----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Kredki sprzedawane w Dollar Tree i wielu sklepach internetowych dały pozytywne wyniki testów na obecność azbestu – wynika z informacji Amerykańskiej Grupy Badań nad Interesem Publicznym (U.S. Public Interest Research Group).

Zgodnie z raportem U.S. PIRG, ślady azbestu zostały znalezione w kredkach Playskool, zakupionych w sklepach Dollar Tree w Chicago. Opakowania zawierające 36 kredek sprzedawane są również na Amazonie i eBay’u.

„Przebadaliśmy sześć rodzajów kredek pod kątem obecności azbestu i jedne dały pozytywny wynik dla tremolitu: kredki Playskool (op. 36 sztuk), które kupiliśmy w sklepie Dollar Tree. Testowaliśmy kredki w kolorze zielonym. Azbest jest znanym czynnikiem rakotwórczym i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym raka płuc”.

Grupa badawcza wzywa firmy Dollar Tree i Playskool doprzeprowadzenia tzw. recall i wycofywania kredek z półek sklepowych. Zalecili firmie także kontakt z klientami, aby ostrzec ich o niebezpieczeństwach związanych z produktem.

„Na podstawie naszych testów wiemy, że większość producentów zapewnia bezpieczne artykuły szkolne. Wzywamy twórców niebezpiecznych produktów do pozbycia się toksycznych chemikaliów i ochrony amerykańskich dzieci w wieku szkolnym” – powiedziała Kara Cook-Schultz, dyrektor ds. toksykologii w U.S. PIRG.

Hasbro, spółka macierzysta Playskool wydała we wtorek następujące oświadczenie:

„Bezpieczeństwo produktów i dzieci to najważniejsze priorytety firmy Hasbro, a my przeprowadzamy szczegółowe dochodzenie w sprawie tych roszczeń, w tym współpracy z Leap Year, licencjobiorcą produktu”.

Sklepy Dollar Tree również wydały oświadczenie po otrzymaniu raportu z badań:

„Bezpieczeństwo naszych klientów i współpracowników jest naszym najwyższym priorytetem. Nasza firma stosuje bardzo rygorystyczny i niezależny program testowania, aby zapewnić, że produkty naszych dostawców spełniają lub przewyższają wszystkie normy bezpieczeństwa i normy prawne. Jesteśmy świadomi wyników raportów i od tego czasu potwierdziliśmy, że wszystkie z wymienionych produktów z powodzeniem przeszły kontrole i testy”.

Według Agencji Ochrony Środowiska, narażenie na działanie azbestu występuje tylko wtedy, gdy materiał zawierający azbest zostaje uszkodzony, a jego cząstki unoszą się w powietrzu.

U.S. PIRG publikuje także coroczny raport na temat bezpieczeństwa zabawek. W zeszłym roku grupa zidentyfikowała dwa spinnery sprzedawane w sklepie Target, które zawierały 300-krotną dopuszczalną dawkę ołowiu w produktach dla dzieci.

„Najbezpieczniejsze szkoły to zdrowe szkoły” – powiedziała Claire Barnett, założycielka i dyrektor Koalicji na rzecz zdrowszego koordynowania szkół. „W momencie, gdy dzieci w całym kraju przygotowują się do powrotu do szkół, krajowa Koalicja wzywa rodziców do przyłączenia się do nas w tej walce”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location