----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

RELICTION opadanie poziomu wody: proces stopniowego opadania wód przybrzeżnych powodujący zwiększenie się przyległego lądu, na przykład w wyniku wyschnięcia jeziora. Prawo do tej powierzchni lądu zachowuje właściciel działki, która uległa zwiększeniu.

RENT-FREE PERIOD bezpłatny okres najmu: okres, za który nie jest wymagany czynsz, stosowany w ofercie najmu przez właścicieli nieruchomości w celu przyciągnięcia potencjalnych lokatorów.

RESERVE FUND fundusz rezerwowy: fundusz utrzymywany w celu pokrycia przyszłych kosztów utrzymania i naprawy nieruchomości dochodowej.

RESIDENTIAL ZONE strefa mieszkalna: kategoria zagospodarowania przestrzennego obejmująca m.in. strefę zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (single-family residential zone) oraz strefę zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (multi-family residential zone).

RIPARIAN RIGHTS prawo dostępu do rzeki: prawo dostępu do wody, z którego może korzystać właściciel nieruchomości położonej nad rzeką lub strumieniem. Jedynym ograniczeniem tego prawa jest zakaz tamowania lub zmiany przepływu wody, jak również zakaz zanieczyszczania. Jeśli rzeka nie jest dostosowana do żeglugi śródlądowej, również ziemia znajdująca się pod wodą należy do właściciela do połowy szerokości graniczącej rzeki.

SALES COMPARISON APPROACH metoda wyceny nieruchomości opartej na analizie porównawczej: najbardziej niezawodna metoda stosowana w wycenie domów jednorodzinnym i mieszkań, polegająca na porównaniu danej nieruchomości z podobnymi własnościami sprzedanymi w ostatnim czasie. Uwzględniane są w tej metodzie wszystkie różnice pomiędzy wycenianą nieruchomością (subject property) a porównywalnymi nieruchomościami (comparable properties – w skrócie comps), które zostały ostatnio sprzedane. Do analizowanych różnic należą nie tylko fizyczne cechy nieruchomości i wszelkie ulepszenia, ale również jej położenie, warunki sprzedaży, finansowania oraz data sprzedaży porównywalnych nieruchomości. Załóżmy, że dom będący przedmiotem wyceny jest bardzo podobny do nieruchomości znajdującej się w pobliżu, która została sprzedana niedawno za $320,000. Porównywalny dom położony jest na mniejszej działce, co stanowi różnicę oszacowaną na $12,000, ale posiada wykończoną piwnicę, co podwyższa jego wartość o $15,000 w porównaniu z wycenianym domem. Biorąc pod uwagę tylko te fizyczne różnice, wartość wycenianego domu zostałaby oszacowana na $317,000.

SCARITY niedostatek, niewystarczająca ilość: cecha ekonomiczna nieruchomości mająca wpływ na wartość inwestycyjną, widoczna szczególnie w miastach, gdzie brakuje nowych terenów pod zabudowę. W takiej sytuacji jedynym sposobem rozwiązania problemu jest wyburzanie starych budynków lub rozbudowa istniejących domów. Im większy niedostatek nieruchomości, tym szybciej wzrastają ich ceny. Typowym przykładem jest Manhattan w Nowym Jorku, gdzie zasoby terenów zostały już dawno wyczerpane i ceny nieruchomości doszły do astronomicznych sum.

SELLERS REPRESENTATIONS oświadczenie sprzedającego: klauzula w kontrakcie kupna / sprzedaży nieruchomości, w którym sprzedający oświadcza, że nie otrzymał na piśmie od administracji państwowej żadnego zawiadomienia dotyczącego takich kwestii jak naruszenie przepisów budowlanych i przeciwpożarowych (building and fire code violations), naruszenie przepisów dotyczących podziału na strefy (zoning violations), jakiekolwiek trwające procedury dotyczące przejęcia nieruchomości przez państwo na cele publiczne (condemnation proceeding), jakiekolwiek ulepszenia nieruchomości, które zostały dokonane bez wymaganych pozwoleń, itd.

SEPTIC INSPECTION inspekcja szamba: inspekcja stanu technicznego szamba sprawdzająca, czy zbiornik szamba (septic tank) działa sprawnie i jest wolny od defektów; inspekcja jest zwykle wymagana przez potencjalnych nabywców nieruchomości oraz przez instytucję udzielającą pożyczki hipotecznej finansującej kupno.

SEVERANCE odłączenie: proces zamiany własności nieruchomej we własność ruchomą. Np. drzewa rosnące na terenie nieruchomości stanowią jej integralną część, są majątkiem nieruchomym. Ścinając te drzewa, właściciel niejako „odłącza” je od nieruchomości, zamieniając je we własność ruchomą.

Zbigniew Pieńkowski–magister filologii angielskiej ze specjalizacją w kulturoznawstwie amerykańskim (Uniwersytet Warszawski, 1994 rok). Tłumacz zawodowy z 18-letnim doświadczeniem. Realtor®, Real Estate Managing Broker, właściciel firmy Caret Realty Inc.
Od 2004 roku służy pomocą przy kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.

Tel: 773-719-3645      
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       
Web: www.CaretRealty.com

 

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location