----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Organizacja Planned Parenthood of Illinois ogłosiła w piątek, że kliniki w całym stanie będą oferować bezpłatne środki antykoncepcyjne na cały rok kwalifikującym się osobom, które nie mogą sobie na nie pozwolić. To odpowiedź na coraz częstsze próby administracji Trumpa mające na celu ograniczenie dostępu do antykoncepcji i jej finansowania w całym kraju.

Nowa inicjatywa Access Birth Control obejmie środki wstrzykiwane, pierścienie dopochwowe, pigułki antykoncepcyjne czy prezerwatywy, a także długoterminowe odwracalne środki antykoncepcyjne, takie jak wkładki domaciczne lub implanty – poinformowała rzeczniczka Planned Parenthood of Illinois, Julie Lynn.

Dzięki temu pacjenci mogą korzystać z preferowanej przez siebie metody kontroli urodzeń, a nie automatycznie wybierać najtańszą opcję- mówi Lynn. Na przykład wkładki wewnątrzmaciczne są wysoce skuteczną formą długoterminowej kontroli urodzeń, ale mogą być droższe niż inne środki.

„Bardzo często pacjenci otrzymują najbardziej opłacalną metodę, ale nie zawsze najlepszą dla nich” – powiedziała. „Chcemy, aby każdy miał dostęp do preferowanej przez siebie metody antykoncepcyjnej bez finansowej bariery”.

Uprawnieni pacjenci to tacy, którzy nie posiadają ubezpieczenia, mają wysokie koszty własne (out of pocket) lub z innych powodów nie mogą sobie pozwolić na zakup środków antykoncepcyjnych, wyjaśnia Lynn. Niektórzy pacjenci mają prywatne ubezpieczenia zdrowotne, które nie obejmują środków antykoncepcyjnych lub mają bardzo wysokie koszty własne, czasami młodzież nie chce korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego swoich rodziców z powodu zastrzeżeń dotyczących poufności. To dotyczy także pacjentów, którzy nie kwalifikują się do Medicaid, a także nieudokumentowanych imigrantów.

Lynn powiedziała, że agencja nie ma w tej chwili żadnych szacunkowych prognoz kosztów tej inicjatywy, która jest finansowana ze środków prywatnych. Inicjatywa będzie działać do 2021 roku, ale bezpłatna antykoncepcja jest oferowana danej osobie tylko na okres roku czasu. Pacjenci nadal ponoszą odpowiedzialność za koszt wizyt w klinice.

„Zwiększenie dostępu do przystępnej cenowo i kompleksowej opieki zdrowotnej pozostaje naszym priorytetem, pomimo wyzwań złożonego systemu opieki zdrowotnej w Ameryce” – poinformowała Jennifer Welch, prezes i dyrektor generalny Planned Parenthood of Illinois.

Inicjatywa pojawia się w momencie, gdy naród zmaga się z problemem dostępności środków antykoncepcyjnych. Podczas gdy ustawa o przystępnej opiece zdrowotnej Obamy (Affordable Care Act) rozszerzyła dostęp do bezpłatnej antykoncepcji, administracja Trumpa wydała nowe przepisy, pozwalające większej liczbie pracodawców na rezygnację z powodów religijnych. Jednak sędzia federalny w ubiegłym miesiącu zablokował te zmiany w całym kraju tuż przed ich planowanym wejściem w życie.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych uzasadniał, iż nowe przepisy „chronią wąską grupę osób, które z powodów religijnych lub moralnych, były zmuszane do ułatwiania praktyk sprzecznych z ich przekonaniami”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location