----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Amerykańskie obywatelstwo bywa przyjmowane dla wygody albo w dowód patriotyzmu. Rzadko kto jednak podejmuje się naturalizacji z powodów finansowych. Powodem jest fakt, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że brak obywatelstwa może ich drogo kosztować.

Wszyscy znamy podstawowe korzyści wynikające z przyjęcia obywatelstwa. Wiemy, że obywatel może głosować, wyjeżdżać za granicę na nieograniczony czas, podjąć każdą pracę, szybciej sponsorować rodzinę, że w zasadzie nie jest zagrożony deportacją. Oto finansowe korzyści wynikające z naturalizacji.

Ile emerytury straci

nieobywatel - emeryt

Emerytury zakładowe nie rozróżniają między obywatelami i nieobywatelami. Inaczej jest z emeryturami czy rentami Social Security.

Obywatele Stanów Zjednoczonych mogą pobierać czeki Social Security za granicą niezależnie od tego, jak długo tam pozostaną. Czeki nie mogą być tylko wysyłane do Albanii, Północnej Korei, Kuby, Kambodży i Wietnamu i byłych republik Związku Radzieckiego. Jeżeli jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych, świadczenia Social Security mogą być wstrzymane na czas twego pobytu w jednym z tych krajów i wypłacone po twoim powrocie. Jeżeli jesteś stałym rezydentem Stanów Zjednoczonych, nie otrzymasz świadczeń Social Security za czas twego pobytu w tych krajach, mimo że spełniasz wszystkie inne wymagania.

Stali rezydenci: Nie będąc obywatelem USA, ale będąc obywatelem Polski (czy wielu innych krajów, z którymi Stany mają stosowne umowy) możesz również otrzymywać czeki Social Security w Polsce (jakkolwiek pomniejszone), jeżeli to TY jesteś emerytem (rencistą). Jeżeli pobierasz Social Security na czyjeś konto, to świadczenia Social Security możesz stracić (patrz poniżej).

Uwaga: Jeżeli nieobywatel zgłosi wyjazd do Polski, to Urząd Social Security zacznie mu potrącać 25.5% stałego podatku (flat tax, ściślej mówiąc - 30% od 85% świadczeń, co daje 25.5%). Potrącenie to bywa przedmiotem międzynarodowych umów USA z poszczególnymi krajami. 25.5-procentowego podatku nie otrzymamy z powrotem, nawet jeżeli rozliczymy się z podatków w Stanach Zjednoczonych.

Wniosek: Nieobywatel-emeryt straci 25.5% swojej emerytury Social Security, jeżeli wróci do Polski. To powinno stanowić dodatkowy powód do przyjęcia amerykańskiego obywatelstwa.

Ile świadczeń traci

rodzina emeryta

Jeżeli pobierasz świadczenia na konto małżonka jako małżonek, były małżonek czy wdowa/wdowiec i planujesz wrócić do Polski, to dobrze się zastanów.

Obywatele mogą dostawać świadczenia rodzinne czy wdowie bez przeszkód niezależnie od tego, czy mieszkają w Stanach czy za granicą.

Nieobywatele otrzymujący świadczenia na czyjeś konto (małżonka, rodzica, byłego małżonka czy zmarłego małżonka) mogą w Polsce pobierać świadczenia tylko przez pół roku. Po 6 miesiącach ich renta zostanie wstrzymana. Będą musieli przyjechać do USA na okres pełnego miesiąca kalendarzowego, aby po wyjeździe poza USA ponownie przysługiwały im świadczenia.

Istnieje jeszcze jedno ograniczenie. Jeżeli nie jesteś obywatelem USA i chcesz pobierać świadczenia Social Security za granicą na czyjeś konto (jak ma to miejsce w przypadku żon, dzieci, sierot, wdów), to musisz dodatkowo spełnić pewne warunki. Mianowicie powinieneś był mieszkać w USA co najmniej przez 5 lat, w czasie których powinien był istnieć związek, na podstawie którego otrzymujesz emeryturę czy rentę. Na przykład, ażeby dostawać w Polsce świadczenie po zmarłym małżonku, powinieneś być w związku małżeńskim przez 5 lat mieszkając na terenie USA. Jeżeli dzieci nie spełniają tego wymogu, wystarczy, że spełnia go jeden z rodziców. Wymóg ten nie dotyczy osób upoważnionych do świadczeń przed 1 stycznia 1985 roku.

Wniosek: Żony/mężowie, dzieci, sieroty, wdowy/wdowcy nie mający obywatelstwa, którzy przeniosą się do Polski na stałe, stracą prawo do renty Social Security.

Ile straci nieobywatel

na podatkach spadkowych

Wielu czytelników może dojść do wniosku, że jeżeli nie zamierzają przenieść się do Polski, to brak obywatelstwa nie ma dla nich znaczenia. Czy na pewno?

Przepisy podatkowe są tak napisane, by utrudniać odpływ majątku za granicę. Barierą mają być wyższe podatki od spadku dla nieobywateli (estate tax) i od darowizny (gift tax).

Obywatele: Małżonkowie będący obywatelami mogą zostawić sobie dowolne kwoty pieniędzy i nie być opodatkowani. Zwolnienie to nazywa się unlimited marital deduction. Dzięki niemu małżonkowie-amerykanie mogą dziedziczyć nawet olbrzymie majątki bez konsekwencji podatkowych.

Nieobywatele: Jeżeli małżonek pozostający przy życiu nie jest obywatelem, to zmarły może skorzystać tylko z odpisu w wysokości ulgi spadkowej obowiązującej w danym roku (personal estate deduction). Przepisy spadkowe są nieco skomplikowane, a limity zmieniają się co roku.

Przykład: Państwo Kowalscy mają własny dom jednorodzinny, kilkurodzinną kamienicę i pewną kwotę w banku. Ich dorobek wynosi np. $1.3 mln i cały jest trzymany na nazwisko pana Kowalskiego. Jeżeli pani Kowalska nie jest obywatelką amerykańską, a mąż zostawił jej wszystko, to masa spadkowa będzie musiała zapłacić podatek spadkowy od kwoty przekraczającej ulgę spadkową w danym roku. Jeżeli ulga wynosi $1 mln (tyle ma wynosić w roku 2011 i później), to podatek spadkowy od $300,000 ($1.3-$1 mln) wyniesie ponad sto tysięcy dolarów. Jeżeli pani Kowalska nie ma w banku takiej kwoty, to przyjdzie jej sprzedać któryś z domów, by uregulować podatkową należność. Jeżeli sprzeda kamienicę, to pozbawi się strumienia dochodu, który miał jej zabezpieczyć stare lata. I cały ten wydatek i kłopot tylko dlatego, że zaniedbała przyjęcia obywatelstwa.

Jeżeli ktoś uważa, że ominie przepisy przez danie małżonkowi darowizn za życia, to jest w błędzie. Choć małżonkowie-obywatele mogą przenosić majątek między sobą bez ograniczeń, darowizny dla małżonka-nieobywatela są ograniczone.

Wniosek: Zamożne małżeństwa powinny dokonać starannego planowania spadkowego, szczególnie jeżeli któreś z nich ma zieloną kartę. Brak obywatelstwa może ich kosztować setki tysięcy dolarów. Radzę spytać prawnika o Qualified Domestic Trust.

Ile stracisz odwlekając

złożenie wniosku o naturalizację

Jeżeli planujesz zdobycie obywatelstwa, to pora na działanie jest teraz. Istnieją po temu dwa powody.

Po pierwsze, za parę tygodni opłaty za wniosek o naturalizację mają wzrosnąć z $330 do planowanej kwoty $595, a za odciski palców z $70 do $80. Dla rodziny to znaczny wydatek.

Po drugie, od 1 stycznia 2008 roku trudniejszy stanie się egzamin naturalizacyjny. Pilotowy program zaczął się od 1 stycznia 2007 roku w dziesięciu miejscach: Albany, New York; Boston, Massachussets; Charleston, South Carolina; Denver, Colorado; El Paso, Texas; Kansas City, Missouri; Miami, Florida; San Antonio, Texas; Tucson, Arizona i Yakima w stanie Washington. W rejonach tych wnioskodawca może wybrać pomiędzy starym i nowym egzaminem. Jeżeli ktoś nie jest w stanie zdać nowego egzaminu, to może wziąć stary.

Nowe standaryzowane testy na obywatelstwo mają zapewnić taki sam stopień trudności w całym kraju. Kandydaci otrzymują materiały pomocnicze (study guides), aby wiedzieć, czego się spodziewać. Oprócz tego, nowe pytania mają kilka wersji odpowiedzi i koncentrują się bardziej na zrozumieniu niż mechanicznym zapamiętaniu.

Pilotowy program zaczął się od 144 pytań z dziedziny historii i państwowości oraz 35 zdań do czytania i 35 do pisania. Tematem są zasady amerykańskiej demokracji, system rządowy i prawny, prawa i obowiązki, amerykańska historia i geografia. Połowa tych pytań jest wzięta ze starego testu. Książka Obywatelstwo z przeszkodami zawiera nowe pytania. Finałowy egzamin będzie miał 100 pytań, dobranych na podstawie wyników pilotowych egzaminów.

Wniosek: Jeżeli opóźnisz złożenie wniosku o obywatelstwo, zapłacisz więcej, a test będzie trudniejszy.

Czy kwalifikujesz się do naturalizacji?

Dla większości osób proces naturalizacji nie sprawia problemów. Ale warto wiedzieć, że otrzymanie obywatelstwa to nie formalność. Jest to przywilej, który może być odmówiony z wielu przyczyn: kryminalnej przeszłości, zbyt długiego pobytu za granicą, zerwania kontaktu ze Stanami, niepłacenia alimentów i wielu innych powodów. Co gorsze, niekiedy grzechy przeszłości powodują, że wnioskodawcy zamiast obywatelskiego certyfikatu otrzymują… nakaz deportacji.

W czasie procedury naturalizacji potknąć się może nawet ktoś o nieposzlakowanym charakterze wskutek niewiedzy (np. nieświadome korzystanie z podrobionych dokumentów, udział w wyborach), zaniedbania pewnych formalności (np. przegapienie rejestracji do służby wojskowej), czy niefortunnego wydarzenia.

Jeżeli masz jakieś powody od obaw, skonsultuj się z prawnikiem imigracyjnym zanim złożysz wniosek o naturalizację.

Elżbieta Baumgartner

jest autorką wielu książek - poradników.

Tel.: (718) 224 3492,

Adres: 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363

www.PoradnikSukces.com

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Skomentuj artykul jako pierwszy

Skomentuj

Komentuj jako gosc.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location