793,000.

W stanie Illinois praktykowane jest utrzymywanie losów - zdrapek na rynku w nieskończoność, nawet po przyznaniu najwyższych nagród. W innych stanach, np. Karolinie Południowej i Teksasie, zdrapka pozostaje na rynku w określonym przedziale czasowym, po tym jak zostanie zgłoszona główna wygrana. 

Z doniesień dziennika “Chicago Tribune”, który zainteresował się sprawą, wynikało, że od końca października tylko jedna z 15 zdrapek, które Stanowa Loteria w Illinois nadal sprzedawała, miała dostępną główną wygraną. Jedna zdrapka za $2 była wciąż dostępna na rynku do ostatniego wtorku, mimo że ostatnia główna nagroda została przyznana już w styczniu.

Od połowy listopada do połowy marca Stanowa Loteria sprzedała ponad 3 miliony zdrapek, które nie miały już żadnej dostępnej głównej nagrody, za które gracze zapłacili ponad $20 milionów - wynika z analizy “Chicago Tribune”. Na początku marca prawie 1 na 6 gier w sprzedaży już pozostawała bez głównej nagrody, ale gracze o tym nie wiedzieli i kupowali kolejne losy z nadzieją na reklamowaną wygraną.

Przedstawiciele Stanowej Loterii podkreślają, że taka była od dawna polityka Illinois Lottery, co zresztą jest odnotowane na odwrocie losów. Aby to jednak zobaczyć, jeżeli oczywiście uda nam się przeczytać drobny druk, wcześniej trzeba kupić los. Informacja ta nie jest podawana w internecie, ani w tysiącach sklepów, w których sprzedawane są losy, w tym za pośrednictwem automatów.

Ponadto “Chicago Tribune” ustaliło, że informacje o wygranych na stronie internetowej loterii nie są regularnie aktualizowane, czasami przez okres dwóch tygodni.

Brak łatwego dostępu do informacji o dostępnej wygranej, w połączeniu z zasadami sprzedaży loterii, oznacza, że gracze mogą być łatwo wprowadzeni w błąd co do swoich szans.

“Jeśli ludzie wiedzieliby, że te najwyższe wygrane nie są dostępne, to nie kupiliby tych losów” - powiedział Les Bernal, krajowy dyrektor Stop Predatory Gambling, organizacji sprzeciwiającej się sponsorowanemu przez stany hazardowi, w tym kasynom i loterii.

“Ponieważ jest to Stanowa Loteria, są zwolnieni z prawie wszystkich obowiązków w obszarze praw konsumentów, które prawo Illinois zapewnia w każdej innej branży" - zauważył Mark Gottlieb, dyrektor wykonawczy Public Health Advocacy Institute przy Northeastern University School of Law w Massachusetts.

Prawie co tydzień loteria publikuje na swojej stronie internetowej listę wszystkich gier dostępnych obecnie na rynku w Illinois wraz z wygranymi, które nie zostały zgłoszone.

Z analizy “Chicago Tribune” wynikało, że w listopadzie tylko jedna loteria-zdrapka była nadal dostępna na rynku bez zgłoszonej głównej nagrody. Do wygrania w loterii Here Lies Buried Riches, za los której trzeba było zapłacić $2, były cztery główne wygrane o wartości $20,000.

Ta zdrapka została ostatecznie wycofana z rynku na początku stycznia. Pod koniec tego miesiąca osiem kolejnych loterii było nadal w sprzedaży bez żadnych zgłoszonych nagród głównych, z losami w cenie od $2 do $30.

"To ważne informacje dla osób, które wydają miliardy dolarów rocznie na losy-zdrapki” - powiedział Gottlieb.

Polityka Loterii Illinois pozwala sklepom sprzedawać losy nawet zakończeniu dystrybucji.

Losy na dwie zdrapki były dystrybuowane do sklepów i maszyn przez tygodnie, a nawet miesiące po zgłoszeniu ostatniej nagrody głównej.

29 stycznia po raz pierwszy ogłoszono, że w zdrapce Fabulous Fortune, po $20 za kupon, padła już najwyższa wygrana w wysokości $4 mln, ale wciąż losy były w sprzedaży.

“Wciąż do wygrania jest $1,000,000 w Fabulous Fortune" - poinformował rzecznik loterii Jason Schaumburg - “Wygranie głównej nagrody nie powoduje automatycznego zakończenia dystrybucji lub sprzedaży kuponów."

Również 29 stycznia loteria donosiła, że w zdrapce Ultimate Crossword, za los której trzeba było zapłacić $25, nie ma już 10 głównych nagród o wartości $750,000, jednak jak wynika z raportów z 6 marca, loteria wciąż była dystrybuowana.

Schaumburg powiedział, że loteria zakończyła dystrybucję 7 marca, ale dopiero 20 marca gracze mogli się dowiedzieć o tym ze strony Stanowej Loterii.

W ciągu kilku tygodni zdrapki były sprzedawane bez głównej reklamowanej nagrody. Od połowy listopada do połowy marca sprzedaż przyniosła dochód w wysokości około $20.7 miliona.

We wrześniu stan wybrał nowego prywatnego operatora do zarządzania Illinois Lottery. Camelot Illinois przejął loterię w dniu 2 stycznia. Firma przejmie pełną kontrolę do Stanową Loterią do 1 lipca.

Zmiana operatora nie ma wpływu na zmianę polityki dotyczącą zakończenia gier - czytamy w dzienniku “Chicago Tribune”.

"Planujemy współpracować z loterią, aby udoskonalić zasady i procedury określające, w jaki sposób losy-zdrapki są wprowadzane na rynek, uruchamiane i zamykane w punktach sprzedaży detalicznej, aby nasi gracze mogli podejmować świadome decyzje" - głosi oświadczenie rzeczniczki Camelot Wendy Abrams.

W 2011 r. Illinois stało się pierwszym stanem w kraju, który zatrudnił prywatną firmę do zarządzania codzienną działalnością loterii. Wybrano Northstar Lottery Group.

W 2016 roku “Chicago Tribune” poinformował, że pod Northstar Stanowa Loteria - chcąc zwiększyć zainteresowanie i sprzedaż zdrapek - ogłosiła znacznie większe nagrody. W tym samym czasie zwiększono liczbę drukowanych kuponów, co pozwalało oferować wyższe nagrody pieniężne. Dostawcy i stan otrzymywali w związku z tym wyższe zyski. Ale kiedy sprzedaż zdrapek zaczęła spadać, Northstar doprowadził do usuwania oferowanych w sklepach zdrapek, często zanim padły najwyższe wygrane.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location