Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ścieżki dla rowerzystów pojawiają się w miastach w całym kraju w ekscytującym tempie i coraz więcej osób z nich korzysta. Ale coraz większe natężenie ruchu może także prowadzić do konfliktów i wypadków. Aby zachować bezpieczeństwo i sprawić, że doświadczenie to będzie przyjemne dla każdego, warto zastosować się do kilku wskazówek, dotyczących dzielenia ścieżek z innymi rowerzystami, biegaczami, osobami spacerującymi z psami i wszystkimi innymi.

1. Fajnie jest jechać szybko, ale ścieżka rowerowa nie jest miejscem na szukanie mocnych wrażeń. Oczywiście można troszkę przyspieszyć, jeśli mamy czyste pole widzenia i niewielu użytkowników obok siebie, ale zawsze trzeba utrzymywać prędkość pod kontrolą.

2. Jedź prawą stroną, wymijaj z lewej. W takich sytuacjach należy przestrzegać podobnych zasad, jak podczas jazdy samochodem. Prawa strona do podróży, lewa na wymijanie. I oczywiście należy przestrzegać wszystkich sygnałów drogowych.

3. Zwolnij i bądź przygotowany do nagłego zatrzymania się, gdy w pobliżu są inni. Ludzie są nieprzewidywalni. Zwłaszcza dzieci i zwierzęta domowe, ale prawda jest taka, że każdy może tak zaangażować się w rozmowę lub być pochłonięty własnymi myślami, że nie zwraca uwagi na otoczenie, nawet jeśli usłyszy, że nadjeżdżasz. Zwolnij i trzymaj ręce na hamulcach, gotowy do nagłego hamowania.

4. Zrób trochę hałasu przed wymijaniem. Dzwonek jest bardziej uroczy (i mniej zaskakujący) niż okrzyk „po twojej lewej”, ale można stosować którykolwiek z tych sposobów zasygnalizowania chęci wymijania. Należy zasygnalizować to dźwiękowo i upewnić się, że osoba, którą chcemy wyprzedzić, nas słyszy.

5. Rozejrzyj się i zasygnalizuj przed zamiarem wyprzedzenia lub zatrzymania się. Nawet jeśli robisz to dobrze, nie oznacza, że wszyscy pozostali również stosują się do obowiązujących zasad. Zanim zjedziesz na lewo, aby wyprzedzić lub naciśniesz hamulec, żeby się zatrzymać, zasygnalizuj to ręką i spójrz za siebie, zwracając uwagę na nadjeżdżające pojazdy.

6. Nie stój na ścieżce. Czasami fajnie jest się zatrzymać i rozejrzeć lub napić wody. Ale w tym celu najpierw zjedź ze ścieżki, w przeciwnym razie zablokujesz drogę wszystkim innym.

7. Bądź miły. To bardzo ważna rzecz. Reprezentujesz rowerzystów jako grupę. Nie bądź jak automat, który za wszelką cenę chce utrzymać tempo 19.5 mil na godzinę. Traktuj innych tak, jak chciałbyś sam być traktowany. Bądź przyjazny. Machaj. Powiedz cześć. To sprawi, że czas spędzony na ścieżkach rowerowych będzie przyjemniejszy dla wszystkich.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location