----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dwulatkę z Batavii czeka jeszcze długa i trudna droga w powrocie do zdrowia po tym, jak zachorowała na rzadką neurologiczną chorobę przypominającą symptomami polio.

Dziewczynka od września przebywa w szpitalu dziecięcym Lurie w Chicago. Lekarze zdiagnozowali u niej ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego lub AFM. Choroba wpływa na układ nerwowy, atakuje rdzeń kręgowy i może doprowadzić do porażenia, a nawet do śmierci.

Początkowo u 2-letniej Julii Payne pojawił się symptomy podobne do przeziębienia (złe samopoczucie, ból głowy, gorączka, brak apetytu).

"W tym konkretnym przypadku pacjent miał symptomy przypominające przeziębienie, które szybko spowodowały postępującą słabość mięśniową, w tym mięśni odpowiedzialnych za oddychanie, mięśni rąk czy twarzy" - tłumaczył w rozmowie z telewizją WGN pediatra Lurie Childern Hospital, doktor Marecelo Malakooti. Inne objawy to problemy z przełykaniem czy mówieniem.

Objawy trwają od kilku godzin do kilku tygodni.

Podobnie jak inni chorzy na AFM, 2-letnia Julia musi być podłączona do respiratora. Ma problemy z oddychaniem. Nie może połykać, więc jest karmiona dożylnie. Dwulatkę czeka jeszcze bardzo długie leczenie i fizjoterapia.

Matka dziewczynki, Katie Payne powiedziała, że wraz z mężem dzielą się swoją historią, "aby szerzyć świadomość na temat tej szalonej, rzadkiej i przerażającej choroby".

"Chcemy badań, chcemy, aby to, co przydarzyło się Julii, nie spotkało nikogo innego" - powiedziała.

Ośrodek Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC) rozpoczął śledzenie AFM w 2014 roku i od tego czasu potwierdzono 362 przypadki w Stanach Zjednoczonych, w tym 38 zgłoszono w 16 stanach w tym roku. Departament Zdrowia stanu Minnesota ostrzegł w zeszłym tygodniu, że w ciągu ostatnich kilku tygodni odnotowano sześć przypadków u dzieci w tym stanie.

Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia rozwija się w czasie od kilku godzin do kilku dni. Ponieważ nie ma lekarstwa na AFM, lekarze skupiają się na zwalczeniu przyczyny uszkodzenia rdzenia, o ile udaje się ją zidentyfikować.

Podaje się kortykosterydy, aby zmniejszyć zapalenie, stosuje się leczenie objawowe, m.in. przeciwbólowe oraz rehabilitację. Zdrowienie zaczyna się w czasie od 2-16 tygodni od początku choroby i może trwać do 2 lat, choć do największej poprawy dochodzi w ciągu pierwszych 6 miesięcy.

Jedna trzecia chorych pozostaje przykuta do wózka inwalidzkiego lub łóżka potrzebując pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Reszta w większym stopniu powraca do zdrowia.

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego AFM dotyka głównie dzieci. Wszystkie przypadki w Minnesocie dotyczyły dzieci w wieku poniżej 10 lat, wszystkie wymagały hospitalizacji.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location