----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Po czterech latach stanowisko gubernatora opuścił republikanin i powrócił demokrata. J.B. Pritzker w poniedziałek został zaprzysiężony na 43. gubernatora Illinois. Z urzędu odszedł po jednej kadencji pokonany w listopadowych wyborach republikanin Bruce Rauner.

“Od 200 lat Illinois znajduje się dumnie w samym sercu naszej Republiki jako miejsce, w którym ludzie mają największą nadzieję i jasną wizję przyszłości. To tutaj Lincoln znalazł siłę, by zjednoczy walczący naród. To tutaj przybył Obama, by rozpocząć swoją misję tworzenia historii. To tutaj po raz pierwszy ratyfikowano 13. i 19. poprawkę do konstytucji Stanów Zjednoczonych, kończące niewolnictwo i gwarantując kobietom prawo do głosowania” - mówił Pritzker w swoim inauguracyjnym przemówieniu podczas ceremonii w Bank of Springfield Center w stolicy naszego stanu.

“200-letnie Illinois jest wciąż młodą obietnicą. W 2019 r. musimy wejść w nowe stulecie odpowiedzialnie z nadzieją, że możemy coś zmieni. (…) Nie, nie wszystko jest zepsute” - podkreślał nowy demokratyczny gubernator.

Pritzker, polityczny nowicjusz, wzywał ustawodawców z obu partii do współpracy ponad politycznymi podziałami.

“Więc dzisiaj, przy wszystkich wyzwaniach stojących przed Illinois, demokraci i republikanie muszą ze sobą współpracowa, bo musimy zacząć od naszych najbardziej podstawowych obowiązków. Zaproponujemy, przedyskutujemy i uchwalimy zrównoważony budżet w tym roku. To nie będzie łatwe, ale spójrzmy na to wyzwanie z uczciwością. Nasze zobowiązania jako stanu przekraczają nasze zasoby. Nasza sytuacja fiskalna jest obecnie wyzwaniem. Rozwiązanie wymaga zbiorowego zaangażowania w podejmowanie trudnych wyborów” - apelował gubernator.

"Obecny system podatkowy jest po prostu niezrównoważony" - dodawał. "Inni okłamywali was w tej sprawie. Nie zamierzam tego robi. Przyszłość Illinois zależy od uchwalenia sprawiedliwego systemu podatkowego”.

W czasie kampanii Pritzker deklarował walkę o opiekę zdrowotną dostępną dla wszystkich, darmową wczesną edukację i pomoc dla dzieci z ubogich rodzin.

Demokrata opowiadał się za legalizacją marihuany w Illinois która może wygenerowa rocznie szacunkowo od $350 do $700 milionów wpływów z podatków. Przekonywał również, że zmiana ta zwiększy bezpieczeństwo osób, które używają narkotyków i poprawi kwestie sprawiedliwości rasowej.

Pritzker jest przeciwnikiem ostrej imigracyjnej polityki prezydenta Donalda Trumpa. Sam opowiada się za reformą imigracyjną i popiera miasta sanktuaria.

Juliana Stratton została zaprzysiężona na wicegubernatora Illinois. Podczas poniedziałkowej ceremonii zaprzysiężono także na kolejną kadencję na stanowisku rewidenta Illinois Susanę Medozę, która jest obecnie kandydatką na burmistrza Chicago, a także Kwame Raoula na nowego prokuratora generalnego stanu Illinois, z kolei sekretarz stanu Jesse White rozpoczął swoją szóstą kadencję, a zaprzysiężony także w poniedziałek stanowy skarbnik Mike Frerichs - drugą. 

Wszyscy są demokratami. Partia ta kontroluje także stanową Izbę Reprezentantów i Senat, co daje Pritzkerowi łatwiejszą możliwość przeforsowania jego projektów. 

"Wygraliśmy w wielkim stylu, nie tylko w moim wyścigu, ale w całym stanie" - powiedział Pritzker w wywiadzie udzielonym w zeszłym tygodniu dziennikowi "Chicago Tribune". "Dlatego uważam, że demokraci mają wspólne stanowisko w wielu sprawach". 

Najbogatszy gubernator J.B. Pritzker, miliarder, pochodzący z rodziny, do której należy sie hoteli Hyatt, zainwestował więcej własnych pieniędzy w kampanię wyborczą niż jakikolwiek inny samofinansujący się kandydat na gubernatora w historii USA. Jego własny wkład finansowy w kampanię osiągnął rekordową sumę $171 mln. Gubernator Rauner przeznaczył na ten cel z własnego majątku prawie $80 mln.

Po zaprzysiężeniu Pritzker stał się najbogatszym gubernatorem w Stanach Zjednoczonych, wyprzedzając dotychczasowego lidera Williama Haslama ze stanu Tennessee, którego majątek magazyn Forbes oszacował na $1.8 mld. J.B. Pritzker ma na swoich kontach $3.2 mld i w ubiegłorocznym zestawieniu 400 najbogatszych Amerykanów znalazł się na 251. miejscu. Dodatkowo został wyróżniony przez Forbesa za za inwestycje, które mają pozytywny wpływ na środowisko.

Wiele informacji o jego osobistych finansach pozostaje jednak tajemnicą. Dziennik “Chicago Tribune” odkrył”, że inwestycje offshore Pritzkera są bardziej rozległe niż wcześniej przypuszczano, a pieniądze są ulokowane na co najmniej 12 funduszach inwestycyjnych na Kajmanach.

Odpowiadając na zarzuty, że jego bogactwo czyni go podobnym kandydatem do prezydenta Donalda Trumpa i gubernatora Bruce’a Raunera, Pritzker stwierdził, że różnica polega na tym, że "Trump i Rauner próbują zniszczy wiele rzeczy, o które on całe życie walczy”.

Dodał, że jego pradziadek był biedny, kiedy wyemigrował do Chicago i otrzymał pomoc od agencji pomocy społecznej oraz systemu szkół publicznych.

Ojciec gubernatora, Donald Pritzker pod koniec lat 50. ubiegłego wieku przeniósł się do Kalifornii, by nadzorowa trzy małe hotele i budowa nowe. Tak narodziła się korporacja Hyatt Hotels Corp., która do dzisiaj przynosi fortunę J.B. Pritzkerowi i jego rodzeństwu.

Jego ojciec był przewodniczącym komitetu finansowego Edmunda Muskiego, który przegrał wybory prezydenckie w 1972 roku. Jego matka, Susan, była działaczką partii demokratycznej w Kalifornii. Politycy byli stałymi gośćmi w ich dziennym rodzinnym domu. W biurze jego ojca nakręcono sceny do satyry politycznej “The Candidate” w roli głównej z Robertem Redfordem.

W 1972 roku Donald Pritzker zmarł na atak serca podczas gry w tenisa. Miał 39 lat. Tragiczna śmierć męża przyczyniła się do alkoholizmu Susany Pritzker, która dziesięć lat później zginęła w wypadku drogowym. Po śmierci matki w Kalifornii J.B. Priztker wraz z rodzeństwem trafił pod opiekę rodziny w Chicago.

W czasie studiów na Georgetown University, J.B. Pritzker był na pół etatu zatrudniony w biurze demokratycznego kongresmena z Kalifornii, Toma Lantosa, który przeżył Holocaust. Pritzker pomagał przy kampanii byłego gubernatora Karoliny Północnej Terry'ego Sanforda w wyborach do Senatu, kiedy studiował na Duke University. W 1988 r. pracował przy kampanii demokratycznego senatora Alana Dixona z Illinois.

W Waszyngtonie Pritzker poznał i poślubił Mary Kathryn Muenster, która zajmowała się kampanią demokratycznego senatora Toma Daschle'a z Dakoty Południowej. Pierwsza rodzina Illinois ma dwójkę dzieci: 16-letnią córkę Teddi i 14-letniego syna Donny’ego.

Pritzker w 1993 r. ukończył studia prawnicze na Northwestern University. Jest patronem Wydziału Prawa po tym jak przeznaczył na uczelnię $100 milionów w 2015 roku.

Sam nie zajął się karierą prawnika, a zaczął inwestowa w private equity. Pięć lat później, w wieku 32 lat, J.B. Pritzker wystartował w wyborach do Kongresu USA na miejsce Sida Yatesa. Podczas kampanii w liberalnym dystrykcie obejmującym North Shore opowiadał się za wprowadzeniem zakazu broni i proponował całodobową opiekę nad dziećmi pracujących rodziców.

W wyborach w 1998 r. był trzeci z 20-procentowym poparciem. Przegrał z Jan Schakowsky, która do dzisiaj zajmuje to miejsce w Kongresie. Pritzkera wspierał wtedy były radny z 33. okręgu Richard Mell, teść przyszłego byłego gubernatora Rod Blagojevicha. Dwa lata wcześniej Pritzker pomógł Blagojevichowi wygrać wybory do Kongresu. W czasie kampanii musiał zmierzy się z krytyką związaną ze znajomością z byłym gubernatorem odsiadującym obecnie wyrok za korupcję.

Pod koniec 2008 roku ówczesny gubernator Rod Blagojevich i J.B. Pritzker odbyli rozmowę telefoniczną, która została nagrana przez FBI w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego korupcji politycznej. Dziennik “Chicago Tribune” opublikował nagrania. Blagojevich i Pritzker omawiali możliwych kandydatów do Senatu USA, na miejsce zwolnione przez ówczesnego prezydenta-elekta Baracka Obamę. Pritzker sugerował, by Blagojevich wyznaczył sekretarza stanu Illinois Jesse’go White’a. Gubernator Rauner wykorzystał fragmenty innych rozmów uzyskanych przez “Chicago Tribune” w swoich spotach wyborczych atakujących Pritzkera.

Gubernator Rauner wykorzystał do ataku na demokratę także raport Inspektora Generalnego powiatu Cook Patricka Blancharda w sprawie ulgi podatkowej od nieruchomości przyznanej J.B. Pritzkerowi.

Dochodzenie wykazało, że w 2015 roku żona miliardera, M.K. Pritzker, kazała usunąć z rezydencji na North Astor Street w dzielnicy Gold Coast pięć toalet, dzięki czemu dom został uznany przez biuro asesora powiatu Cook za nienadający się do zamieszkania. Po obniżeniu jego wartości Pritzker dostał ulgę podatkową. Miliarder po ujawnieniu raportu spłacił ulgę w wysokości $330,000, jednocześnie zapewniał, że w całej sprawie nie doszło do złamania prawa.

Prtizkerowie zamieszkają w Springfield Gubernator Pritzker jeszcze przed zaprzysiężenie zapowiadał, że przeprowadzi się z Chicago do w rezydencji gubernatora w Springfield.

“Oczywiście, moje dzieci będą chodzi do szkoły w Chicago, więc będę dużo dojeżdżał, moja żona również będzie dużo dojeżdża - nawet trochę moje dzieci” - powiedział w wywiadzie z dziennikiem “Chicago Tribune”.

 "Myślałem, że to nieuczciwe, aby przenosi ich ze szkół” - tłumaczył, odnosząc się do jego 16-letniej córki Teddi i 14-letniego syna Donny’ego. "Jedno jest w szkole średniej, a drugie idzie do szkoły średniej. Cieszymy się, że będziemy mieszka w Springfield i spędza czas w centralnym i południowym Illinois” - mówił 43. gubernator Illinois.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location