----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zawieszenie prawa jazdy

Zawieszenie prawa jazdy to element cywilny DUI. W przypadku przesłuchania o zawieszeniu prawa jazdy, prokurator nie musi udowodnić, że oskarżony jest winny poza wszelką wątpliwość.

Obciążenie spoczywa na oskarżonym, aby zwyciężyć przesłuchanie o zawieszeniu prawa jazdy.

Przesłuchania o zawieszenie prawa jazdy („Hearing on Statutory Summary Suspension”) są ograniczone do kilku kwestii, które są określone przez statut (625 ILCS 5 / 11-501.1). Wina oskarżonego tak naprawdę nie wchodzi w grę w tym przesłuchaniu.

Podczas przesłuchania można na przykład wykorzystać następujące kwestie:

• Czy policjant miał uzasadnione podstawy do zatrzymania samochodu lub do aresztowania jego kierowcy?

• Czy policjant przeczytał ostrzeżenia dla kierowców („Warnings to Motorist”)?

• Czy policjant dał aresztowanemu zawiadomienie o zawieszeniu prawa jazdy („Notice of Statutory Summary Suspension”)?

• Czy aresztowany poddał się badaniom, które wykazały stężenie alkoholu powyżej 0.8 promila (BAC > .08)?

• Czy aresztowany odmówił poddania się badaniom chemicznym, sprawdzających stężenie alkoholu?

• Czy aresztowany prowadził lub miał fizyczną kontrolę nad samochodem?

• Czy aresztowany był na publicznej jezdni?

Czy można zakończyć sprawę karną o DUI po pierwszym stawieniu się w sadzie?

W powiecie Cook w pierwszej kolejności oskarżony musi podjąć się ewaluacji, która jest przeprowadzona przez „Central States Institute” („CSI”). CSI zatrudnia jednego polskojęzycznego pracownika, który przyjmuje tylko w placówce w Chicago, w downtown. Na ewaluację w „Central States Institute” oskarżony musi być umówiony oraz potrzebne są dokumenty od sekretarza stanu (spotkanie to będzie trwało kilka godzin).

Zazwyczaj powyższa ewaluacja jest przeprowadzona po pierwszym przesłuchaniu sądowym.

Dowody – np. raporty oraz wideo – są najwcześniej dostępne do wglądu u prokuratury w pierwszą wyznaczoną datę sadową. Prokuratura może nie mieć wystarczająco dowodów, aby udowodnić winę.

Mniejsze jest prawdopodobieństwo korzystnego rezultatu, gdy adwokat nie ma możliwości zapoznać się z dowodami lub porozmawiać z przełożonymi prokuratora.

Przy pierwszym DUI oskarżony może uważać,że poprosi o nadzór („Supervision”) i będzie miał dalsze daty sądowe "z głowy" – nie zawsze jest to najbardziej korzystny wybór, ponieważ nadzór taki można dostać tylko raz w stanie Illinois za DUI i zostaje on na zawsze na rekordzie.

Co dokładnie oznacza nadzór za DUI?

Wiele razy się słyszy, że nadzór za DUI może być wymazany, jest to jednak błędne myślenie, ponieważ w rzeczywistości nadzór za DUI na zawsze pozostanie na rekordzie oraz może uniemożliwić wstęp do Kanady zarówno kierowcom jak i pasażerom. Nadzór nie oznacza wyroku skazującego za winę, więc jeżeli zostanie zakończony bez problemu, to oskarżonemu nie zostanie odebrane prawo jazdy. Na dodatek nadzór może poczynić się do częstego zatrzymywania przez patrol policyjny.

Policjantom taka osoba, która znajduje się pod nadzorem, może wydawać się kierowcą, który nałogowo jeździ pod wpływem alkoholu, oraz może być podejrzany o wtórne DUI. Policjant zatrzymując takiego kierowcę za jakiekolwiek przekroczenie drogowe, ponieważ podejrzewa takiego kierowcę o jazdę pod wpływem alkoholu lub innych substancji.

Pierwsze wykroczenie DUI

Kary za pierwsze wykroczenie DUI mogą być zróżnicowane. Może grozić do 12 miesięcy w więzieniu. Oskarżony może także zostać ukarany karą grzywny do wysokości $2,500.00 – dodatkowe kary grzywny będą naliczone, jeżeli BAC wykazało powyżej 0.16 promila lub jeżeli w samochodzie znajdowało się dziecko w momencie zatrzymania kierowcy za DUI. Jeżeli jest wyrok winny, prawo jazdy zostanie odebrane na minimum rok, rejestracja pojazdu zostanie również zawieszona i kierowca będzie musiał poddać się terapii lub wykonać prace społeczne w ramach wyroku. Te kary są bardzo poważne i mogą znacznie utrudnić czynności codzienne, w tym możliwość chodzenia do szkoły lub pracy.

Nieletni kierowca zatrzymany za DUI

Jeśli kierowca jest nieletni i został zatrzymany za DUI, może stracić prawo jazdy na co najmniej 2 lata – przy pierwszym wykroczeniu; ten okres będzie dłuższy przy kolejnych wykroczeniach. Jakakolwiek ilość alkoholu wykryta u nieletniego kierowcy zatrzymanego za wykroczenie drogowe, spowoduje zawieszenie prawa jazdy lub zezwolenia („Learner's Permit”).

Po pierwszym zatrzymaniu za wykroczenie drogowe, jeżeli zostanie wykryty alkohol u nieletniego kierowcy, spowoduje to automatyczne zawieszenie prawa jazdy na 3 miesiące; odmowa oddania się badaniu na obecność alkoholu spowoduje automatyczne zawieszenie prawa jazdy na 6 miesięcy.

W przypadku drugiego wykroczenia prawo jazdy jest zawieszone automatycznie na 12 miesięcy, jeżeli kierowca podda się badaniu na obecność alkoholu, a na 24 miesiące jeżeli odmówi badania. Kierowcy poniżej 18-tego roku życia będą przymusowo musieli ukończyć defensywny kurs jazdy oraz zdawać od nowa egzamin na prawo jazdy.

Skazanie za jazdę pod wpływem alkoholu staje się częścią trwałego rekordu, które może wpłynąć na przyszłe zatrudnienie w pracy lub możliwości edukacyjne.

Kary w przypadku wtórnych wykroczeń DUI

Drugie wykroczenie DUI może spowodować, że prawo jazdy zostanie odebrane i rejestracja pojazdu będzie zawieszona. Kierowca może spędzić minimum 5 dni w więzieniu lub dostać 240 godzin prac społecznych. Trzecie wykroczenie DUI wiąże się z ryzykiem 3 do 7 lat pozbawienia wolności; prawo jazdy zostanie odebrane na okres dziesięciu lat. Szóste wykroczenie niesie ze sobą karę pozbawienia wolności od 6 do 30 lat oraz dożywotne odebranie prawa jazdy. Posiadanie dziecka w samochodzie przy trzecim (lub kolejnym) wykroczeniu DUI spowoduje grzywnę w wysokości co najmniej $25,000.

Pytania oraz odpowiedzi nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie karnej, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Odwiedź naszą kancelarię prawną www.facebook.com/BrukaloLaw

Katarzyna Brukalo
Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location