----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Kilka ogólnych uwag o oskarżeniu za jazdę w stanie nietrzeźwym - DUI

Prawie każdy areszt za DUI w Stanie Illinois składa się z dwóch elementów: oskarżenia karnego (oskarżenie za DUI oraz inne mandaty otrzymane) oraz zawieszenia prawa jazdy. W przypadku oskarżenia karnego, oskarżony jest niewinny dopóki nie zostanie udowodniona wina oskarżonego lub dopóki oskarżony nie przyzna się do winy; oskarżenie nie pojawia się na rekordzie aresztowanego dopóki nie zakończy się sprawa oraz jest udowodniona wina lub aresztowany przyzna się do winy.

Procedura zawieszenia prawa jazdy różni się od procedury sprawy karnej DUI. Zawieszenie następuje automatycznie 46 dni po areszcie. Jednakże oskarżony ma prawo do przesłuchania, w którym można wytoczyć argumenty przeciwko zawieszeniu; jest pewien okres czasu, w którym można złożyć petycję. Adwokat może złożyć petycję z prośbą o takie przesłuchanie, co będzie korzystne dla oskarżonego.

Jeżeli jest to pierwszy przypadek DUI oskarżonego i jest przed przesłuchaniem sprzeciwiającym się zawieszeniu, lub jeżeli nie zwyciężył w takim przesłuchaniu, to może nadal prowadzić samochód, jeżeli kwalifikuje się do wprowadzenia alkomatu (urządzenia BAIID) w samochodzie. Wtedy może prowadzić podczas zawieszenia tylko ten samochód, w którym został zamontowany alkomat. Montaż alkomatu wiąże się z ograniczonym pozwoleniem na jazdę z alkomatem od Sekretarza Stanu Illinois, za które należy zapłacić z góry w całości za okres, w jakim oskarżony będzie jeździł z alkomatem. Jeżeli ma się alkomat, to należy do niego ‘dmuchać’ za każdym razem, kiedy się zapala samochód, oraz nawet podczas jazdy, gdy alkomat tego wymaga. Urządzenia BAIID są dalekie od doskonałości – może zarejestrować alkohol w wydychanym powietrzu na przykład, po myciu zębów oraz po tym, jak się żuje niektóre rodzaje gumy do żucia. Polecane jest zapisywanie notatek w samochodzie, kiedy alkomat niewłaściwie zarejestruje poziom alkoholu.

Czy można nadal prowadzić samochód po areszcie za DUI?

Jeżeli prawo jazdy było ważne w dniu aresztu, nadal można prowadzić samochód przez 46 dni po areszcie. Ale o północy 46-go dnia prawo jazdy zostanie automatycznie zawieszone.

Podczas aresztu, nawet jeżeli policjant odebrał fizyczne prawo jazdy aresztowanemu, nadal aresztowany może prowadzić samochód bez fizycznego prawa jazdy przez te 46 dni. Policjant powinien dać aresztowanemu kartkę z powiadomieniem o zawieszeniu prawa jazdy („Notice of Statutory Summary Suspension”). Na odwrotnej stronie tej kartki znajduje się potwierdzenie jazdy („receipt to drive”), gdzie powinna być wpisana informacja z prawa jazdy aresztowanego. Ta kartka funkcjonuje w zamian za prawo jazdy podczas tych 46 dni.

Czy aresztowany powinien się skontaktować się z adwokatem jak najszybciej po areszcie?

Jest to błędne myślenie, że nic nie można zrobić aż do pierwszej wyznaczonej daty sądowej. Jak wspomniałam powyżej, zawieszenie prawa jazdy nastąpi automatycznie o północy w 46 dniu po aresztowaniu. Adwokat nie jest w stanie przedłużyć tych 46 dni, aczkolwiek istnieje szansa, by zapobiec w niektórych przypadkach, zawieszeniu prawa jazdy. Większość z tych przesłuchań odbywa się podczas pierwszej wyznaczonej daty sądowej lub w późniejszym wyznaczonym terminie sądowym, który odbywa się często po rozpoczęciu zawieszenia. Po areszcie należy zatrudnić jak najszybciej adwokata, aby być w stanie postarać się o termin przesłuchania zanim zacznie się zawieszenie.

Mogą istnieć także kluczowe dowody, o które adwokat oskarżonego musi wystąpić jak najszybciej – na przykład nagrania wideo, które mogą zostać zniszczone, jeśli nie wystąpi się o ich kopie w ciągu kilku dni.

Stawienie się w sądzie po areszcie DUI

W stanie Illinois oskarżony musi stawić się na każdą wyznaczoną datę sądowa, chyba że sędzia / sędzina wydaje specjalnie pozwolenie na to, że oskarżony nie musi się stawić. Takie pozwolenie jest wydawane w bardzo nielicznych okolicznościach. Ponadto trzeba uzyskać zgodę sędziego / sędziny na opuszczenie stanu Illinois po areszcie i gdy sprawa DUI się toczy.

Pierwsza wyznaczona data sądowa jest ustalona przez policjanta i jest notowana na mandacie / mandatach, które zostały wypisane aresztowanemu; znajduje się także na kuponie obligacji aresztowanego. Wszyscy policjanci mają harmonogram „dat kluczowych”, w których pojawiają się w sądzie, co kilka tygodni każdego roku. Sprawa aresztowanego zostanie ustawiona na kluczową datę, kiedy policjant zatrzymujący lub aresztujący ma być w sądzie. Zazwyczaj dodatkowe wyznaczone daty sądowe będą również ustawione według harmonogramu kluczowych dat stawienia się policjantów do sadu.

Należy przyjąć, że będzie co najmniej kilka terminów sądowych, na które oskarżony musi się stawić. Ogólnie, jeżeli w planie jest proces, oskarżony powinien planować minimum 3 lub 4 terminy, kiedy będzie się musiał stawić do sądu. Każda sprawa jest inna i ma swoje specyficzne fakty; w niektórych przypadkach sprawa może nawet trwać dłużej niż rok.

Ponieważ automatyczne zawieszenie ma miejsce 46 dni po areszcie za DUI, należy walczyć w pierwszej kolejności, przeciwko zawieszeniu. Po tym można przejść do walki przeciwko oskarżeniu za DUI oraz innym wydanym mandatom w sprawie karnej.

Pytania oraz odpowiedzi nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie karnej, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Katarzyna Brukalo

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location