----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Coraz więcej osób, które popadają w konflikt z innymi, zwraca się w stronę alternatywnych metod rozwiązania sporów („Alternative Dispute Resolution” lub „ADR”). Alternatywne metody rozwiązania sporów zapewniają opcje inne niż postępowanie sądowe, aby strony współpracowały ze sobą w celu rozwiązania sporów. Alternatywne metody rozwiązania sporów mogą być wykorzystane przed, w trakcie, lub po wniesieniu pozwu w sprawie sądowej. Alternatywne metody rozwiązania sporów zwykle zapewniają oszczędności pod względem czasu i pieniędzy – biorąc pod uwagę czas oraz koszt postępowania sądowego. Zazwyczaj alternatywne metody rozwiązania sporów wymagają pewnego poziomu współpracy stron; pozwalają na możliwość rozwiązania sporów w bardziej wydajny sposób.

Alternatywne metody rozwiązania sporów występują w trzech formach - konferencje ugodowe („settlement conferences”), mediacje („mediation”), oraz arbitraż („arbitration”). Więcej niż jedna forma może być wykorzystana do rozwiązywania sporów między stronami.

Konferencje ugodowe („settlement conferences”) stanowią najbardziej podstawową formę alternatywnych metod rozwiązania sporów. Sędziowie mogą przewodniczyć nad konferencją ugodową w sprawach toczących się przed sądem. Konferencja ugodowa może się odbyć bez toczącego się procesu sądowego; potrzebne są tylko strony, które spotkają się w celu omówienia różnic. Po pierwsze, strony muszą uznać, że są w sprzeczności. Po drugie, strony muszą być gotowe wysłuchać przeciwnej strony, szanować stanowisko przeciwnej strony, nawet jeśli nie zgadzają się z nim, i pracować nad rozwiązaniem sporów.

Konferencje ugodowe mogą być bardzo nieformalne lub bardzo skomplikowane. Strony spotykają się w celu omówienia wszystkich lub niektórych sporów, i starają się osiągnąć porozumienie w sprawie rozwiązania tych sporów. Jeżeli strony biorące udział w konferencji ugodowej nie zrobią tego w dobrej wierze, to konferencja nie będzie skuteczna.

Mediacja („mediation”) jest to inny rodzaj konferencji ugodowej. Mediacja to konferencja z udziałem strony trzeciej - mediatora („mediator”) - współpracującą ze stronami, aby pomóc im w rozwiązaniu sporów. Niektóre mediacje są wymagane przez wcześniejsze porozumienie stron lub przez zasady prawne w niektórych rodzajach spraw. Mediatorzy ułatwiają dyskusję między stronami z nadzieją na zebranie ich razem w celu osiągnięcia rezolucji. Aby osiągnąć porozumienie, strony musza się naprawdę zgodzić. Jedynym minusem może być koszt mediatora. Ogólnie rzecz biorąc, każdy taki koszt jest znacznie mniejszy niż koszt postępowania sądowego.

W pewnych sytuacjach strony mogą być zobowiązane do mediacji. Nawet w takich sytuacjach nie można wymusić porozumienia. Sprawy dotyczące prawa rodzinnego mające do czynienia z dziećmi niepełnoletnimi zazwyczaj wymagają mediacji. Inne postępowania sądowe mogą również wymagać mediacji, szczególnie w przypadku skomplikowanych sporów. Poza systemem sądowym niektóre organizacje mogą również wymagać mediacji w sporach. Zazwyczaj organizacje te obejmują członkostwa, takie jak giełdy lub giełdy finansowe, w których członkowie są zachęcani do rozwiązywania problemów poza sądem.

Arbitraż („arbitration”) jest kolejną formą alternatywnych metod rozwiązania sporów. Zazwyczaj arbitraż obejmuje pewien poziom wiążącej uchwały. Podobnie jak w innych sytuacjach, strony mogą dobrowolnie podejść do arbitrażu. Arbitraż zazwyczaj jest bardziej podobny do procesu sądowego, gdzie od jednej do trzech osób, działających jako sędziowie, ostatecznie decyduje, która ze stron wygrywa.

Podobnie jak w przypadku innych form alternatywnych metod rozwiązania sporów, korzyści wynikające z arbitrażu polegają na braku zaangażowania systemu sądowego w celu rozstrzygnięcia sporu. Często arbitraż jest szybszy i bardziej opłacalny. Lecz w ostatnich latach powstały bardzo rozbudowane organizacje arbitrażowe, które mogą być tak kosztowne, jak prowadzenie spraw sądowych.

Często, gdy umowy zostają podpisane przez firmy lub przez konsumentów, klauzula arbitrażowa („arbitration clause”) jest zawarta w umowie. Zgadzając się na warunki, w formie papierowej lub przez Internet, ludzie powinni uważać, w jakim stopniu arbitraż może być wymagany w przypadku sporu. W przypadku klauzuli arbitrażowej, kiedy dojdzie do sporu, strony mogą być zobowiązane do korzystania z arbitrażu, oraz mogą mieć zabronione wprowadzenie sprawy do systemu sądowego. Wiele większych organizacji preferuje arbitraż jako sposób kontrolowania miejsca rozstrzygania sporu oraz warunków postępowania.

Każda forma alternatywnych metod rozwiązania sporów może przynosić korzyści, ale może być również wykorzystywana przez niektórych do kontrolowania sytuacji. Alternatywne metody rozwiązania sporów są dostępne, aby pomoc stronom rozwiązać spory. Kiedy jednak zostanie osiągnięte porozumienie, należy to porozumienie spisać. Osobom oraz firmom zaleca się zasięgnięcie porady prawnej przed zaangażowaniem się w alternatywne metody rozwiązania sporów oraz kiedy należy spisać porozumienie stron. 

Powyższe informacje nie powinny być traktowane jako porady prawne w jakiejkolwiek istniejącej sprawie, oraz nie powinny być traktowane jako tworzenie formalnej relacji adwokat-klient.

Brukalo Law, P.C.
Tel. 312-450-3630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.BrukaloLaw.com
Dwie lokalizacje – Chicago (Downtown) i Park Ridge

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location