----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Uprawianie sportu jest pozytywne dla dzieci. Pozwala dzieciom rozwijać zdrowe nawyki, pozwala współpracować z innymi i wymaga od dzieci szacunku dla starszych oraz osób w pozycjach autorytetu. Celem udoskonalenia zdolności sportowych, dzieci muszą ćwiczyć. Często, ćwiczą nawet przez pięć lub więcej dni w tygodniu. Dzieci spędzają podobną ilość czasu uprawiając sport i z trenerami, jaki spędzają w szkole, z zadaniem oraz z nauczycielami.

Rodzice zapisują dzieci do drużyn lub grup sportowych; z czym wiążą się liczne opłaty – za uczestnictwo, za ubrania, za trenerów, oraz nawet za miejsce, gdzie odbywają się próby lub treningi. Rodzice robią to z nadzieją, że ich dzieci będą miały zajęcia, które lubią, i że będą mogły udoskonalać swoje umiejętności. Także, w niektórych przypadkach, rodzice mają nadzieję, że ich dzieci przyciągną wzrok trenera z uczelni, który może nagrodzić ich stypendiami pieniężnymi na studia. W zależności od uczelni oraz sportu, może chodzić o dziesiątki tysięcy dolarów.

Rodzice mają zaufanie do tych dorosłych, którzy szkolą lub trenują ich dzieci. Ligi rekreacyjne, organizacje zespołów podróżujących i kluby zatrudniają trenerów lub koordynują trenerów, którzy często zgłaszają się na ochotnika. Rodzice są również zachęcani do zatrudniania trenerów na prywatne lekcje, aby pomóc dzieciom w dalszym rozwijaniu ich indywidualnych umiejętności. Dzieci, które uprawiają sport, często mają więcej niż jednego trenera.

Trenerzy mają reputację w środowisku, w którym trenują. Rodzice płacą duże pieniądze trenerom za pośrednictwem organizacji lub bezpośrednio w przypadku prywatnych lekcji. Niektórzy trenerzy pracują na pełen etat jako trenerzy, ale większość poświęca czas po południu lub wieczorem, a ma inne obowiązki w ciągu dnia. Organizacje zwykle mają zasady obowiązujące ich trenerów.

Zdarza się, że trenerzy zachowują się niestosownie w stosunku do swoich podopiecznych. W przeciągu ostatnich paru lat wyszły na jaw przypadki niestosownego zachowania trenerów zajmujących się gimnastyką (zwłaszcza w przypadku damskiej drużyny olimpijskiej oraz ich trenerów i instruktorów). W stanie Illinois osoby poniżej siedemnastego roku życia nie mogą wyrazić zgody na kontakt seksualny. Bez względu na wiek sportowca, jeśli zawodnik nie życzy sobie kontaktu seksualnego, osoba która zainicjowała kontakt powinna natychmiast wstrzymać kontakt. Sportowcy są uprawnieni do uprawiania sportu w bezpiecznym środowisku bez jakiegokolwiek niewłaściwego kontaktu.

Ustawa o ochronie młodych ofiar wobec wykorzystywania seksualnego w ramach bezpiecznego sportu („Protecting Young Victims from Sexual Abuse and Safe Sport Authorization Act”) z 2017 roku została uchwalona przez Kongres („Congress”) w celu ochrony sportowców przed niechcianymi awansami seksualnymi w całych Stanach Zjednoczonych. Ustawa ta wymaga zgłaszania przypadków awansów seksualnych oraz wykorzystywania seksualnego. Ustawa kodyfikuje możliwość o odszkodowanie cywilne w odniesieniu do obrażeń cielesnych wynikających z niezgłoszenia awansów seksualnych oraz wykorzystywania seksualnego.

Zgodnie z ustawą, trenerzy, którzy podlegają jurysdykcji krajowego organu zarządzającego, mają obowiązek zgłaszania przypadków awansów seksualnych oraz wykorzystywania seksualnego. Krajowe organy zarządzające istnieją w większości sportów młodzieżowych i zazwyczaj ustanawiają zasady, których uczestnicy powinni przestrzegać. Zgodnie z ustawą, grupy te są również zobowiązane do wprowadzenia zasad, procedur oraz szkoleń mających na celu zwalczanie wykorzystywania seksualnego.

O ile trener wie o wykorzystywaniu seksualnym, trener powinien zgłosić to na policję. Policja może następnie rozpocząć dochodzenie. Trenerzy mają, według ustawy, obowiązek zgłaszania niewłaściwego kontaktu lub zachowania. Ustawa dotyczy większości trenerów, zwłaszcza w bardziej konkurencyjnych sytuacjach, w których trenerzy spędzają dużo czasu ze sportowcami.

Dwie rzeczy są godne uwagi w ramach tego prawa. Po pierwsze, wykorzystywanie seksualne nigdy nie powinno mieć miejsce. Powinno być jasne, że "nie" oznacza "nie." Również osoby na stanowiskach autorytetu, jak trenerzy, nie powinni angażować się w relacje osobiste z podopiecznymi. Po drugie, w zakresie, w jakim trener angażuje się w relacje osobiste ze sportowcem, mające jakikolwiek poziom intymnego kontaktu, trener powinien zostać zgłoszony. Ponadto inni trenerzy lub urzędnicy, którzy wiedzą o niewłaściwym kontakcie, są zobowiązani do sporządzenia raportu.

Kiedy trener lub urzędnik nie zgłosi niewłaściwego kontaktu, trener lub urzędnik może zostać ukarany grzywną. Dzięki ustawie osoba poszkodowana może odzyskać odszkodowanie w wysokości $150,000.00 wraz z kosztami postępowania oraz honorarium adwokata.

Zgodnie z ustawą, nadzieja i oczekiwanie są takie, że nigdy nie dojdzie do niewłaściwego kontaktu, ale jeśli tak się stanie, dalszą nadzieją i oczekiwaniem jest to, że zostanie to zgłoszone. Dzięki raportowaniu odpowiednie władze mogą sprawdzić, co się stało i uzyskać pomoc dla każdej ofiary. Przestępcy mogą zostać zidentyfikowani, aby nie wyrządzili szkody innym.

Kiedy niewłaściwy kontakt pomiędzy trenerem oraz sportowcem ma miejsce i nie jest zgłoszony, często jest kontynuowany. Często dotyczy tej samej ofiary lub rozciąga się na inne osoby.

Jeśli rodzic lub inna osoba sądzi, że doszło do niewłaściwego kontaktu, należy to natychmiast zgłosić. Proces roszczenia przeciwko trenerowi lub urzędnikowi odpowiedzialnemu za niezgłoszenie przypadków niewłaściwego kontaktu powinien rozpoczynać się od rozmowy z prawnikiem, który zajmuje się sprawami cywilnymi w sądzie federalnym i który może ocenić, w jakim stopniu doszło do naruszenia ustawy.

Kiedy zostanie stwierdzone, że doszło do naruszenia ustawy, strony mogą dojść do porozumienia poza systemem sądowym. W przeciwnym razie sprawa na podstawie ustawy rozpoczyna się od złożenia roszczenia do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych („United States District Court”). Zdecydowaną większość wszystkich spraw cywilnych rozwiązuje się, zanim dojdzie do procesu sądowego lub rozprawy sądowej przed ławnikami. Roszczenie może zakończyć się rekompensatą dla ofiary, ale także może powstrzymać przyszłe niewłaściwe zachowanie.

Uprawianie sportu jest pozytywne dla dzieci. Lecz dzieci powinny być bezpieczne w ramach uprawiana sportu. Dzięki powyżej wymienionej ustawie Kongres ma nadzieję, że niewłaściwe zachowanie zostanie wyeliminowane ze sportu poprzez raportowanie. Rodzice muszą monitorować, co dzieje się z trenerami, którzy szkolą swoje dzieci i rozwiązywać problemy natychmiast, kiedy się pojawiają.

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukało
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location