----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Co należy wiedzieć o wyprzedzaniu zatrzymanego autobusu szkolnego w stanie Illinois

Lekcje szkolne się już rozpoczęły w szkołach w Illinois. Kierowcy samochodów muszą więc przypomnieć sobie pewne zasady ruchu drogowego, o które nie musieli się martwić podczas miesięcy letnich, kiedy dzieci miały wakacje.

Podczas roku szkolnego kierowcy często spotykają na jezdni autobusy szkolne. Największe obawy o bezpieczeństwo dzieci w autobusie szkolnym mają miejsce wtedy, kiedy autobus nie jest w ruchu. Kuratorium Oświaty Stanu Illinois („Illinois State Board of Education”) informuje, że największe ryzyko obrażeń cielesnych ma miejsce, kiedy dzieci znajdują się na przystanku autobusowym. W przypadku większości dzieci w wieku od 5-7 lat, które ponoszą urazy cielesne lub śmiertelne przy wejściu lub wyjściu z autobusu szkolnego, następuje to koło autobusu szkolnego. Kuratorium Oświaty Stanu Illinois nazywa okręg autobusu szkolnego strefą śmiertelną („death zone”).

Dzieci w wieku szkolnym nie mają znajomości jezdni oraz samochodów na jezdni. Odpowiedzialność więc musi należeć do kierowców, którzy muszą się zatrzymać, kiedy widzą zatrzymany autobus szkolny z wyciągniętym, migającym na czerwono znakiem „stop.” Dzieci są łatwo rozproszone i mogą nagle lub bez ostrzeżenia przechodzić przez drogę. Dzieci nie rozumieją niebezpieczeństwa, które stanowią ruchome samochody. Dzieci nie potrafią ocenić prędkości nadjeżdżającego samochodu lub jego odległości od siebie. Autobus może także blokować widoczność nadjeżdżających samochodów. Co najważniejsze: dzieci oczekują, że samochody / inne pojazdy zatrzymają się na przystanku autobusowym.

Wyprzedzanie zatrzymanego autobusu szkolnego w stanie Illinois

W Illinois zgodnie z prawem pojazdy na wszystkich pasach ruchu – w przypadku dwupasmowej drogi jadące w obydwie strony – muszą się zatrzymać, kiedy stoi zatrzymany autobus szkolny z wyciągniętym, migającym na czerwono znakiem zatrzymania „stop.” Ta procedura także obowiązuje w przypadku drogi jednokierunkowej, bez względu na ilość pasów ruchu.

W przypadku czteropasmowej drogi, gdzie znajdują się dwa pasy ruchu w danym kierunku, tylko kierowcy jadący w tym samym kierunku, co autobus szkolny muszą się zatrzymać.

Kierowcy mogą ponownie ruszyć dopiero kiedy autobus szkolny schowa lub złoży wyciągnięty migający na czerwono znak zatrzymania „stop” oraz kiedy autobus ruszy.

Kierowcy powinni zostawić przynajmniej 20 stóp (6 metrów) pomiędzy swoim samochodem / pojazdem a zatrzymanym autobusem szkolnym z wyciągniętym, migającym na czerwono znakiem zatrzymania „stop.” To pozwoli dzieciom bezpiecznie przejść przez drogę.

Kierowcy zatrzymanych autobusów szkolnych z wyciągniętym, migającym na czerwono znakiem zatrzymania „stop,” mają prawo zgłosić na policję numery tablic rejestracyjnych samochodów / pojazdów, które wyprzedzą ich zatrzymane autobusy szkolne. Prawnie właściciel samochodu, który zostanie w taki sposób zgłoszony, po otrzymaniu zawiadomienia musi powiadomić policję, kto jechał tym samochodem podczas owego naruszenia prawa drogowego, lub może sam ponieść konsekwencje tego naruszenia.

Przy pierwszym przypadku wyprzedzenia lub objazdu autobusu szkolnego z wyciągniętym, migającym na czerwono znakiem zatrzymania „stop,” prawo jazdy kierowcy może zostać zawieszone na 3 miesiące oraz kierowca może zapłacić karę wysokości $150. Przy kolejnych naruszeniach tego prawa oraz wtórnym przypadku końcowego wyroku winy („conviction”), kary rosną do $500. Jeżeli kolejne naruszenie tego prawa oraz końcowy wyrok winy mają miejsce w przeciągu pięciu lat od pierwszego przypadku, to prawo jazdy kierowcy może być zawieszone na rok czasu.

Należy także pamiętać że prawo zatrzymania się podczas kiedy autobus szkolny stoi z wyciągniętym, migającym na czerwono znakiem zatrzymania „stop,” obowiązuje bez względu na miejsce, w którym się autobus zatrzyma. Kierowca także może dostać mandat, jeżeli nie przestrzega tego prawa, kiedy spotyka autobus szkolny zatrzymany z wyciągniętym, migającym na czerwono znakiem zatrzymania „stop” na przykład w miejscu, gdzie można parkować samochody.

Jeżeli kierowca dostanie mandat za nieprzestrzeganie tego prawa, to kierowca musi się stawić w sądzie. Mandat za nieprzestrzeganie tego prawa jest poważny nie tylko dlatego, że wyrok końcowy winy („conviction”) powoduje płatność kary oraz automatyczne zawieszenie prawa jazdy, lecz także dlatego, że to przekroczenie drogowe nie kwalifikuje się do nadzoru sądowego („court supervision”).

Prawo w stanie Illinois wymaga, aby wszystkie autobusy szkolne zatrzymały się na przejazdach kolejowych, bez względu na to, czy są uczniowie na pokładzie czy nie. Kierowca autobusu szkolnego musi zjechać na prawy pas, włączyć światła awaryjne, wyciągnąć migający na czerwono znak zatrzymania „stop”, zatrzymać się nie mniej niż 5 metrów oraz nie więcej niż 15 metrów od najbliższego toru, otworzyć swoje okno oraz drzwi wejściowe, i patrzeć oraz słuchać czy jedzie pociąg. Jeżeli nie jedzie pociąg, to autobus szkolny może ruszyć – musi przejechać przez tory bez zmiany biegu. Pojazdy, które stoją za autobusem szkolnym na przejazdach kolejowych nie powinny przejeżdżać przez tory dopóki autobus szkolny całkiem nie przejedzie, oraz dopóki nie ma wystarczająco miejsca za autobusem szkolnym na ten pojazd po drugiej stronie torów. Należy na to zwracać uwagę zwłaszcza tam gdzie skrzyżowania dróg są tuż za przejazdem kolejowym.

W strefach szkolnych w czasie, gdy uczniowie są w szkole, prędkość samochodu / pojazdu nie powinna wynosić więcej niż 20 mil na godzinę (32 km na godzinę). Kierowcy zatrzymani za nadmierną prędkość w strefie szkolnej także muszą stawić się w sądzie oraz zapłacić minimum kary $150.

Stanowa policja w Illinois („Illinois State Police”) podkreśla, że prawa te zostały wprowadzone w celu ochrony naszego najcenniejszego zasobu, naszych dzieci.
Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukalo

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

 
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location