----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Czasami rodzice wysyłają swoje dziecko do kindergarten w stosunkowo zaawansowanym wieku 6 lat, ponieważ mają nadzieję, że ich dzieci będą miały sportową lub akademicką przewagę nad młodszymi kolegami z klasy. Czasem celem jest po prostu danie dziecku, które rozwija się nieco wolniej, szansy na nadrobienie zaległości.

Teraz ta popularna praktyka może zostać zakazana w naszym stanie, a ustawodawcy rozważają projekt ustawy, w myśl której dzieci musiałyby rozpocząć kindergarten w wieku 5 lat zamiast 6. Zaproponowane prawo wymagałoby, aby dzieci, które skończą 5 lat przed lub w dniu 31 maja, musiały w tym samym roku rozpocząć kindergarten, ale w dalszym ciągu pozwoli rodzicom dzieci urodzonych w miesiącach letnich, na poczekanie kolejnego roku z rozpoczęciem tego etapu edukacji.

Zwolennicy twierdzą, że ustawa pomogłaby mniej uprzywilejowanym dzieciom zapewniając wczesny dostęp do edukacji.

„Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż pierwsze lata życia mają kluczowe znaczenie dla rozwoju społecznego, emocjonalnego i poznawczego” – powiedział republikanin Kam Buckner, sponsor ustawy. „Ma to na celu zlikwidowanie luki w osiągnięciach dzieci, która ostatecznie przekłada się niestety na późniejsze luki w zarobkach i jakości życia, oraz, zbyt często, w przewidywanej długości życia”.

Jednak przeciwnicy tego pomysłu, w tym rodzice, którzy w ostatnich dniach zamieszczali swoje obawy na stronie Facebook, twierdzą, że opóźnienie w rozpoczęciu edukacji może pomóc dzieciom, które rozwijają się wolniej niż ich rówieśnicy.

„To powinien być wybór rodzica, a stan nie powinien tego wymagać prawnie” – powiedziała Alexandra Eidenberg, założycielka organizacji lobbystycznej w Chicago, działającej na rzecz praw kobiet i dzieci – We Will, oraz matka czwórki dzieci, w tym pięcioletnich bliźniaków, które uczęszczają do szkoły Romona Elementary w miejscowości Wilmette.

Eidenberg twierdzi, że członkowie jej grupy są zdecydowanie przeciwni ustawie, która, jeśli zostanie przyjęta, wejdzie w życie w roku szkolnym 2020-2021.

Thomas Dee, profesor edukacji na Standord University, powiedział, że propozycja ustawy pojawia się w momencie, kiedy trendem jest wysyłanie dzieci do szkoły później, nie wcześniej. Podczas gdy literatura dotycząca tego tematu przedstawia różne stanowiska w tej kwestii, istnieje potencjalna korzyść dla niektórych dzieci, zwłaszcza chłopców oraz tych, które są mniej dojrzale i mniej zdolne do samokontroli.

„Jestem zaniepokojony ogólnokrajowym naciskiem, aby wszystkie pięciolatki znalazły się w kidnergarten” – powiedział. „Dla niektórych dzieci może to być korzystne, zwłaszcza jeśli nie znajdują się w odpowiednim dla ich rozwoju środowisku, ale w przypadku innych może to być po prostu szkodliwe”.

Badanie z 2017 roku opublikowane w czasopiśmie Education Next, wykazało, że wcześniejsze rozpoczęcie edukacji oferuje krótkoterminową przewagę, która z czasem maleje. Badanie z 1997 roku, którego współautorem jest pediatra Robert S. Byrd, wykazało, iż nastolatki, które były starsze niż ich koledzy z klasy, ponieważ później rozpoczęły szkołę, w rzeczywistości częściej miały problemy z zachowaniem, niż dzieci, które rozpoczęły naukę w przyjętym terminie. Jednak głośne badanie z 2015 roku, którego współautorem był Dee, wykazało, iż dzieci, które później rozpoczęły kindergarten, wykazały niższy poziom nieuwagi i nadpobudliwości – i nadal wykazywały korzyści w wieku 11 lat.

Kolejnym zastrzeżeniem związanym z ustawą, wyrażonym przez komentatorów na forum dla rodziców z przedmieść na portalu Facebook było to, że przenosi ona datę urodzin na 31 maja z 1 września, co może oznaczać, że pięciolatki urodzone w lecie, będą musiały czekać do szóstego roku życia przed rozpoczęciem kindergarten.

Ale Buckner twierdzi, że intencją ustawy jest umożliwienie rodzicom dzieci urodzonych w lecie dokonanie wyboru, czy wysłać dzieci do kindergarten w wieku 5 lat, czy też opóźnić to o kolejny rok. Powiedział, że projekt ustawy może wymagać poprawek formy, aby była ona bardziej przejrzysta.

Jeśli chodzi o rodziców, którzy twierdzą, iż nowa ustawa zmniejszy ich możliwość dokonywania wyborów edukacyjnych dla swoich dzieci, Bucker powiedział, że szanuje ich opozycję.

„Ludzie dopiero zaczynają na ten temat rozmawiać” – powiedział na temat ustawy. „I cieszę się, że takie konwersacje mają miejsce”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location